Antwort Co to je tření? Weitere Antworten – Jaké máme tření

Co to je tření?
Tato třecí síla záleží na tlakové síle F N F_N FN, kterou proti sobě povrchy působí, a na tom, jak dobře po sobě povrchy umí klouzat. To pro danou dvojici materiálů vyjadřuje experimentální konstanta koeficientu smykového tření f. Smykové tření dělíme na klidové (statické) a smykové tření v pohybu (dynamické).- Třecí síly vznikají při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou. – Příčinou vzniku je drsnost stykových ploch těles a vzájemné silové působení částic ve stykových plochách. – Třecí síla působí ve stykové ploše tělesa s podložkou a má směr proti pohybu tělesa (viz obr. 1.104).Tření vzniká částečně vlivem hrubosti dotýkajících se povrchů, jak vidíš v podrobnějším náhledu. Aby se těleso mohlo pohnout, musí se zvednout natolik, aby jeho nerovnosti mohly klouzat po povrchu pod ním. K uvedení tělesa do pohybu je tedy potřebná síla.

Jak se projevuje tření : Tření se projevuje nepříznivě např. i při lyžování, bruslení, na skluzavce, u dveří, … Proto se snažíme třecí sílu zmenšit – vodou, leštěním dotykových ploch, mazivem, atd. V praxi se také používají kuličková nebo válečková ložiska (valivá třecí síla je menší než smyková, asi 20-30krát).

Jak se značí třecí síla

Statické tření je větší než tření dynamické.

Ft = μ Fn16, kde Ft je statická nebo dynamická třecí síla (N), μ součinitel statického nebo dynamického tření, tj. číslo vyjadřující vliv jednotlivých materiálů na třecí sílu a Fn normálová kontaktní síla (N).

Jak se značí tření : Na čem závisí smykové tření Tedy tření, které vzniká, pokud smýkáme nějakým předmětem. Závisí především na hmotnosti a na charakteru styčných ploch, které popisuje součinitel smykového tření. Značí se písmenkem f.

 Třecí síla ztěžuje pohyb. Čím větší tření, tím více musíme na kole šlapat, tím větší je spotřeba benzínu, elektřiny.  Třením se odírají součástky, které se po sobě pohybují, a tím se zmenšuje jejich životnost.

Záleží na tlakové síle a vlastnostech povrchů obou materiálů (hlavně nerovnosti a jak do sebe zapadají). Jak po sobě umí daná dvojice materiálů klouzat vyjadřuje experimentální konstanta, tzv. koeficient smykového tření (čím nižší, tím lepší klouzání).

Kdy je třecí síla škodlivá

Tření může být užitečné i nežádoucí. Užitečné tření: pohodlná chůze, brzdění pohybu, používání pilníků, brusek, řemenic, … Nežádoucí tření: brzdění pohybu, opotřebovávání pneumatik a obuvi, nežádoucí zahřívání částí strojů, …Kde tření nechceme ( je nežádoucí): např. při posouvání skříně, lyžování, hrbolatá cesta při bruslení, při odřeninách, v motoru auta,… Celý zápis si můžete stáhnout zde.Velikost třecí síly se vypočítá jako součin velikosti normálové síly a koeficientu tření.

Jako tření označujeme vznik tečné síly ve styčné ploše mezi dvěma tělesy. Tečná třecí síla je reakcí na tečnou složku sil působících na těleso a působí vždy proti směru vzájemného pohybu (příp. proti změně klidového stavu u klidového tření).

Jak se vypočítá tření : Součinitel tření je v klidu větší, při pohybu tělesa klesá. Pro výpočet třecí síly je důležitá přítlačná síla Fn tzv. normálová síla. Pokud leží těleso na rovné podložce, směřuje gravitační síla do středu Země a normálová síla kolmo na podložku, tedy stejným směrem, proto Fg = Fn.

Jak se počítá tření : Např. kombinace dvou hlaských skel způsobuje značné tření. Velikost třecí síly se vypočítá jako součin velikosti normálové síly a koeficientu tření.

Kdy tření pomáhá

– tření zabraňuje pohybu, např. když jedeme na kole, posunujeme něco po podlaze atd. Třecí síla působí vždy proti pohybu tělesa. Při zvětšení hmotnosti tělesa se třecí síla zvětší.

Valivý odpor vzniká vždy, když se těleso kruhového průřezu (válec, koule, …) valí po pevné podložce. Příčinou tohoto jevu je neexistence absolutně tuhého tělesa, tj. tělesa, které se nedeformuje účinkem jakkoliv velké síly.Třecí síla působí proti směru pohybu tělesa. Podle charakteru dotyku těles a jejich relativním pohybu hovoříme o smykovém tření nebo valivém tření. Příčinou smykového tření je skutečnost, že styčné plochy dvou těles nejsou nikdy dokonale hladké, jejich nerovnosti do sebe zapadají a brání vzájemnému pohybu těles.

Kde tření zvětšujeme a proč : 1) Kde potřebujeme tření zvětšit Při brždění u auta, kola, vlaku. Zvětšujeme drsnost ploch nebo hmotnost tělesa. * V zimě nosíme boty s hrubou podrážkou.