Antwort Co to je litinové nádobí? Weitere Antworten – Na co je litinové nádobí

Co to je litinové nádobí?
Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty.Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!V případě, že se na nádobí objeví vrstvička rzi, jde o znamení špatně ošetřeného povrchu. Nejde o závadu, ani škodlivý jev. Rez stačí šetrně odstranit a pánev omýt a znovu důkladně vymazat olejem podle postupu výše. Při dodržování těchto zásad vám bude litinové nádobí sloužit dokonale po mnoho desítek let.

Jak se vaří na litinové pánvi : Rovnoměrné zahřátí celé plochy nádobí zajistíte, pokud ho budete plynule předehřívat na plotýnce/hořáku přibližně stejné velikosti. Protože litina zadržuje teplo, není nutné nastavovat teplotu na vyšší než střední hodnotu. Při dodržení těchto kroků nebude během vaření pokrm ulpívat na povrhu nádobí.

Jaké nádobí je nejzdravější

Nejvhodnějšími materiály pro vaření z hlediska zdravotní nezávadnosti zůstávají sklo, kvalitní keramika, nepoškozené smaltové nádobí a nejedovaté kovy – např. titan, nerez, litina a další.

Jak vyčistit litinu od rzí : Jak vyčistit litinovou pánev od rzi

Pokud vaše litinová pánev zreziví, není to konec světa. Stačí, když rez odstraníte a pánev ošetříte olejem. Pánev vydrhněte mýdlovou vodou a drátěnkou a všechnu rez odstraňte. Pánev opláchněte a důkladně vysušte.

V porovnání s kovaným železem nebo ocelí je litina křehká, tvrdá a netvářitelná. Nelze ji ohýbat, natahovat ani kovat. Kvůli její malé pevnosti v tahu dochází před ohnutím nebo deformací k prasknutí.

Ideální je odstraňovač starých nátěrů, který na litinu naneseme a necháme působit. Změklý starý nátěr odstraníme drátěnkou na nádobí a nakonec povrch utřeme hadrem a neutralizujeme. K tomu nám skvěle poslouží obyčejný aceton. Očištěnou a suchou litinu poté natřeme barvou na železo.

Jak vypálit litinu

Natřete celý povrch nádobí speciální ošetřující pastou Petromax, nebo neutrálním rostlinným olejem. Nádobí vložte do trouby rozpálené na 180 °C a nechte 1–2 vypalovat. Poté troubu vypněte, pootevřete dvířka a nechte litinu pomalu vychladnout. Pozor!Litinu je vhodné odmastit přípravky IPA, aceton i MEK, k povrchové úpravě můžete použít smirkový papír o zrnitosti 220 až 320, úhlovou brusku či pískování. Následné lepení proveďte do 15 minut po povrchové úpravě, než dojde k oxidaci materiálu.Nechte vypéct zhruba 1 hodinu při teplotě 230-260°C. Nádobí nechte v troubě vychladnout a v případě nutnosti celý postup opakujte, dokud nedosáhnete typické černé patiny. Pokud se budete starat o ochrannou vrstvu (seasoning), mělo by vaše litinové nádobí být v dobrém stavu.

K čištění používejte jen vlažnou vodu a kartáček na nádobí(případně škrabku), mnohdy však stačí pouze vytřít povrch papírovým ubrouskem.

Jaká povrch pánev je nejzdravější : Pánve, které mají povrch z mramoru, jsou velmi odolné, nepřipalují se a nevylučují žádné škodlivé látky ani při vysoké teplotě. I proto jejich obliba stále roste. Pro přípravu jídla stačí použít naprosté minimum tuku, proto jsou vhodné i v případě, že se chcete stravovat zdravě.

Které pánve jsou nejzdravější : Pánve pro zdravé vaření Mezi bezpečné materiály pánví patří keramika, litina, uhlíková ocel, nerezová ocel a titan.

Jak ošetřovat litinu

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky.

Umísti rezavé nářadí do 3 různých nádob. Jednu nádobu naplň šťávou z citrónu, druhou octem a třetí colou. Nechej nářadí v roztoku ležet alespoň 48 hodin a poté vyjmi. Pomocí starého kartáčku nářadí řádně vydrhni.V závislosti na obsahu uhlíku dostávají své označení – ocel obsahuje až dvě procenta uhlíku, litina více než dvě procenta a surové železo čtyři až pět procent (a další prvky).

Proč je litina křehká : Když se podíváme na vlastnosti litiny, je ve srovnání s kovaným železem křehká. Nedá se tvarovat a je rovněž tvrdá. Tuto vlastnost ji dává přidaný grafit.