Antwort Co to je čin? Weitere Antworten – Co je to cín

Co to je čin?
Cín (chemická značka Sn, latinsky stannum) patří mezi kovy, které jsou známy lidstvu již od pravěku především jako součást slitiny zvané bronz. Má velmi nízký bod tání a je dobře kujný a odolný vůči korozi.V zemské kůře není cín příliš rozšířeným prvkem, jeho množství lze srovnat s rozšířením uranu nebo bromu. Ryzí cín se v přírodě nenachází, jeho nejdůležitějším minerálem je kasiterit (cínovec – SnO2). V Česku jsou s těžbou rud cínu spojeny Krušné hory – obec Cínovec.Cervikální intraepiteliální neoplazie neboli CIN (zkratka pochází z anglického názvu cervical intraepithelial neoplasia) je starší označení pro prekancerózní léze děložního hrdla, které jsou nalezeny ve vzorcích tkáně odebraných z děložního čípku při kolposkopickém vyšetření.

Kdy taje cín : Tabulková teplota tání čistého cínu je 232 °C, příměsi (například olovo) mohou teplotu tání ovlivnit až o desítky stupňů Celsia.

Jak roztavit cín

Postup

  1. Zapálíme plynový vařič (plynový sporák) pomocí sirek.
  2. Kousek drátu stočíme do klubíčka a vložíme do džezvy (naběračky).
  3. Cínový drát v džezvě zahříváme nad plamenem.
  4. Jakmile se drát roztaví, tekutinu přelijeme do studené vody a cín tak zchladíme.
  5. Džezvu položíme na dřevěnou podložku a vylovíme z vody vzniklý tvar!

Jak poznat cín : Po odstranění rušivé mědi, je možné rozeznat cín od zinku za pomoci difenyltiokarbazónu (Ditizon), který poskytuje se zinkem červený rozpustný chelát, s cínem neposkytuje barevnou reakci. Jednoduchou orientační zkoušku můžeme provést za pomoci alkalického plysulfidu (sirné játra).

Přilož pájecí hrot páječky s trochou cínu na pájecí plošku, tím ji začneš zahřívat. Přilož cín na pájecí plošku v těsné blízkosti pájecího hrotu. Po malé chvíli by pájecí ploška v blízkosti pájecího hrotu měla začít cín roztápět a cín by se měl krásně rozlít po pájecí plošce.

Re: Čím rozpustit SnPb63 DPS očistit odsáním cínu odsavačkou s nasazenou silikonovou hadičkou na špičce. Při troše pečlivosti se dá očistit téměř do hladka a pak není problém oscanovat.

Na jakou teplotu pájet cín

Teploty

Teplota Fyzikální efekt
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení
328°C Olovo taje (to nás většinou nezajímá, protože pájíme cínem)

Pokud Vám nejde o pevnost a barvu spoje, můžete použít měkkou pájku se stříbrem a nebo s příměsí mědi. V případě, že by spoj měl být pevnostní a je důležitá i výsledná barva tzn. spoj se nejvíce podobal mosazi. Je nutné zapájet natvrdo s pájkou, která má 20% stříbra.Knot ( licna ) je tvořen spletenými měděnými drátky, které jsou napuštěny tavidlem. Používá se pro odstranění nadměrného množství cínu z pájeného spoje. Způsob použití : knot přiložíme na bod, ze kterého potřebujeme odstranit cín, a poté ho rozehřátou páječkou přitlačíme.

Exitují také ruční pružinové odsávačky, které obsahují píst. Při uvolnění pístu ho pružina přitáhne, vytvoří se podtlak, který nasává vzduch skrz malou trysku. Spolu se vzduchem dojde k odsání pájky z pájeného spoje. Proto se těmto nástrojům často říká odsávačky cínu.

Jak správně pájet cínem : Nahřej páječku přibližně na 320°C pro kvalitní olovnatý cín. Na roztavení cínu by měly stačit menší teploty, ale my potřebujeme hlavně nahřát pájecí plošku nebo kabeláž, aby se s ní cín pořádně spojil. Až bude páječka nahřátá, rovnou si trochu cínu nanes na hrot.

Co to je mosaz : Mosaz je slitina mědi a zinku. Zvláštním druhem mosazi je tombak používaný k výrobě plášťů střel. Mosaz se používá již od starověku (1000 př. n. l.), tehdy ale jen ve velmi omezeném množství, protože ji bylo těžké vyrobit.

Jak odstranit cín z mědi

V tomto případě je opletení nepostradatelným nástrojem k odstranění přebytečného cínu. Měděný oplet CP-3515 pro sání cínu je dlouhý 1,5 ma široký 3,5 mm . Výrobek je navinut na plastové cívce.

Když jde spoj špatně pájet, odstraníme část pájky (co jde) a pak doplníme trochu trubičkové pájky s nízkým bodem tání. Přidaný kov jednak pomůže přenést teplo od smyčky (hrotu) do spoje, jednak se slije se zbytkem původního materiálu a sníží jeho teplotu tání. V dalším kroku jde odstranění pájky už mnohem lépe.Ohřejte cín na pájecí plošce, zasuňte vrták do otvoru v DPS (ze strany spojů) a otáčením vrtáku čistěte otvor, dokud cín nezchládne. Jelikož vrták je kalený, nepřilepí se a vzikne krásně čistý otvor.

Na co je kalafuna při pájení : Samotné pájení probíhá tak, že se dva povrchy k sobě přitlačí a zahřejí na teplotu tání pájky. Nanese se kalafuna, která se na zahřátém místě rozteče a očistí ho. Poté se přiloží pájka, která se roztaví a zateče mezi oba povrchy (zatečení pomáhá kalafuna – snižuje povrchové napětí pájky).