Antwort Co to je proleženiny? Weitere Antworten – Co to jsou proleženiny

Co to je proleženiny?
Proleženina (lat. dekubitus) je ohraničená oblast poškozené kůže popř. podkožní tkáně. Vzniká v důsledku déletrvajícího působení tlaku zejména na kostní výčnělky, na kterých spočívá největší váha nemocného (např.Ať už se dekubity léčí doma, nebo v nemocnici, vždy platí, že je to běh na dlouhou trať. V případě dekubitů trvá hojení stejně jako u jiných typů chronických ran alespoň 4 týdny. Zároveň ovšem platí, že i v domácím prostředí je možné dekubity úspěšně léčit, ba dokonce jejich vzniku předcházet.Pokud už se proleženina vytvořila, je důležité odstranit tlak, který je na postiženou oblast vyvíjen, zabránit či vyléčit infekci a podpořit granulaci a epitelizaci. K tomu dopomůže vhodné krytí. Důležitá je taktéž správná výživa, pacient by měl zvýšit příjem bílkovin.

Jak vypadají dekubity : Jedná se o: Dekubity s neznámou hloubkou rány či vředu – dochází k úplné ztrátě tkáně a spodinu rány pokrývá povlak, přičemž základem vředu může být žlutá, šedá, zelená či hnědá tkáň, ale i strup s hnědou nebo černou nekrotickou tkání.

Jak zabránit proleženinám

U prevence proti vzniku dekubitů je velmi podstatná hygiena pacienta. Pacient by měl mít vždy čistou a suchou pokožku a měli bychom se snažit předejít veškerým opruzeninám pomocí různých past a krémů. Velmi důležitá je také volba správné antidekubitní matrace a lůžko by celkově mělo být neustále suché a upravené.

Jakou mast na proleženiny : Indikace ›› Proleženiny

  • Cicatridina mast 30g. Zdravotnický prostředek.
  • MoliCare Skin Ochranný krém se zinkem 200ml.
  • Hemagel NEW 100g.
  • Hemagel NEW 30g.
  • Dr.Popov Kostivalová mast 100ml.
  • Actolind w Gel 10ml.
  • Kolo pod nemocné 42cm.
  • TENA Barrier Cream Ochranná vazelína 150ml 4656.

„Dekubity, neboli proleženiny, vznikají dlouhodobým tlakem na pokožku pacienta. Nejčastěji vznikají v místech, kde je kost či kloub obalený menším množstvím tkáně.

U prevence proti vzniku dekubitů je velmi podstatná hygiena pacienta. Pacient by měl mít vždy čistou a suchou pokožku a měli bychom se snažit předejít veškerým opruzeninám pomocí různých past a krémů. Velmi důležitá je také volba správné antidekubitní matrace a lůžko by celkově mělo být neustále suché a upravené.

Co proti proleženinám

Základem je proto kvalitní antidekubitní matrace nebo sedačka, polohovací pomůcky a antidekubitní chrániče na nejzatíženější místa, jako jsou paty a lokty. Dobrým pomocníkem je také vhodná kosmetika, která udrží pokožku v suchu. S prokrvením nejzatíženějších míst vám pomohou také masážní pomůcky.Jelikož se proleženiny zpravidla léčí měsíc a déle, je lepší jim předcházet. Pacienta se snažte přimět k pohybu nebo pravidelně měňte jeho polohu. Omezí se tím tlak na problematická místa, uvolní se cévy a do tkání se dostane kyslík. Pacient by měl ležet na hladké a dobře prodyšné bezešvé podložce.u hnisajících ran je možné použít např. mast Ichtoxyl nebo Višněvského balzám, které „vytahují hnis“. Aplikujte 3 krát denně na ránu a postižené místo překryjte. Ránu je také třeba pravidelně dezinfikovat (např.

Aby se rána zahojila bez strupů a jizev, použijte prostředek, který vytváří ideální prostředí pro hojení ran, známé jako vlhké hojení. Při použití obvazu nebo náplasti se nemusíte obávat přilepení na ránu. Prostředky vlhkého hojení pro urychlení hojení ran jsou: Hemagel, BepanGel, Flamigel a ActiMaris.

Jak se pozná infekce v ráně : Povrchní infekce kůže a podkoží – k typickým projevům patří zarudnutí okolí rány, bolestivost, otok, zkalená či hnisavá sekrece a zvýšená teplota. K infekci rány může dojít několika způsoby: choroboplodné zárodky se mohou do rány dostat krví nebo častěji zvenčí (nesterilní nástroje, kůže apod.).

Co znamená Dekubitní : Dekubity neboli proleženiny jsou rány způsobené zástavou krevního oběhu v důsledku konstantního tlaku na postižené místo. Nejčastěji se objevují na místech, kde je tenká tuková nebo svalová vrstva a kost tlačí skrze měkkou tkáň na podložkou.

Jak poznat zánět v ráně

V rámci prevence infekce a následného zánětu je vhodné o každou ránu od začátku důkladně pečovat a zároveň být na pozoru před příznaky, které by mohly infekci signalizovat. Známkami infekce je vytékání hnisu z rány, stupňující se bolest, zarudnutí a otok, celková slabost a horečka.

Žlutá barva – žlutá barva svědčí o přítomnosti hnisu, opět jako výsledku činnosti bakterií. Červená rána – barvu ráně udává nově vytvořená granulační tkáň. Je to znamení, že se rána hojí, a proto je dobré růst granulační tkáně podporovat metodou vlhkého hojení.Jizvy je velmi vhodné brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů pravidelně alespoň 3x denně masírovat tzv. tlakovou masáží. K ošetření je vhodná kvalitní měsíčková mast či šípkový olej. Jezte kvalitní stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a nezapomeňte na kolagen, který je odpovědný za proces hojení kůže.

Co dát na otevřenou ránu : Základem je udržování defektu v čistém stavu, odstraňování exsudátu, případně rozpadlé tkáně. K čištění ran se používají chlorofylové, dezinfekční přípravky, dále enzymy, které rozkládají rozpadlou tkáň a sloučeniny stříbra s výborným antiseptickým účinkem.