Antwort Co se sází v prosinci? Weitere Antworten – Co se vysazuje v prosinci

Co se sází v prosinci?
Co lze sázet v prosinci – zelenina

Pokud počasí přeje a je příznivější podobající se podzimnímu, tak lze na své záhonky vyset mrkev, petržel kořenovou, ale i naťovou, pastinák, cibuli, šalotku, česnek nebo špičaté zelí. Taktéž je velmi odolný špenát a kapusta kadeřávek.Kromě vřesu a vřesovce vysaďte okrasné trávy, drobnější jehličnany (jalovce, borovici kleč, zakrslé smrky) a menší keře (čilimník, kručinku, dřišťál).Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Které plodiny se nesnášejí : Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy se sází papriky

Optimální termín pro výsev papriky je konec ledna a prvá polovina února. Jako výsevní substrát je výborný perlit. Tento substrát je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování papriky.

Co se sklízí v prosinci : 🥦 V prosinci budeme sklízet už “jen” Asijskou listovou zeleninu, Černý kořen, Kadeřávek, Mangold, Mrkev, Pastinák, Petržel, Polníček, Pórek, Růžičkovou kapustu, Ředkev, Ředkvičky, Špenát a Tuřín. 💡 Tip: S kapustou a kadeřávky se vyplatí počkat se sklizní na první mrazíky.

Půda písčitá

V praxi se jí říká půda lehká a vyhovuje pouze nenáročným suchomilným druhům dřevin. Je dobře provzdušněná a pro vodu propustná. Propustnost písčité půdy je spíše negativní vlastností, protože voda zasakuje příliš rychle a příliš hluboko a zároveň splavuje do spodních vrstev živiny.

Kyselou půdu s pH v rozmezí 4–6 preferují například rododendrony, azalky, borůvky, brusinky nebo vřes. Většina rostlin má raději neutrální půdu s pH 6,5 až 7,5. Naopak zásaditou půdu s hodnotou pH nad 7,5 budou milovat slunečnice, lilie nebo některé traviny.

Co prospiva půdě

Mnoho plevelů (pampeliška, jetel, hluchavky) je medonosných a prospívají včelám, čmelákům i jinému hmyzu v době, kdy odkvétají kulturní plodiny. Hustě vysázené rostliny obvykle skoro žádný plevel nepropustí. Vhodné jsou rostliny, které krásně kvetou a přitom ozdravují půdu – aksamitník, měsíček, lichořeřišnice.Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Na záhonu. S výsadbou na záhon musíte počkat, až bude stabilně teplejší počasí. Vyberte takové místo, kam svítí sluníčko většinu dne. Sazenice sázejte po dvou, aby se o sebe mohly opřít, když bude foukat, a nezlomily se.

Kdy se sází rajčata a papriky : Kdy vysévat rajčata a papriky

Papriky můžete vysévat už koncem ledna, nejpozději během února. Potřebují totiž více času než rajčata. Ta mají vegetační dobu 150 dní, takže stačí, když půjdou jejich semínka do hlíny až koncem února či začátkem března. Základem úspěchu je vždy kvalitní osivo.

Co zasadit na konci června : Jestliže máte větší zahradu a výraznější pěstitelské ambice, v červnu je nejlepší čas pro výsadbu kadeřavé a růžičkové kapusty, kedluben a zelí. V teplejších oblastech můžete v tuto dobu bez obav vysadit ven i okurky nakládačky. Vaše děti jistě ocení ředkvičky, které se dají vysévat opakovaně, prakticky až do podzimu.

Co dělat v prosinci na zahradě

Co dělat na zahradě v prosinci

  1. 1.) SKLÍZEJTE ZELENINU A MIŠPULE.
  2. 2.) PŘESAĎTE SI NA DOMA ZELENINU K RYCHLENÍ
  3. 3.) DOSAĎTE ČESNEK.
  4. 4.) NAHRNUJTE SNÍH K ROSTLINÁM.
  5. 5.) OPRAVTE NÁŘADÍ A NÁSTROJE.
  6. 6.) ZALOŽTE VYVÝŠENÝ ZÁHON.
  7. 7.) BYLINKY CHRAŇTE PŘED MRAZEM.
  8. 8.) KONTROLUJTE USKLADNĚNOU ÚRODU.


Na lem záhonu je třeba vysadit pokryvné polštářovité trvalky či skalničky – skvěle se uplatní nízké oregano (Origanum vulgare 'Compactum'), mateřídoušky (Thymus), plaménky (Phlox subulata, P. douglasii), tařice (Alyssum), tařičky (Aubrieta), atd.Suchomilné trvalky

Vyzkoušet můžeme i okrasné česneky (jejich cibulky je však třeba vysadit už předchozí rok na podzim), ale také suchomilné okrasné trávy kostřava sivá či medvědí, třtina ostrolistá, ostřice Buchananova či nádherný dochan psárkovitý…), poměrně odolné a krásné jsou i třapatky a třapatkovky.

Co prospívá kostem : Vitamín K. Pro silné kosti je naprostou nezbytností., neboť velmi úzce spolupracuje na jejich tvorbě s vápníkem a vitamínem D. Vitamín K dodáte svému tělu, když si dopřejete kapustu, špenát, brokolici, zelený salát, zelené fazolky, okurky a květák.