Antwort Co to jsou artézské studně? Weitere Antworten – Co jsou artéské studně

Co to jsou artézské studně?
Každá studně je v podstatě více či méně hluboká šachtovitá jáma vykopaná nebo vyvrtaná k jímání vody. Aby se mohla pyšnit přívlastkem artéská, musela by být situována v místě, kde se vyskytuje tzv. artéská voda. Ta byla poprvé popsána v historickém kraji Artua v severní Francii, odkud pochází i její název.Artéská voda je podzemní voda v napjaté zvodni, která má výtlačnou výšku hladiny nad úrovní povrchu terénu. Zvodeň v tomto případě má pozitivní piezometrickou výškou hladiny podzemní vody.Artéský pramen

Pramenitá voda Nartes pochází z chráněného podzemního zdroje. Tento zdroj patří mezi tzv. artéské prameny, voda z něj na povrch vytéká pod tlakem (nemusí být násilím čerpána), vodní jezero leží v hloubce 170m a je chráněno nepropustnými horninami, které zaručují 100 % čistotu a nezávadnost této vody.

Jak vypadá Artézská studna : „Artéská struktura je vlastně výplní jakéhosi kaňonu, který byl hluboký několik stovek metrů. Kdybyste si představili, že stojíte v oblasti vinohradského sídliště a dívali se na Brno, tak ten kaňon by byl zahloubený s osou někde kolem Lužánek a měl by hloubku několika set metrů.

Jak vzniká Artézská voda

Artéská voda je příkladem průlinové podzemní vody s napjatou hladinou, které je pod tak velkým tlakem, který v případě narušení krycího stropu – artéský strop – způsobuje výstřik vody na zemský povrch. Geomorfologické struktury, ve kterých se artéská voda vyskytuje, se označují jako artéské pánve (obr. 11.3).

Kde jsou artéské studny : Nachází se ve státech Queensland, Severní teritorium, Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie. Představuje rozsáhlé zásoby podzemní artéské sladké vody různé kvality. Pánev dosahuje hloubky až 3 000 m, uvažuje se, že se zde nachází okolo 64 900 krychlových kilometrů podzemní vody.

Nadložní, nepropustná vrstva hornin a spodní nepropustná vrstva stlačí a uzavře vodou nasycenou vrstvu. Vznikne přetlak a napjatá hladina podzemní vody. Jestliže dojde k navrtání horní nepropustné vrstvy voda pod tlakem vyvěrá na zemský povrch, vzniká artéská studna.

Při vrtání do skály by měl vrt zasahovat nejméně 20 m pod hladinu podzemní vody. Klasické studny se navrhují 3,5 až 4 m pod hladinu podzemní vody. Podle normy ČSN 75 5115 – studny individuálního zásobování vodou, mají mít na dně vrstvu filtračního kameniva a nad ním při průměrném stavu hladiny nejméně 2 m vody.

Jaký je rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou

Rozdíl mezi podzemní a povrchovou vodou

Podzemní voda se nachází v podzemí v trhlinách a prostorech v půdě, písku a kameni (např. artéské studny, umělé studny, prameny). Povrchová voda je jakákoli vodní plocha nad zemí, včetně potoků, řek, jezer, mokřadů, nádrží a potoků.Podle původu se vody dělí na:

  • atmosférické (srážkové),
  • povrchové
  • podpovrchové
  • zvláštními druhy – přírodní léčivé, přirozeně se vyskytující stolní minerální vody a důlní vody.

Jakmile studnu vybudujete, musíte to oznámit vodoprávnímu úřadu a požádat o kolaudační souhlas. Před získáním souhlasu nesmíte vodu ze studny čerpat, jinak vám hrozí pokuta. Týká se to i zkušebního vrtu, ze kterého také nesmíte vodu odebírat.

Při vrtání do skály by měl vrt zasahovat nejméně 20 m pod hladinu podzemní vody. Klasické studny se navrhují 3,5 až 4 m pod hladinu podzemní vody. Podle normy ČSN 75 5115 – studny individuálního zásobování vodou, mají mít na dně vrstvu filtračního kameniva a nad ním při průměrném stavu hladiny nejméně 2 m vody.

Jak zjistit hladinu podzemní vody : Aktuální stav hladiny podzemní vody lze pozorovat na webu českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny podzemních vod se hlídají a jsou chráněny zákonem. Špatně se však hlídají odběry podzemních vod u mělkých vrtaných studní rodinných domů.

Co to je tvrdost vody : Tvrdost vody udává, jak vysoký je obsah nerostů/minerálů rozpuštěných ve vodě. Nejčastějšími nerosty rozpuštěnými ve vodě vápenaté a hořečnaté soli. Tvrdá voda (zejména teplá) může způsobovat řadu problémů. A to jak při běžném používání, tak v otopných soustavách.

Kdo platí za srážkovou vodu

Z uvedeného zákonného ustanovení vyplývá, že občané, kteří v nemovitosti bydlí a nepodnikají v ní, neplatí v současné době za srážkové vody. Povinnost platit za srážkové vody se tedy vztahuje pouze na právnické osoby a fyzické osoby – podnikatele, kteří v nemovitostech podnikají.

Základ ceny se běžně vypočítává dle plánované hloubky studny, kdy se cena za metr pohybuje mezi 1 700–3 000 Kč. Výsledná cena poté zahrnuje zhotovení a vystrojení vrtu, obsyp, jílování a vyčištění vrtu a může se pohybovat mezi 30–100 000 Kč.Cena za metr kopané studny se přitom aktuálně pohybuje v rozmezí od 5–8 000,-, ve výsledku tak jen za její hloubení zaplatíte 40 – 75 000,-. Dalších zhruba 15 000,- padne na hydrogeologický posudek, projektovou dokumentaci a povolení.

Jak hluboké jsou studny : Vrtané studny jsou ve většině případů hluboké do 30m, ale pokud hydrogeolog navrhne studnu hlubší, nebo se při provádění průzkumného vrtu zastihne vydatný přítok hlouběji než výše zmíněná hranice 30 m, je potřeba speciální oprávnění od příslušného Báňského úřadu pro vrtání hornickým způsobem.