Antwort Co to je šikana? Weitere Antworten – Co je považováno za šikanu

Co to je šikana?
Šikana je chování, kdy jeden nebo více žáků úmyslně a opakovaně ubližuje spolužákovi či spolužákům a používá k tomu agresi a manipulaci.Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí druhé osobě, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání.Šikana jako závislost – jde o vzájemnou vazbu mezi agresorem a obětí. Základní příčinou, proč jeden začíná šikanovat druhého, je skrýt vlastní strach, vytvářet falešný pocit bezpečí a zároveň využít strachu druhého.

Co je to šikana ve škole : Označení “šikana” se v českém prostředí používá v souvislosti se širokou škálou různých projevů agrese, ale odborníky je šikana definována úžeji, jako patologická situace, při které dochází k opakovanému týrání slabší oběti silnějším agresorem či agresory. Ne každá agrese ve školní třídě je tedy šikana.

Jak se pozná šikana

Jak rozeznat šikanu

  1. schválně provokuje a upřeně pozoruje reakce okolí,
  2. je škodolibé,
  3. je agresivní a ničí cizí majetek,
  4. vyhledává různé party,
  5. ponižuje ostatní,
  6. baví se omezováním ostatních,
  7. krade,
  8. nutí ostatní, aby se přidali k jeho skupině,

Kdy se jedná o šikanu : Kdy se jedná o šikanu. Šikanu v práci lze poznat celkem jednoduše. Zpravidla se jedná o dlouho trvající nepřátelské vztahy a nepřátelskou náladu, která přerůstá až v ponižování druhého, a to klidně více zaměstnanci najednou.

Lidská práva a právní následky

Šikanování je v řadě případech trestnou činností. Šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů (omezování osobní svobody, krádeže, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, vydírání, loupeže, rasově motivované skutky, znásilnění, pohlavní zneužívání).

Psychologické následky v dospělosti mohou zahrnovat potíže v sociálním fungování, internalizaci stálého očekávání ohrožení nebo úzkost v mezilidském kontaktu. U zranitelných jedinců může šikana vést k depresivní poruše, sebevražedným myšlenkám, poruchám příjmu potravy, poruše osobnosti i psychotickým poruchám.

Jak si poradit se šikanou

Obraťte se na školu, nebojte se o šikaně promluvit otevřeně, např. na třídní schůzce, možná nebudete sami. Máte-li na ni podezření, spojte se s ředitelem školy nebo s třídním učitelem. Pokud podáváte písemnou žádost nebo stížnost, mějte schovanou kopii dopisu.Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct. Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit. Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.