Antwort Co sežere ježka? Weitere Antworten – Co můžeme dát ježkovi

Co sežere ježka?
Jak již bylo zmíněno, naprostý základ jídelníčku ježka tvoří živý hmyz. Můžeme mu nabídnout moučné červy, sarančata, kobylky či cvrčky. Ježka krmíme živou potravou každý den! Živý hmyz denně doplňujeme kvalitními granulemi pro koťata.Základní krmivo

Základním krmivem jsou kvalitní granule pro koťata nebo živý hmyz. Vhodným hmyzem mohou být mouční červi, cvrčci, sarančata. Pro jednoho ježka na den stačí 2 kávové lžičky hmyzu. Namísto hmyzu, ne však každý den, můžete zpestřit jídelníček masovou kapsičkou.Strava ježka musí mít vysoký obsah bílkovin a nízký obsah tuků. Jako příležitostné pochoutky můžete podávat vejce natvrdo nebo malé množství ovoce (jablko, hruška, jahoda nebo meloun). Ježek sní také maso, které musí být jemně nakrájeno, hovězí maso je však zakázáno.

Co potřebuje ježek : Čím vybavit domeček pro ježka

  • Podestýlka musí být pro ježka bezpečná.
  • Písek poslouží jako koupel pro ježka.
  • Úkryty mohou být v ubikaci i ve větším množství.
  • Misky na jídlo a vodu rozhodně nesmí chybět.
  • Toaleta pro ježka může být vyhrazena zvlášť.
  • Kolotoč pro hlodavce ocení každý ježek zejména v noci, kdy je aktivní.

Co nesmí jíst ježek

Čím nekrmit ježky

  • ježkům nedávejte mléko, k pití jim stačí voda, mléko způsobuje ježkům trávicí potíže a průjem.
  • nedávejte jim ani produkty z mléka (tvaroh, sýr atp.)
  • ježkům nedávejte pečivo a jiné lidské jídlo.
  • nepodávejte syrové maso (maso pro ježky vždy uvařte)
  • ovoce jedí ježci jen výjimečně

Jak dlouho se dožije ježek : Váží zhruba 450 g, délka samce je 18–23 cm, u samičky to je až 25 cm. Pohlavní dimorfismus není příliš výrazný, samičky jsou těžší a větší, mimo to zde ale není mnoho rozdílů. Tito ježci se v přírodě dožívají 4–6 let, v zajetí je to až 2× více, maximálně 9 let.

Zbavení vnějších parazitů

Každého ježka je zapotřebí zbavit všech vnějších parazitů. K hubení blech můžete použít spreje či pudry k tomu určené (např Arpalit, Bolfo, Difusil či Frontline – ten však není vhodný pro mláďata či zesláblé jedince).

Ježek je noční živočich, proto větší část denní dávky jídla by měl dostat večer. Menšího ježka krmíme alespoň 2x denně, ježka nad 250g. krmíme jen večer. Můžeme mu občas přidat i suché granule pro psy a kočky nebo moučné červy.

Jakou zeleninu může ježek

Jako pamlsek semtam můžete dát moučného červa nebo zophobase. Potěšit ježka můžete i pamlskem v podobě ovoce a zeleniny. Nikdy ale nepodávejte avokádo či syrové fazole – ty jsou jedovaté! Dále není vhodná cibule, česnek, syrová mrkev a celer, zelí, citrusové plody, ořechy, syrové maso či sušené ovoce.Ježek moc dobře nevidí a orientuje se spíš podle čichu a sluchu. Je taky dost zvědavý a rád prozkoumává své okolí. Často se tak dostává do nebezpečných situací.Ježka nemusíte odhalit jen zrakem, můžete ho na své zahradě i slyšet. Frkání, funění a sípání jsou obvyklé zvukové projevy ježka. Na vrcholu sezóny námluv za teplých letních večerů můžou být tyto zvuky obzvlášť hlasité. Pokud se chce sameček pářit se samičkou, začne ji obíhat a vydávat funící a supící zvuky.

Téměř všichni ježci trpí vnitřními a vnějšími parazity, proto je zapotřebí každého ježka odblešit a odčervit. K hubení blech lze použít např. Arpalit, Difusil nebo Frontline sprej. Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část.

Jak udržet ježka na zahradě : Aby ježci mohli na zahradu vůbec přijít, je potřeba, aby mohli projít plotem. Proto jim někde ponechte vhodnou skulinu alespoň 15 cm širokou. Ježkům jako úkryt postačí hromada listí nebo klestí, ocení i hustý živý plot. Případně můžete nachystat domek pro ježky.

Jakou podestýlku pro ježka : Volíme písek pro činčily. Ježek se v něm bude „rochnit“ a mýt. Bohužel ale do něj bude pravděpodobně také čůrat, takže ho musíme pravidelně čistit. Co se týče podestýlky do ježčího boxu, volíme papírovou podestýlku, Asan nebo hobliny.

Jak koupat ježka

Rozhodně ježka není dobré namáčet celého. Další možností (tou nejlepší) je nechat ježka vykoupat se v písku pro činčily. Je to příjemná podívaná a ježkovi to bohatě stačí. Nedoporučuju však mu písek nechávat stále k dispozici.

Ježek moc dobře nevidí a orientuje se spíš podle čichu a sluchu. Je taky dost zvědavý a rád prozkoumává své okolí. Často se tak dostává do nebezpečných situací. Plechovky, kelímky, obaly od jídel, sítě a jakékoli lidské odpadky pro něj mnohdy představují velmi nebezpečnou past.Zbavení ježka vnitřních parazitů

Arpalit, Difusil nebo Frontline sprej. Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část. U malých ježčat (do hmotnosti 100g) a zesláblých jedinců je nutné provést alternativní způsob odblešení – ježky podržet nad vodou (nenamočit!) a blechy opatrně vyčesávat kartáčkem.

Kolik má vážit ježek aby přežil zimu : – aby ježek přežil zimu měl by vážit alespoň kolem 700 g. Pokud tolik neváží můžete mu pomoci přežít zimu tím, že se o něj postaráte nebo zkontaktujete stanici pro záchranu handicapovaných živočichů.