Antwort Co to je Dezodorizovaný olej? Weitere Antworten – Co je to Dezodorizovaný

Co to je Dezodorizovaný olej?
rafinačním procesem, při kterém se odstraňují látky, které jsou z hlediska senzorického (chuť a vůně) i hygienického nevhodné. Jednou částí rafinačního procesu je i dezodorace, při které se odstraňují těkavé látky.Rafinovaný olej

Znamená to, že jsou získávány mechanickým lisováním semen slunečnice za vyšších teplot a dále extrahovány pomocí organických rozpouštědel. Nelekejte se, rozpouštědla v oleji nezůstanou, získaná surovina se ještě dál čistí a zbavuje všech nežádoucích příměsí a nečistot v procesu zvaném rafinace.Rostlinné oleje jsou rostlinami vytvořené směsi nasycených a nenasycených mastných kyselin. Obsahují fosfolipidy, vitamíny a mnoho dalších biologicky aktivních látek. Obsah těchto složek je v jednotlivých olejích rozdílný. Lze je použít samostatně nebo jako „nosiče“ pro éterické oleje.

Jak se získává olej : Získávání rostlinných a živočišných olejů

Nejvíce tuků se získává ze semen olejnin – lisováním z plodů nebo semen rostlin za vysokého tlaku. Semena se nejprve rozdrtí, navlhčí a zahřejí, tím se rozloží na lipoproteiny, následně se lisují ve šnekových kontinuálních lisech. Při této technologii se olej zahřívá na 80 °C.

Co je Deodorizace

Deodorizace je proces destilace vodní párou za účelem odstranění volných mastných kyselin a těkavých složek přítomných v surovém jedlém oleji v této fázi zpracování. Tyto nežádoucí látky negativně ovlivňují vůni, chuť, barvu a stabilitu konečného produktu.

Co je rafinovaný olivový olej : Olej se získává se z oliv výhradně lisováním nikoliv extrakcí (při jeho výrobě nejsou použity žádné rozpouštědla), obsahuje více biologicky aktivních látek. Jedná se o olej získávaný mechanickým lisováním následně rafinovaný.

Rafinovaný olej byl během výroby vystaven vysokým teplotám a jeho výživová hodnota je nižší než u nerafinovaných olejů. Lze ho poznat celkem snadno – prodává se v průsvitném, většinou plastovém obalu, nemá žádnou specifickou vůni ani chuť, je čirý, řídký, nezakalí se a jen tak se nezkazí.

Z hlediska zastoupení mastných kyselin v obou olejích je na tom z výživového hlediska lépe olej řepkový. Má vyvážené zastoupení mastných kyselin z hlediska výživových doporučení s ohledem na skladbu stravy průměrného občana České republiky.

Proč Nesmažit na olivovém oleji

Na smažení se nehodí nefiltrovaný panenský olivový olej, protože obsahuje pevné části, které se pálí. Filtrovaný panenský olej použít lze, ale je ho škoda, protože se většina aromatických sloučenin ve vysoké teplotě znehodnocuje. Doporučuje se tedy smažit na oleji nepanenském.Oleje lisované za studena (velká spousta olejů má svoji virgin variantu) se zpravidla nehodí na smažení a naopak jsou perfektní pro studenou kuchyni. Obsahují totiž spoustu příměsí rostlinného původu, které dodávají barvu, vůni a chuť, ale přepalují se na velmi nízké teplotě.Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.

Ozon ničí bakterie, viry a plísně

Plísně jsou považovány za významný faktor, který může mít velmi negativní vliv na zdraví člověka, zejména z hlediska možného podílu na vzniku celé řady alergických a mykotických onemocnění. Ozon spolehlivě zničí spory plísně a tím zamezuje jejímu dalšímu šíření.

Jak se pozná kvalitní olivový olej : Obecně platí, že se barva oleje odvíjí od druhy oliv, ze kterých vznikl. Základním a nejspolehlivějším indikátorem kvality oleje je ale kyselost, neboli acidita. Čím je nižší, tím je olivový olej kvalitnější. Extra panenský olivový olej nesmí přesáhnout 0,8 % přírodní kyselosti.

Jaký je rozdíl mezi rafinovaným a Nerafinovaným olejem : Rafinovaný olej sice obsahuje nižší podíl nutričně hodnotných látek, je však vhodný do teplé kuchyně a vydrží i teploty nad 180 °C, ke kterým dochází při smažení. Nerafinovaný (za studena lisovaný) olej je nutričně hodnotnější, obsahuje větší podíl některých vitaminů, polyfenolů, fosfolipidů a dalších látek.

Jaký olej je nejzdravější na smažení

Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.

Řepkový olej obsahuje malé množství nasycených mastných kyselin. Právě nasycené mastné kyseliny (SFA) jsou ve velkém množství méně vhodným zástupcem ze světa mastných kyselin a vyskytují se především v živočišných výrobcích – másle, sádle, ghí, tučném mase a tučných mléčných výrobcích nebo v kokosovém oleji.Zaměřte se na barvu a vůni. Zkažený olivový olej změní svoji barvu, vůni a chuť. Pokud byl předtím čirý, bude nyní zakalený.

Na jakém olivovém oleji smažit : OLIVOVÝ OLEJ NA SMAŽENÍ

Na smažení se nehodí nefiltrovaný panenský olivový olej, protože obsahuje pevné části, které se pálí. Filtrovaný panenský olej použít lze, ale je ho škoda, protože se většina aromatických sloučenin ve vysoké teplotě znehodnocuje. Doporučuje se tedy smažit na oleji nepanenském.