Antwort Co to je ačokča? Weitere Antworten – Na co se používá ačokča

Co to je ačokča?
Léčebné účinky a kuchyňské využití

V tradiční medicíně se používá jako potravina s protizánětlivými účinky, ale i proti cukrovce a ke snížení vysokého krevního tlaku. Účinky byly i potvrzeny vědeckými studiemi a bývají vztahovány k vysokému obsahu fenolů. Ačokča obsahuje i vyšší množství vitamínu C (ca 14 mg na 100 g).Chutí kombinuje papriku a okurku. Je vynikající ve španělské kuchyni, můžeme ji zapékat, vařit nebo plnit masem. Výborná je také s rýží.Pokud jste ji nestihli předpěstovat v březnu ze semínek, lze ji zakoupit jako sazeničky a zasadit volně na záhony, protože už nehrozí žádné jarní mrazíky. Pokud má ačokča vhodné podmínky, plodí až do pozdního podzimu. Svědčí jí kompostem vyživená půda a teplé, chráněné stanoviště.

Jak se pozná zralá ačokča : Množení ačokči

Pokud se vám na zahrádce ačokča ujme, můžete si semínka ze zralých plodů získávat sami. Zralá semena snadno poznáte – jsou černá, tvrdá a mají poměrně zvláštní tvar. Semena tak stačí na podzim vydlabat ze zralých plodů a uložit je na chladném a suchém místě.

Jak se jí ačokča

Ačokča je tak všestranná při vaření a zavařování, že si ji nelze neoblíbit. Její využití v kuchyni je rozmanité – za syrova je vynikající zeleninovou přílohou a přísadou do salátů. Dá se vařit v polévkách, dusit v leču, plnit mletým masem, zapékat a grilovat. Lze ji nakládat jako okurky a připravovat z ní čatní.

Kam vysadit ačokču : Vypěstované malé rostlinky se vysazují k opoře a na jižní stranu zahrady, kde je poměrně teplo během celého dne. Rostlina vyžaduje humózní, propustný substrát. Ačokču pravidelně přihnojujeme a zaléváme, protože je náročná na živiny a zálivku.

Ačokča patří do skupiny tykvovitých rostlin. Plody se rozšířily z Jižní a Severní Ameriky, od Bolívie až po Mexiko. Pěstuje se jakojednoletá, popínavá bylina, jejíž stonek dorůstá až 5 metrů. Listy dorůstají velikosti 6–14 cm, jsou laločnaté, s 5–7 eliptickými lístečky, které jsou na okrajích vroubkované.

Nároky na pěstování jsou podobné jako u okurek či dýní. Vyžaduje dobře vyhnojenou půdu, prosluněné stanoviště a dostatek vláhy. Za sucha může zcela přestat plodit. Vegetační doba ačokči je 90 – 110 dnů.

Jak zpracovat ačokču

Ačokča je tak všestranná při vaření a zavařování, že si ji nelze neoblíbit. Její využití v kuchyni je rozmanité – za syrova je vynikající zeleninovou přílohou a přísadou do salátů. Dá se vařit v polévkách, dusit v leču, plnit mletým masem, zapékat a grilovat. Lze ji nakládat jako okurky a připravovat z ní čatní.Ačokča je jednodomá rostlina, což znamená, že malé, nazelenalé samčí i samičí květy rostou jednotlivě na stejné rostlině. Shromažďují se v květenstvích vyrůstajících z paždí listů. To, co odlišuje ačokču od ostatních rostlin, jsou jistě snadno rozpoznatelné květy válcovité, vejčité nebo kulaté.Její semena, která chutnají jako fazole, navíc obsahují hodně bílkovin a vlákniny a ty se konzumují vařená nebo pečená. Kromě toho se ačokča také používá v tradiční medicíně, jelikož je velmi bohatá minerální látky, vitamíny – hlavně skupiny B, pektiny, vápník, hořčík, vlákninu i bílkoviny.

O vitamín C sice přijdete, ale množství minerálů, karotenů, vlákniny a dalších prospěšných látek, které plody obsahují, zůstane zachováno. Pro tento účel si můžete pokrájenou ačokču i zamrazit, nebo sterilovat ve skleničkách – buď v kyselém či sladkokyselém nálevu, nebo ve vlastní šťávě, kterou pustí po osolení.

Jak se jí Ačokča : Ačokča je tak všestranná při vaření a zavařování, že si ji nelze neoblíbit. Její využití v kuchyni je rozmanité – za syrova je vynikající zeleninovou přílohou a přísadou do salátů. Dá se vařit v polévkách, dusit v leču, plnit mletým masem, zapékat a grilovat. Lze ji nakládat jako okurky a připravovat z ní čatní.

Jak vypadá Ačokča : Ačokča patří do skupiny tykvovitých rostlin. Plody se rozšířily z Jižní a Severní Ameriky, od Bolívie až po Mexiko. Pěstuje se jakojednoletá, popínavá bylina, jejíž stonek dorůstá až 5 metrů. Listy dorůstají velikosti 6–14 cm, jsou laločnaté, s 5–7 eliptickými lístečky, které jsou na okrajích vroubkované.

Jak vysévat ačokču

Vysejete semínka rovnou do země, zabezpečíte rostliny před slimáky a necháte růst. Za pár týdnů se rozjedou a jejich bujný růst, kvetení a nasazování plodů zastaví při dobré péči až první podzimní mrazíky. Nároky na pěstování jsou podobné jako u okurek či dýní.