Antwort Co tlumí bolest v krku? Weitere Antworten – Jak tlumit bolest v krku

Co tlumí bolest v krku?
Stačí dodržovat klidový režim, zvýšit příjem tekutin a vitamínů. Dále se na bolest v krku využívají volně prodejné léky ve formě pastilek, sprejů nebo kloktadel. V případě vícera příznaků chřipky nebo nachlazení lze sáhnout po komplexních lécích tlumících i ostatní projevy nemoci (například Paralen Grip).Na bolest můžeme použít lékové formy nejčastěji ve formě cucavých pastilek, případně kloktadel či sprejů s obsahem antiseptických či antibiotických látek. U lokálních forem léku je důležité dodržovat předepsaný interval použití (většinou 3-6x denně dle konkrétního produktu). Po aplikaci 30 minut nejíst a nepít.Babské rady na bolest v krku

Bylinky jako šalvěj, jitrocel a heřmánek mohou pomoci od bolesti v podobě čaje, bylinného sirupu nebo výluhu ke kloktání. Vyzkoušet také můžete Priessnitzův zábal: namočte kus látky do studené vody, vyždímejte, přiložte na krk a překryjte igelitem.

Co na bolest v krku teplé nebo studené : Teplé obklady urychlují zánět, tedy mohou i urychlit hojení. Na druhé straně však mohou stav zkomplikovat. Studené obklady tlumí bolest a mírní polykací obtíže. Zmrzlina rozhodně není vhodná – ta prospívá v případě bolestí v krku spojených s pooperačním stavem, například po operaci krčních mandlí.

Jak zastavit bolest při polykání

V případě silné bolesti v krku je vhodný i studený zapařovací obklad, tzv. Priessnitzův zábal, který zmírňuje otok a zánět v krku. Důležité je dodržovat pitný režim a doplňovat tekutiny ovocnými šťávami nebo bylinnými čaji při nachlazení. Dále je dobré dostatečně větrat a zvlhčovat vzduch.

Jak dlouho může bolet v krku : Jak dlouho trvá bolest v krku Bolest v krku obvykle nepředstavuje důvod k obavám a ve většině případů odezní po několika dnech nebo do jednoho týdne. To platí pro bolest v krku při nachlazení, chřipce, onemocnění COVID- 19, streptokokové angíně a dalších virových nebo bakteriálních infekcích.

Angína virového původu se obejde bez antibiotik a využijeme při ní naopak doplňkové přípravky na tlumení příznaků např. bolesti a horečky s obsahem ibuprofenu či paracetamolu. Bolest v krku pomohou zmírnit lokální přípravky ve formě pastilek, kloktadel a sprejů.

V případě silné bolesti v krku je vhodný i studený zapařovací obklad, tzv. Priessnitzův zábal, který zmírňuje otok a zánět v krku. Důležité je dodržovat pitný režim a doplňovat tekutiny ovocnými šťávami nebo bylinnými čaji při nachlazení. Dále je dobré dostatečně větrat a zvlhčovat vzduch.

Co znamená bolest při polykání

Pokud je bolest v krku velmi silná a brání v polykání, může se jednat i o angínu, která je na rozdíl od běžného nachlazení způsobena bakteriální streptokokovou infekcí. Bolest v krku může být způsobená i namáháním hlasivek, zde je vhodné pro zklidnění hrdla podat bylinné pastilky (např. s obsahem šalvěje).Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (tak jak to každému vyhovuje) a tímto roztokem několik minut kloktejte. Během dne každé dvě hodiny. Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte jej horký, mělo by se vám ulevit.Osvědčené rady od našich babiček na bolest krku

  1. Kuřecí nebo slepičí polévka. Kuřecí polévka má antibakteriální účinky a dokáže tlumit infekce horních dýchacích cest.
  2. Hřebíček. Hřebíček je přírodní antiseptikum a analgetikum.
  3. Tvaroh.
  4. Brambory.
  5. Priessnitzův zábal.
  6. Kloktání slanou vodou.
  7. Černý čaj.
  8. Česnek.


virová angína – projevuje se mírným kašlem a zarudnutím hrdla. Mandle ovšem nejsou potaženy povlakem a jsou bez čepů. Na virovou angínu nepomáhají antibiotika a během pár dní odezní sama.

Jak se projevuje streptokok v krku : Prvním příznakem nemoci způsobené streptokokem bývá horečka, bolest v krku, bolestivé polykání nebo bolest svalů a břicha. Streptokok vyvolává také záněty mandlí a hnisavou angínu (až ve 20 % případů). Na svědomí může mít také zánět středního ucha, zápal plic, spálu, revmatickou horečku nebo záněty ledvin.

Jak poznat že mám angínu : Příznaky angíny

  1. Silná bolest v krku, škrábání, obtížné polykání
  2. Zvýšená teplota nebo horečka (38° C a výš), zimnice.
  3. Bolest hlavy nebo v uších.
  4. Malátnost, celková slabost.
  5. Oteklé mandle s bílým povlakem.
  6. Zvětšené mízní uzliny v oblasti čelisti a krku.
  7. U dětí navíc nevolnost, zvracení
  8. Nechuť k jídlu.

Jak poznat Streptokokovou angínu

Prevence a léčba streptokokových infekcí

  1. Vysoká horečka s bolestí při polykání,
  2. vysoká horečka s bolestí a pocitem tlaku v oblasti čela,
  3. silné bolesti uší,
  4. objevení bílých čepů na krčních mandlích,
  5. kašel s horečkou a bolestí na hrudi,
  6. kožní zánět,
  7. náhle vzniklá prudká bolest hlavy s horečkou.


Rychlá analýza beta-hemolytického streptokoka je možná díky Rapid Strep A Testu. K vyšetření je potřeba jen výtěr z krku na specielní štětičce. Výsledek testu je znám do několika minut, což opět umožňuje určit okamžitě vhodnou léčbu.Obvyklými příznaky streptokokového zánětu nosohltanu jsou bolesti v krku, horečka vyšší než 38 °C, hnis (žlutá či zelená tekutina tvořená odumřelými bakteriemi a bílými krvinkami) na mandlích a zduřelé mízní uzliny.

Co zabíjí streptokoka : Streptokoková infekce podobně jako jiné bakteriální nákazy musí být léčena antibiotiky. U streptokoka příznaky nevyřeší jen volně prodejné léky, proto u streptokokové respirační, kožní nebo systémové infekce vyhledejte lékaře.