Antwort Co to je kartografické zobrazení? Weitere Antworten – Co to znamená kartografie

Co to je kartografické zobrazení?
Kartografie je vědní obor i technická disciplína mající svůj předmět zkoumání, odbornou terminologii, vlastní formální jazyk pro popis teoretických i praktických aspektů a matematicky podložené teorie a zákonitosti. Výsledkem práce kartografů jsou kartografická díla. Nejčastěji se jedná o mapy.znalosti (Staněk, 2009) – obecně lze pod pojem mapa zařadit kaţdý kartografický produkt, pokud není tento pojem jinak upřesněn. prvků kartografického designu i seznamy, tabulky grafy, fotografie, doprovodné texty – všechny tyto prvky vyplňují prostor, který máme k dispozici.Kartografická generalizace představuje jednosměrný proces, jehož cílem je redukovat množství informací z původní mapy (popř. prostorové databáze) v závislosti na měřítku a typu nové mapy či druhu nesené informace na nové mapě (Regnauld, 2001).

Čím se zabývá kartografie : Kartografie je vědní obor zabývající se znázorněním zemského povrchu a nebeských těles a objektů, jevů na nich a jejich vztahů ve formě kartografického díla a dále soubor činností při zpracování a využívání map [11].

Co je to Kartograficke zobrazení

Mapové zobrazení, často též kartografická projekce, je způsob, jakým se převádí zobrazení povrchu Země (či jiného nebeského tělesa) z trojrozměrného zakřiveného povrchu referenčního elipsoidu či koule do roviny. Výsledek takového geometrického či početního postupu nazýváme mapa.

Čím se zabývá Kartometrie : Kartometrie je kartografická disciplína, zabývající se mapovým měřením.

Mapové zobrazení, často též kartografická projekce, je způsob, jakým se převádí zobrazení povrchu Země (či jiného nebeského tělesa) z trojrozměrného zakřiveného povrchu referenčního elipsoidu či koule do roviny. Výsledek takového geometrického či početního postupu nazýváme mapa.

Kartografický dokument je dokument, který znázorňuje zemský povrch či povrch jiného vesmírného tělesa, jeho část nebo jeho vlastnosti ve vzájemných prostorových souvislostech a je opatřen měřítkem. Lze sem zařadit dvou- i třírozměrné mapy, atlasy, glóby, plány, letecké a družicové snímky apod.

Jaké jsou druhy map

Druhy mapy podle obsahu

  • katastrální – zachycují pozemkové vlastnictví
  • topografické – podrobné mapy obvykle velkých měřítek.
  • obecně zeměpisné – základní přehled hlavních objektů a jevů zemského povrchu (pohoří, vodstvo, sídla, komunikace)
  • tematické – zaměřeny na konkrétní jev (politické, průmyslové, hydrologické, …)

Avšak většina dnešních map vzniká za pomoci snímků, které pořizují letadla nebo družice přelétající nad zemským povrchem. Nejprve se pořídí snímky z letadla či družice a pak na počítači převádíme do podoby mapy. Jde o to, že se údaje o zeměpisné poloze míst převedou na souřadnice v mapě.Vrstevnice je čára, která spojuje místa na mapě se stejnou nadmořskou výškou. Její barva je obvykle hnědá. Pro potřeby orientačního běhu se používá ekvidistance vrstevnic 5 m, případně 2,5 m. Ekvidistance určuje výškový rozdíl mezi dvěma vrstevnicemi, tedy jejich interval.

Základní kompoziční prvky mapy jsou název, měřítko, legenda, mapové pole a tiráž. Nadstavbové kompoziční prvky bývají označovány jako marginálie. měřítko, vysvětlivky (legendu), tirážní údaje aj. popisu mapy a orientace mapového obsahu ke světovým stranám.

Co dělá kartograf : Kartograf sbírá informace o podobě zemského povrchu, na jejichž základě provádí dle předepsaných postupů kartografické zpracování základních a geografických map s využitím programového vybavení a výpočetní techniky.

Jaké existují mapy : Podle způsobu použití můžeme rozlišit například tyto mapy: • příruční; • nástěnné (školní); • atlasy (soubory map). Podle způsobu, jímž byly vytvořeny, rozlišujeme mapy: • kreslené; • fotomapy (vznikají z leteckých nebo družicových snímků); • digitální mapy (každému bodu na mapě přiřadíme i několik vlastností, např.

Jak se dělí mapy podle měřítka

Podle podrobnosti zobrazení se mapy rozdělují do tří skupin:

  • mapy malého měřítka – nejméně podrobné, největší území, nejmenší „přiblížení“
  • mapy středního měřítka – středně podrobné, středně veliké území, střední „přiblížení“
  • mapy velkého měřítka – nejpodrobnější, nejmenší území, největší „přiblížení“


Mapa je zmenšené, zevšeobecněné a vysvětlené znázornění objektů a jevů na Zemi, ostatních nebeských tělesech nebo nebeské sféře, sestrojené obvykle podle některého ze zobrazení na rovině a vyjadřující pomocí smluvených znaků rozmístění a vlastnosti objektů a jevů vázaných na jmenované povrchy.Základní kompoziční prvky mapy jsou název, měřítko, legenda, mapové pole a tiráž. Nadstavbové kompoziční prvky bývají označovány jako marginálie. měřítko, vysvětlivky (legendu), tirážní údaje aj. popisu mapy a orientace mapového obsahu ke světovým stranám.

Jak zjistit vrstevnice : Vrstevnice jsou hnědé čáry na mapě znázorňující kopce. Jedem-li po vrstevnici prstem, jedeme po místě, kde je stejná nadmořská výška. Na obrázku vpravo je znázorněn kopec Kněhyně. Vrstevnice jsou tam vyznačené každých 10 výškových metrů, přičemž každých 50 m je silnější vrstevnice označená nadmořskou výškou.