Antwort Co to je pšenice? Weitere Antworten – Co je to obilí

Co to je pšenice?
Obilí, obiloviny, anebo také cereálie patří k základním složkám výživy člověka. Patří sem rýže žito, ječmen, oves, pšenice a další. Zrna mohou být buď celá, jako například rýže, nebo broušená (zbavená slupek), dále pak rozemletá až krupici, vločky a mouku.Pšenice jsou jedny z nejstarších kulturních rostlin, pocházejí z jihozápadní Asie. Patrně již 10 000 let př. n. l. lidé pěstovali první pšenici jednozrnku i pšenici dvouzrnku, které se vzhledem podobaly spíše ječmeni. Křížením jednozrnky s trávou Aegilops speltoides vznikla pšenice dvouzrnka.Triticum Vulgare (triticum aestivum, pšenice setá, někdy též obecná) je obilnina z čeledi lipnicovité (Poaceae). Pšenice setá je ozimá nebo jednoletá trsnatá tráva, vysoká 40–120 cm. Stébla jsou tenkostěnná, hladká, dutá a přímá. Čárkovité listy jsou ploché, drsné, jazýček je prodloužený, ouška jsou dlouhá, pýřitá.

Jak se zpracovává pšenice : Pšeničné zrno se skládá z jádra (endospermu), aleuronové vrstvy (pod obalovými vrstvami zrna, pod otrubami), obalových částí a klíčku. Zpracovává se postupným rozemíláním a vyséváním hladké mouky, krupic a otrub. Jedním postupem vzniká až 9 druhů výrobků.

Co patří do obilí

Nejznámějšími a u nás nejčastěji pěstovanými obilovinami jsou pšenice, ječmen, žito, oves a kukuřice.

  • Pšenice. Pšenice je celosvětově nejdůležitější obilovinou zajišťující výživu lidské populace na světě a je zároveň tou nejrozšířenější pro pekařské využití.
  • Špalda.
  • Žito.
  • Ječmen.
  • Oves.
  • Kukuřice.
  • Pohanka.
  • Rýže.

Co je to Obilka : Obilka (caryopsis) je suchý nepukavý plod lipnicovitých rostlin. Je složena z obalových vrstev (ektosperm), endospermu (bílek) a embrya (klíček, zárodek). Na vnější straně endospermu je aleuronová vrstva vzniklá vysycháním vakuol s bilkovinnými látkami.

Pšenici vyhovují hlubší, hlinité a jílovitohlinité půdy s neutrální až slabě kyselou půdní reakcí a s dostatečnou zásobou živin. Velmi dobré podmínky pro pěstování pšenice jsou zejména v oblastech s průměrnou teplotou v jarním a letním období 14–17 °C a s nízkými srážkami 250–350 mm.

Zrno pšenice se využívá k výrobě chleba, pečiva, těstovin, krup a v cukrářství. Pšeničné šroty, mouky nebo mačkané zrno a otruby se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Pšenice je hlavně zdrojem energie díky vysokému obsahu škrobu (50 – 70 %), který je lehce stravitelný.

Kolik je druhů pšenice

Pšenice (Triticum) je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae) s přibližně 20 druhy. Zahrnuje jak šlechtěné, tak planě rostoucí druhy. Pšenice jsou jedny z nejstarších kulturních rostlin, pocházejí z jihozápadní Asie.Plodem je obilka. Obilky mají oblý tvar a z plev volně vypadávají. Rostlina kvete v červnu. Pšenici vyhovují hlubší, hlinité a jílovitohlinité půdy s neutrální až slabě kyselou půdní reakcí a s dostatečnou zásobou živin.Obiloviny druhy. Obiloviny dělíme podle několika kritérií, tím nejvýznamnějším je obsah lepku. Mezi bezlepkové (obiloviny i pseudoobiloviny) patří rýže, proso (jáhly), amaranth, quinoa, kukuřice, pohanka a některé odrůdy ovsa. Obiloviny obsahující lepek (gluten) jsou pšenice (včetně špaldy), žito, ječmen a oves.

Cereálie (z angl. „cereals“) a obiloviny jsou synonyma, z pohledu českého jazyka je ale označení „obiloviny“ příhodnější. Rozdíl mezi obilninami a obilovinami spočívá v tom, že zatímco „obilniny“ označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, tak „obiloviny“ mají význam produktu, zrna.

Odkud je pšenice : Pšenice (Triticum) je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae) s přibližně 20 druhy. Zahrnuje jak šlechtěné, tak planě rostoucí druhy. Pšenice jsou jedny z nejstarších kulturních rostlin, pocházejí z jihozápadní Asie.

V čem všem je pšenice : Pšenice se konzumuje převážně ve formě chleba, rohlíků, těstovin a jiného pečiva. Složky pšenice se nacházejí také v řadě balených potravin. V současnosti mnoho lidí trpí potravinovými alergiemi a zdravotními problémy spojenými s konzumací obilovin, obzvláště těmi obsahujícími gluten neboli lepek.

Jak se pozná pšenice

Tab. 12 Hlavní morfologické znaky obilnin I.

Rozlišovací znaky Pšenice Ječmen
Barva vzcházejících rostlin zelená zelená se šedým nádechem
Stavba listů :
a) jazýček krátký, po okraji vroubkovaný krátký, úzký
b) ouška malá, ochmýřená velká, objímající stébla, často překřížená


Zrno pšenice se využívá k výrobě chleba, pečiva, těstovin, krup a v cukrářství. Pšeničné šroty, mouky nebo mačkané zrno a otruby se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Pšenice je hlavně zdrojem energie díky vysokému obsahu škrobu (50 – 70 %), který je lehce stravitelný.