Antwort Co se hodí k rajčatům? Weitere Antworten – Co můžu zasadit k rajčatům

Co se hodí k rajčatům?
Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.A když zvolíte k rajčatům i netradiční kombinaci rostlin, které se vzájemně pozitivně ovlivňují, chrání a podporují, jako například bazalku, kopr, celer, pórek, česnek, cibuli, ale i měsíček, lichořeřišnici, aksamitník apod., nemusíte řešit žádné další postřiky a zkusit vložit plnou důvěru přírodě…Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Co nemají rádi rajčata : Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co sázet spolu

Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Čím hnojit rajčata a papriky : Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Pokud chcete dozrávání v krabici urychlit, přidejte k rajčatům jedno nebo dvě zralá jablka. Zralé ovoce totiž uvolňuje do vzduchu etylen, který nastartuje rychlé dozrávání u ostatních plodů. Proto se například nedoporučuje skladovat ve sklepě jablka společně s bramborami, protože tam je takový účinek nežádoucí.

Restovaná zelenina – postup:

Cuketu, žampiony a česnek pokrájíme na plátky. Cibuli a papriku na proužky. Na pánvi rozehřejeme řepkový olej, přidáme zeleninu, zakápneme ji octem, mírně osolíme, opepříme a za stálého míchání opékáme až začne restovaná zelenina měknout.

Co zasadit vedle paprik

Papriky. Papriky se skvěle doplňují s petrželkou a tymiánem. Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž.Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici.Naopak jí neprospějete při pěstování v blízkosti kopru, celeru či brambor. Z cibule pak budou mít prospěch rajčata, papriky, jahody, cukety, dýně i okurky. Cibule také ocení přítomnost košťálové zeleniny, pažitky, máty, heřmánku, dokonce i růží nebo chryzantém. Nevhodné jsou chřest či luštěniny.

Pokud nemáte hnůj k dispozici, využijte nadrobno rozsekanou trávu, která se při svém rozkladu silně zahřívá, a tím podporuje rychlý a zdravý růst. Ovšemže tráva rostlinám neposkytne žádnou výživu, proto rajčata pravidelně přihnojujte kapalným hnojivem v zálivce (Substral, Hoštické, Forestina).

Čím přihnojovat okurky a rajčata : Jedlá soda zvyšuje a prodlužuje období plození, bojuje proti škůdcům, plísním a různému hmyzu, například mšicím, a zlepšuje chuťové vlastnosti zeleniny (okurky, rajčata, lilek).

Jak zvýšit úrodu rajčat : Rajčata preferují půdu, která je dobře odvodněná, lehká a bohatá na živiny. Nejlepší je připravit půdu několik týdnů před výsadbou rajčat, aby se živiny dostaly do půdy. Půdu můžete obohatit kompostem, hnojem nebo jinými organickými hnojivy. Důležité je, aby půda měla pH kolem 6,5 až 7,5, aby byla dostatečně neutrální.

Čím hnojit rajčata při dozrávání

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.Nešetřete s olejem a kořením

Zelenina musí být lesklá na povrchu a trochu oleje nechte i na dně zapékací mísy. Díky oleji se zelenina upeče rovnoměrně, získá plnou chuť a také křupavou kůrčičku. Osobně nejraději používám olej olivový, ale určitě vyzkoušejte třeba kokosový, avokádový, nebo jakýkoli jiný chcete.

Co s nadúrodou paprik : Recepty z paprik

Podáváme posypané čerstvými bylinkami, například koriandrem nebo špetkou estragonu. S nadúrodou paprik přichází skvělá příležitost vytvořit si domácí paprikový protlak. Dá se pak využít jako “instantní” paprika – do pomazánek, omáček a polévek.