Antwort Co to je soc? Weitere Antworten – Co je SOČ tým

Co to je soc?
SOC představuje soubor spolehlivých prostředků ochrany a reakce na stále více vznikajících hrozeb a incidentů. Jde o ideální řešení, pokud chcete zvýšit vaši IT bezpečnost a nemáte vlastní odborníky nebo pro vás budování vlastního bezpečnostního týmu není prioritní či ekonomické.Středoškolská odborná činnost (SOČ) je soutěž autorů odborných prací v osmnácti soutěžních oborech. Garantem soutěže je od ledna 2020 Národní pedagogický institut České republiky.SOČ přitom není jen vědomostní soutěží. Prokazujete zejména schopnost samostatné práce a na rozdíl od jiných středoškolských soutěží si ve všech kolech vyzkoušíte obhajovat práci před odbornou porotou. Rozvíjíte tedy i své prezentační dovednosti a schopnost reagovat na dotazy porotců.

Co je Security Operations Center : Security Operations Center, zkráceně SOC, je bezpečnostní dohledové centrum kybernetické bezpečnosti, které zajišťuje služby detekování a eliminaci aktivit kyberútočníků dřív, než ohrozí data, informace, finance a pověst organizace.

Jak se přihlásit do SOČ

Přihlášení do soutěže

Pro přihlášení musíte vyplnit webový formulář přihlášky SOČ, který naleznete na https://prihlaska.soc.cz, bližší informace pak na stránce Jak vyplnit přihlášku SOČ.

Jak dlouhá má být SOČ : Doporučený rozsah práce SOČ je 20–30 stran. Jedná se o takzvané normostrany, které mají rozsah 1 800 znaků včetně mezer. Do rozsahu práce se počítá pouze hlavní text práce, tzn. text od začátku kapitoly Úvod po konec kapitoly Závěr.

Okresní přehlídky SOČ

Probíhají v březnu a dubnu daného roku. Přesný termín a místo konání stanovují okresní garanti SOČ, kteří příslušné informace předávají jednotlivým školám a zveřejňují zde.

CISO je označení pro manažera informační bezpečnosti, který je odpovědný překvapivě za informační bezpečnost v organizaci.

Co je Cyber Security

Kybernetická bezpečnost je sada procesů, osvědčených postupů a technologických řešení, které zvyšují ochranu vašich kritických systémů a sítí před digitálními útoky.Pojem „Kybernetická bezpečnost“ vycházející z anglického „Cyber Security“ označuje soubor nástrojů, technologií, technik, činností, zásad a procesů, jejichž cílem je prevence, ochrana a související správa zabezpečení počítačových systémů a technologií před kybernetickými útoky.Za záměrné hrozby můžeme považovat agresi, teroristické útoky, ekonomické sankce, narušení dopravy strategických surovin a zdrojů energie, národnostní útlak. Nezáměrné hrozby mohou mít podobu ekonomických krizí, povodní, sucha, erupce sopek, propukání epidemií či pandemií.

NIS2 je nová směrnice Evropské unie, která vstoupila v platnost 16. ledna 2023 jako aktualizovaná verze evropské směrnice NIS (Network and Information Security). Jejím cílem je zvýšit odolnost firem a organizací z kritických odvětví proti kybernetickým rizikům.

Jaký je rozdíl mezi hrozbou a rizikem : Hrozba je samotným nebezpečím, které může poškodit organizaci. Riziko je pravděpodobnost, že se hrozba stane skutečností a způsobí ztrátu nebo poškození dat.

Co je vnitřní hrozba : Vnitřní hrozba je škodlivá nebo potenciálně škodlivá hrozba vycházející od lidí, kteří mají uvnitř firmy přístup k datům. Vnitřních hrozeb je čím dál více. Na jejich nárůstu se podílí digitalizace pracovního prostředí, vyšší flexibilita a práce na dálku a také agilní chování firem bez přísných bezpečnostních politik.

Co je NIS1

NIS1) z roku 2016, který byla do českého právního řádu implementována právě prostřednictvím současného zákona o kybernetické bezpečnosti. NIS1 byla vůbec prvním předpisem regulujícím oblast kybernetické bezpečnosti na úrovni EU.

Koho se NIS2 dotkne Směrnice NIS2, resp. nový Zákon o kybernetické bezpečnosti se dotkne víc než 6 000 soukromých i státních společností a organizací a uloží jim nové povinnosti. Za jejich nesplnění budou hrozit vysoké pokuty – ve výši až 250 milionů Kč nebo 2 % z ročního obratu společnosti.Z pohledu věcného nebo procesního existuje také mnoho typů (nebo druhů) rizik:

  • Provozní rizika (Operational risks)
  • Technická (technologická) rizika.
  • Výrobní rizika.
  • Informační rizika – viz též informační bezpečnost.
  • Ekonomická a finanční rizika.
  • Úvěrová rizika.
  • Riziko insolvence.

Co je to hybridní hrozba : Definice hybridních hrozeb

široká, komplexní, přizpůsobivá a integrovaná kombinace konvenčních a nekonvenčních prostředků, otevřených a skrytých aktivit, majících primárně charakter nátlaku a podvratné činnosti, které jsou prováděny vojenskými, polovojenskými a různými civilními aktéry.