Antwort Co to je shromažďovací právo? Weitere Antworten – Co je to shromáždění

Co to je shromažďovací právo?
2011. Soud definoval pojem shromáždění jako pokojný shluk více osob k využívání svobody projevu, k výměně informací a názorů a k účasti na řešení věcí veřejných.Pokud se účastníci shromáždění nechovají v souladu se zákonem, může úřad či policie shromáždění rozpustit pouze v případě, že mírnější postupy nebudou účinné. Mírnějším postupem je zejména zákrok proti jednotlivým účastníkům shromáždění, kteří se nechovají v souladu se zákonem nebo nedodržují pokyny pořadatele.Shromáždění nelze konat (přímo na základě zákona) v zákonem vyjmenovaných ulicích v blízkosti budov Parlamentu České republiky a v bezprostřední blízkosti Ústavního soudu. Shromáždění může svolat každý.

Kdo může svolat shromáždění : Nejsou však výjimečné případy, kdy v tomto ohledu výbor nekoná a shromáždění nesvolává. Svolat shromáždění mohou i sami členové SVJ, jejichž počet hlasů činí více než jednu čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich.

Kdy je shromáždění usnášeníschopné

Shromáždění vlastníků jednotek v SVJ je podle občanského zákoníku usnášeníschopné tehdy, účastní-li se jej vlastníci jednotek disponující více než polovinou ze všech hlasů v SVJ. Usnášeníschopnost se tak nepočítá podle přítomných hlav, nýbrž podle počtu hlasů, kterými vlastníci jednotek disponují.

Co je to shromažďovací právo : (1) Každý má právo pokojně se shromažďovat. (2) Výkon tohoto práva slouží k využívání svobody projevu a dalších ústavních práv a svobod, k výměně informací a názorů a k účasti na řešení veřejných a jiných společných záležitostí vyjádřením postojů a stanovisek.

Shromáždění může svolat pouze osoba straší 18 let, popřípadě právnická osoba. Tento svolavatel je povinen shromáždění písemně oznámit úřadu tak, aby úřad oznámení obdržel alespoň 5 dnů předem, jinak se jedná o přestupek proti shromažďovacímu zákonu (§ 14), za který je možné udělit pokutu až do 5.000,-Kč.

Pozvánka na shromáždění (schůzi SVJ) by měla obsahovat následující údaje: přesné označení společenství vlastníků dle obchodního rejstříku. místo konání shromáždění datum a čas konání shromáždění

Jak svolat shromáždění když není předseda nebo výbor

Pokud výbor nebo předseda nesvolá schůzi shromáždění, můžete svolat shromáždění k zasedání sami, a to na náklad SVJ. Z právní úpravy společenství vlastníků jednotek není zřejmé, jak dlouhá doba nečinnosti statutárního orgánu musí uplynout, aby bylo možné svolat shromáždění vlastníky jednotek.Nejsou však výjimečné případy, kdy v tomto ohledu výbor nekoná a shromáždění nesvolává. Svolat shromáždění mohou i sami členové SVJ, jejichž počet hlasů činí více než jednu čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich.Když v SVJ nastane situace, že se nenajdou dobrovolníci pro výkon funkce člena statutárního orgánu z řad členů společenství, pak je prakticky jediným možným řešením přiklonit se k volbě profesionálního předsedy, potažmo výboru složeného z osob, které nejsou členy společenství.

Je pouze zakázáno demonstrovat v okruhu 100 m od budov obou komor Parlamentu a Ústavního soudu, nebo míst, kde tyto instituce právě zasedají.

Jak svolat shromáždění : Shromáždění se svolává písemnou pozvánkou, která se doručí dopisem všem členům společenství, a současně vyvěsí v domě na domovní vývěsce společenství. Pokud tak není ve stanovách stanoveno něco jiného, je třeba zasedání shromáždění svolat nejméně 30 dnů před jeho konáním.

Co nesmí chybět na pozvánce : Tipy, na co v oznámení nezapomenout

V oznámení nesmí chybět především jména a příjmení snoubenců (pište bez akademických titulů), místo konání, datum, čas a adresa, kam mohou hosté zasílat svatební přání nebo potvrzení o účasti.

Co se stane když SVJ nemá předsedu

Ano, v případě, kdy SVJ nemá obsazen statutární orgán a hrozí mu z toho důvodu újma, a současně se vlastníci jednotek nejsou schopni shodnout ani na využití služeb profesionálního předsedy, může nastoupit právní institut tzv. opatrovníka. Opatrovník společenství vlastníků je v uvedeném případě ustanoven soudem.

Shromáždění je povinné svolat minimálně jedenkrát ročně

V některých případech je nutné svolávat shromáždění i častěji, například v případě probíhající rekonstrukce nebo třeba při personálních změn ve volených orgánech, které jsou pro SVJ významné a měly by se tak projednat se členy společenství.Shromáždění se musí konat alespoň jedenkrát ročně a svolává se perfektně navrženou pozvánkou. Ta musí být samozřejmě řádně zaslána všem členům SVJ, přičemž ve stanovách je možné určit, jakou konkrétní formou.

Co může SVJ : SVJ (2000) je oprávněno sjednávat smlouvy ohledně společných částí, uskutečňovat či zajišťovat dodávky služeb spojených s užíváním jednotek (1994), a pojištění společných částí domu (§ 9a zákona č. 72/1994 Sb.). SVJ je vůči domu pouze sluhou vlastníka, správcem cizího majetku.