Antwort Co to je zeolit? Weitere Antworten – Na co se používá zeolit

Co to je zeolit?
Zeolit má velké zastoupení v mnoha oblastech, jako je zdravotnictví, potravinářský průmysl, úprava a čištění vody, zemědělství, krmivářství, akvakultura, stavebnictví, průmyslu, jako ochrana před jaderným zářením a mnoho dalšího.Pokud lékař nestanoví jinak, užívejte po omezenou dobu (např. 40 dní) a začínají postupně navyšováním 1krát denně: zamíchejte 1 lehce nabalenou lžičku (3g) prášku v cca. 250 ml vody nebo nějaké tekutiny současně s jídlem. Použití může být postupně zvyšováno na 2krát denně, maximálně 3krát denně, podle potřeby.Úchvatná vlastnost Zeolith®, který díky svému speciálnímu povrchu pohlcuje vlhkost a odvádí teplo, se nikdy neopotřebí. Díky tomu vydrží tento minerál po celou dobu životnosti vašeho spotřebiče. Tento zázrak přírody pracuje „skrytě" a je uložen pod vanou spotřebiče.

Jak aplikovat zeolit : Jak zeolit aplikovat do trávníku

Ideální je přimíchat zeolit do půdy asi 5 – 6 cm pod finální úroveň trávníku již při jeho zakládání. V této vrstvě by měl být zeolit zastoupen asi pěti procenty. Další variantou, jak lze zeolit do půdního profilu trávníku dostat, je jeho aplikace do děr po aerifikaci dutými hroty.

Kde se těží zeolit

Přírodní zeolity jsou vulkanického původu a ložiska nalezneme po celém světě. Velká část se nachází v sedimentech pod mořskou hladinou. U nás se zeolity (typ klinoptilolit) vyskytují v Českém středohoří, rozsáhleji pak na východě Slovenska, odtud se pak dostanou přímo na náš e-shop.

Jak vyčistit zeolit : 20g soli rozpustíme v jednom litru vody a necháme v tomto roztoku zeolit po dobu 12 hodin. Sůl způsobí, že po důkladném propláchnutí, je čpavek (Nh3) z mikropórů zeolitu uvolněn a nahrazen opět molekulami sodíku (Na+). Problémem zůstává, jak přesně poznat, že je kapacita zeolitu vyčerpaná, nebo naopak obnovená.

Energii lze také ušetřit díky kratší době filtrování vzhledem k vyšší účinnosti zeolitu jako filtračního materiálu. V bazénových filtracích se nejčastěji používá zeolit se zrnitostí 0,5 až 2,5 mm. Objemově 25 kg zeolitu odpovídá přibližně 35 kg křemenného filtračního písku.

Po zhruba dvou měsících se zeolit dá regenerovat v solném roztoku tak, že ho na noc umístíme do vody se solí (100g soli na 1l vody) a po této kúře můžeme zeolit znovu použít. V případě, že zeolit používáme pouze jako pomocníka při zaběhnutí akvária, není ani nutné dávat ho přímo do filtru.

Kde se v Česku těží

Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.Místy, kde se kaolín těží, jsou plzeňsko, Karlovarsko, třeboňská pánev a chebská pánev. Bohužel, k velké rekultivaci krajiny po těžbě nedochází a tak jsou lomy opuštěné. V nejlepším případě jsou zatopené, ale krajina a příroda jsou zničené.Jak často měnit filtrační kuličky Životnost filtračních kuliček je značná, ale jejich výměna závisí na míře znečištění vody. Při pravidelném používání a udržování bazénu je vhodné je měnit jednou za několik let (3-5), což je méně často než u pískových filtrů.

Plně postačí, když náplň – filtrační písek – vyměníte jednou za dva roky. Jeho životnost je ovlivněna pravidelným proplachem. Není třeba písek při každém proplachu vyndávat z filtrace. Dnešní filtrace mají funkci zpětného proplachu, čímž se filtrace pročistí a usazené nečistoty odtečou mimo bazén.

Jak obnovit zeolit : Obnovit funkci Zeolitu lze v 5 % solné lázni. Zeolit nechte v této lázni 24 hodin regenerovat. Upozornění: Regeneraci Zeolitu nikdy neprovádějte v samotném jezírku, ale vždy v nádobě mimo jezírko, protože by došlo k opětovnému vyplavení organických látek, které byly Zeolitem navázány, zpět do jezírka.

Jak vyprat zeolit : Vypraný zeolit se vloží do připraveného roztoku chloridu sodného, který se nechá za občasného promíchání působit alespoň 12 hodin (nejlépe do druhého dne). Následně se regenerovaný zeolit dobře propláchne čistou pitnou vodou a vrátí se zpět do bazénové filtrace.

Co se tezilo v ČR

V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.

Největší světová naleziště zlata naleznete v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii, na Sibiři nebo v Kanadě. I u nás jsou však známa méně vydatná ložiska, která se nacházejí v Jílovém u Prahy, v Roudném, v Jeseníkách, ale i v okolí Kašperských hor.V České republice jsou poměrně bohatá naleziště cínových rud, např. Cínovec, Horní Krupka, Horní Slavkov. Světová ložiska jsou především v Myanmaru, Indonésii, Malajsii, Bolívii, Brazílii, Rusku (Jakutsko a Čukotka), Nigérii a Austrálii.

Jak dlouho vydrží filtrační kuličky : Aquaballs mají podobné filtrační schopnosti jako písek. Dají se prát docela často, vydrží několik sezon.