Antwort Co to je kolektivní vyjednávání? Weitere Antworten – Jak zahájit kolektivní vyjednávání

Co to je kolektivní vyjednávání?
kolektivní vyjednávání je zahájeno předložením písemného návrhu na uzavření kolektivní smlouvy jednou ze smluvních stran (např. zaměstnavatel, více zaměstnavatelů, jedna nebo více organizací zaměstnavatelů) druhé smluvní straně (např. jedna nebo více odborových organizací);Kolektivními smlouvami se mohou řídit i celá odvětví

Takzvaná odvětvová kolektivní smlouva je platná pro všechny zaměstnavatele a zaměstnance v určitém odvětví průmyslu nebo služeb. Zpravidla se uzavírá mezi odborovými organizacemi a zástupci zaměstnavatelských svazů, a to na dobu jednoho až tří let. Poté se obnovuje.Kolektivní pracovní právo je část pracovního práva, která se nedotýká jednotlivého zaměstnance jako takového, ale práv, povinností a zájmů zaměstnanců, jako sociální skupiny, jejich vztahů k určitému zaměstnavateli či skupině zaměstnavatelů.

Na koho se vztahuje kolektivní smlouva : Větší počet kolektivních smluv uzavřených u zaměstnavatele tedy nezpůsobuje jejich neplatnost. Z právního hlediska tím ovšem vzniká poměrně komplikovaná situace, neboť obecně platí, že kolektivní smlouva (tedy každá kolektivní smlouva) se vztahuje na všechny zaměstnance zaměstnavatele.

Co se stane když se nepodepíše kolektivní smlouva

Smluvní strany se mohou se zprostředkovatelem dohodnout i jinak. Jestliže spor není vyřešen ani do 20 dnů ode dne přijetí žádosti nebo ode dne doručení rozhodnutí o určení zprostředkovatele, považuje se řízení před zprostředkovatelem za neúspěšné.

Kde najít kolektivní smlouvu : Výpovědní doba pak činí nejméně 6 měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi druhé straně. Pozn.: Kompletní informace o kolektivní smlouvě najdete v zákoníku práce.

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Pokud je u jednoho zaměstnavatele více než jedna odborová organizace, zaměstnavatel je povinen jednat se všemi z nich o uzavření kolektivní smlouvy. Strany se mohou dohodnout, zda bude smlouva uzavřena na dobu určitou nebo neurčitou a sjednat si výpovědní dobu v délce šesti měsíců.

Co dělat když mě zaměstnavatel nechce pustit na dohodu

Nárok na její uzavření ale není a pokud vás zaměstnavatel nechce pustit dohodou nezbývá vám nic jiného, než dvouměsíční výpovědní dobu dodržet. Zákonná výpovědní lhůta započíná svůj průběh prvním dnem měsíce po obdržení výpovědi a končí v poslední den měsíce dle smluvních podmínek.5) Pracovní řád je závazný pro zaměstnavatele a pro všechny zaměstnance, a to ode dne, který je v pracovním řádu uveden, nejdříve však dnem, kdy byl zaměstna- vatelem vyhlášen. Všichni zaměstnanci musí být s pracovním řádem seznámeni. Pracovní řád musí být všem zaměstnancům zaměstnavatele veřejně přístupný.Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.

Kdo může uzavřít kolektivní smlouvu : Kolektivní smlouvu mohou uzavřít zaměstnavatel nebo více zaměstnavatelů, nebo jedna nebo více organizací zaměstnavatelů na straně jedné a jedna nebo více odborových organizací na straně druhé (§ 23, odst. 2 Zákoníku práce).

Co je lepší dohoda nebo výpověď : Ukončení pracovního poměru formou dohody je výhodné pro obě dvě strany. Za předpokladu, že se zaměstnanec dohodne se zaměstnavatelem, může po dohodě skončit v práci ihned nebo za pár dní. Nemusí tak čekat až uběhne dvouměsíční výpovědní lhůta, kterou by v případě výpovědi ze zdravotních důvodů musel dodržet.

Co nesmí zaměstnavatel

Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.

sexuální orientace, náboženství, rasa, politika

Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.Ve výpovědi musí být uveden její konkrétní důvod. Nemůže být libovolný, možné důvody jsou dány zákoníkem práce. Mezi nejčastější důvody výpovědi patří organizační důvody, nesplnění požadavků pro výkon sjednané práce nebo porušení pracovních povinností.

Kolik dostanu z Pracaku kdyz dam výpověď : Pokud bylo ukončeno výpovědí zaměstnancem nebo dohodou, přísluší podpora v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu ve výši 45% z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním ukončeném zaměstnání.