Antwort Co si dát k hrachové kaši? Weitere Antworten – Co se hodí k hrachové kaši

Co si dát k hrachové kaši?
Hrachová kaše je tradiční staročeský pokrm, který patřil k rychlým a levným jídlům, na něž ovšem naši předkové nedali dopustit. Dá se připravit jak ze zeleného, tak ze žlutého hrachu a hodí se k ní zejména uzené maso, párek, vejce nebo kyselá okurka.Uvařený hrách scedíme, vodu z vaření ale uschováme. Hrách necháme trochu vychladnout, přendáme jej s trochou hrachové vody do mixéru a rozmixujeme dohladka. Podle potřeby doladíme množství vody, abychom získali hladkou hrachovou kaši. Tu pak ještě zjemníme máslem, dochutíme majoránkou, česnekem a solí.Pokud je hrách měkký, dáme si ho i s kastrolem na prkénko a elektrickým mixérem rozmixujeme. Jakmile máme rozmixováno, přidáme smetanu pro jemnější chuť a zamícháme. Podle hustoty zahustíme rozmíchanou moukou s trochou smetany. Podáváme s chlebem a párkem nebo uzeným masem.

Kolik hrachu na hrachovou kaši : Hrachová kaše

  1. 250 g loupaného půleného hrachu.
  2. 200 ml zeleninového nebo masového vývaru.
  3. 1 cibule.
  4. 2 stroužky česneku.
  5. 2 a 1/2 lžíce sádla nebo rostlinného oleje.
  6. 1 lžička hladké mouky.
  7. 1/2 lžičky sušené majoránky.
  8. velká špetka soli.

Co se hodí ke kaši

Podávat je lze s povidly, marmeládou, posypané cukrem s tvarohem nebo s mákem smíchaným s moučkovým cukrem a přelité rozpuštěným máslem. Krokety z bramborové kaše s bylinkovým dipem jsou příjemná chuťovka například k večernímu promítání filmu.

Jak vylepšit hrachovou kaši : Do kaše můžete přidat klasickou kombinace česnek a majoránku místo našeho koření. Libeček můžete vynechat, dát sušený nebo dát jiné oblíbené bylinky.

Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.

Bramborový nebo kukuřičný škrob je velmi často používán v asijské kuchyni. Pár lžiček škrobu se rozmíchá ve skleničce s malým množstvím vody a na závěr vaření se přilije do omáčky. Důležité je omáčku již dále dlouho nevařit. Mohlo by se vám stát, že docílíte opačného efektu a omáčka vám zřídne.

Jak Prebrat hrách

Přebraný hrách namočit 32 hodin před dušením ve větší sklenici (nabude na objemu asi 3x) do 300 ml vody, nejméně 5 hodin (tvrdý hrách na 8 hodin). Pro klíčení hrachu bude potřeba asi 2x tolik místa nad úrovní suchého hrachu.Nejdelší ohřívání je v klasické troubě. Nejprve je totiž nutné kaši vyndat z lednice a nechat ji tak na 15-20 minut „odpočinout“. Mezitím si troubu předehřejte na 180 °C. Do připravené trouby kaši vložte v hrnci či zapékací misce.Pětiminutová příprava vám tak zajistí dávku energie, vitamínů a zdravých látek na tři dny. Tato kaše vydrží v lednici až 3 dny, takže si v neděli můžete připravit 3 kaše a do středy máte snídani bez práce.

Řepkový olej

Použít ho můžete v teplé i studené kuchyni a díky jeho tepelné stabilitě a vysokém bodu zakouření na něm můžete bez problému i smažit. Dokáže zastoupit máslo při pečení, ale i při přípravě bramborové kaše nebo některých omáček. 100 gramů másla nahradí 75 ml řepkového oleje.

Jaké koření do hrachové kaše : Zatímco se bude hrách vařit, připravíme si čóns, tj. směs koření, kterou dobře rozmícháme v 1 pol. lžíci oleje – v našem případě mletý kmín, kardamon, kurkumu, zázvor, majoránku. Po uvaření hrachu by měla vzniknout tekutější kaše, ve které hrách rozmačkáme šťouchadlem, nebo rozmixujeme.

Jak udělat z hrachové kaše polévku : Na oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli dosklovata, přidáme nakrájený celer s plátky česneku ze dvou stroužků (jeden ponecháme na závěr), krátce opečeme, zalijeme vodou, přidáme vařený hrách a půl hodiny provaříme. Poté rozmixujeme, dochutíme utřeným stroužkem česneku se solí, majoránkou, dozdobíme pažitkou.

Čím srazit hořkost omáčky

Hořkost skvěle doplňuje pátou chuť umami a zmírňuje vydatnost jídel. Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience.

Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.Brambory, vločky i ovoce

Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.

Jak dlouho musí být Namoceny hrách : Hrách necháme namočit na 8-12 hodin, propláchneme a vaříme do měkka cca 1 hodinu.