Antwort Co se zelím? Weitere Antworten – Co udělat se zelím

Co se zelím?

  1. Zapečené vrstvené zelí s mletým masem. Více než hodinu.
  2. Zelňáky se škvarky. Do hodiny.
  3. Zelí s kokosem a nudlemi. Do 30 minut.
  4. Pomalu pečená vepřová krkovice na zelí Více než hodinu.
  5. Pikantní zelný salát. Do hodiny.
  6. Zelná polévka s houbami a kroupami. Více než hodinu.
  7. Nudle se zelím a slaninou. Do hodiny.
  8. Zelné palačinky. Do hodiny.

Jak zužitkovat hlávkové zelí – 12 super tipů na pokrmy ze zelí

  1. Stir fry. Hlávkové zelí (ať už bílé nebo červené) je skvělou ingrediencí do stir-fry – směsi rychle smažené zeleniny ve woku na kapce oleje.
  2. Pečené zelí
  3. Kvašené zelí
  4. Polévky.
  5. Omáčky.
  6. Zeleninové guláše.
  7. Zeleninové a luštěninové směsi a rizota.
  8. Placky a karbanátky.

Recepty z kysaného zelí

Nejzdravější je domácí a tepelně neupravené. S uzeným tempehem nebo tofu je nedostižné v kombinaci se šťouchanými brambory, noky, haluškami, chlupatými či bramborovými knedlíky. Je taky základem segedínského guláše, polévky zelňačky nebo zelných placek – zelňáků.

Co se Syrovym zelím : Syrové: Bílé a červené zelí nastrouhejte na hrubém struhadle společně s květákem, mrkví, paprikou a cuketou, přidejte pár nasucho opražených semínek, trochu olivového oleje a máte na stole výživný a barevný zeleninový salát, který můžete podávat jako hlavní jídlo anebo jako přílohu kterýkoli den.

Co Upect že zelí

Recepty ve výběru

  1. Kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem.
  2. Segedínský guláš
  3. Závin se zelím kysaným a masem uzeným.
  4. Placky se zelím, prejtem a jelítkem.
  5. Bramborové halušky se zelím a uzeným bůčkem.
  6. Rohlíčky se zelím.
  7. Bramborové knedlíky plněné mletým masem na červeném zelí
  8. Bramborák plněný zelím.

Jak se dělají zelné placky : Postup přípravy

Podušené zelí rozmixujte společně s vejci. Ke směsi přidejte celozrnnou mouku, sůl, pepř, majoránku a 2 stroužky česneku, promíchejte a ze vzniklého těsta vytvarujte placky. Rozpalte si pánev s olivovým olejem a zelné placky opékejte na mírném plameni 4 minuty z každé strany.

Zkuste ho ale připravit i jiným způsobem! Výborné a velmi efektní je červené zelí najemno nakrouhané v salátech. Pokud ho krátce orestujete, bude výtečné třeba na topinkách s pomazánkou nebo jako součást různých buddha bowls neboli zdravých misek.

Základem je nakrájené zelí, které zakápnu dobrým olejem, osolím a pocukruji. Opepřím a přidám trochu octa. A dál mačkám a mačkám, až ze zelí teče šťáva a chutě se propojí. Zelí je pak křehké, šťavnaté a velmi chutné.

Co s červeným zelím

Výborné a velmi efektní je červené zelí najemno nakrouhané v salátech. Pokud ho krátce orestujete, bude výtečné třeba na topinkách s pomazánkou nebo jako součást různých buddha bowls neboli zdravých misek.Obsahuje vitaminy A, C, E a K i řadu minerálů, jako jsou draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. 70–80 % našeho imunitního systému je ve střevech. Je-li špatná střevní mikroflóra, jsme mnohem náchylnější k nemocem. Kysané zelí svou probiotickou funkcí pomáhá udržovat střevní mikroflóru plně fit.Například čerstvá šťáva z bílého zeli uklidňuje žaludek, působí proti kašli a pomáhá při léčbě žaludečních vředů a dvanácterníku. Aby si zelí zachovalo co nejvíce prospěšných látek a vitamínů, je dobré konzumovat ho v tepelně neupravené (například studený zelný salát, chipsy ze zelných listů atd.) či kysané podobě.

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Jak dlouho vydrží Zelnaky : Skladujte v suchu a při pokojové teplotě. Po otevření spotřebujte do 7 dnů.

Jak dlouho vydrzi Zelnaky : V chladničce lze zelí skladovat v zásuvce na zeleninu až tři týdny. Řezné plochy na hlávce překryjte potravinářskou fólií, zelí tak v chladničce vydrží několik dní.

Jak udělat salát z čínského zelí

Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.

Zelí, cibuli a celer (nezapomeňte před krájením oškrábat vrchní tužší vlákna) nakrájíme na drobné kostičky, mrkev na tenké nudličky. Majonézu smícháme se solí, pepřem, cukrem, vinným octem a citronovou šťávou a do dresinku vmícháme zeleninu. Necháme v lednici proležet.Zelí očistěte, odstraňte vrchní špatné listy a košťál. Pak ho nakrouhejte na nudličky. Očištěnou cibuli nakrájejte na kostky, slaninu také a dohromady je orestujte ve větším kastrolu dozlatova. Vložte nakrájené zelí, zakápněte červeným vínem, podlijte vodou a duste asi 20 minut, dokud nebude zelí poloměkké na skus.

Jak dusit červené zelí : Zelí zbavíme svrchních listů, tvrdého stonku a nakrájíme. Na másle osmažíme cibuli, ke konci přidáme cukr (já dávám třtinový), opražíme a potom přidáme nakrouhané zelí. Dusíme na másle, na mírném ohni pod pokličkou za občasného míchání asi 20 minut.