Antwort Co se dělá s pupeční šňůrou? Weitere Antworten – Co se stane s pupeční šňůrou po porodu

Co se dělá s pupeční šňůrou?
Pupečník totiž v čase těsně po porodu ještě přivádí miminku krev. Až jedna třetina krve, která patří miminku, může být v čase ihned po porodu ještě v placentě. Odložené přerušení pupeční šňůry usnadňuje miminku adaptaci na život mimo dělohu včetně dýchání. Proto je důležité počkat, až pupečník zbělá a ochabne.Pupečník neboli pupeční šňůra spojuje plod s tělem matky. Zásobuje ho ho živinami, okysličenou krví a odvádí z něj odpadní látky a odkysličenou krev. Pupeční šňůrou prochází jedna žíla a 2 tepny. Žíla plní plní funkci zásobovací a tepny „čistící“.Například Světová zdravotnická organizace (World Health Organization, WHO) doporučuje přestřižení pupečníku jednu až tři minuty po porodu. Podle Amerického sdružení porodníků a gynekologů je však ideální přestřihnout pupečník 30-60 sekund po porodu.

Jak dlouho trvá Dotepání pupečníku : Pupeční šňůra neboli pupečník zajišťuje zásobování dítěte kyslíkem a živinami během vývoje v děloze. Tento proces trvá ještě i chvíli po porodu. Když se miminko narodí, pupečník ještě několik minut pulzuje. V české terminologii se většinou obecně mluví o dotepání pupečníku, které trvá mezi 1-5 minutami.

Jak se změní pochva po porodu

Pochva se po vaginálním porodu vrací do původního stavu zhruba za tři týdny, kdy se postupně vrací i její pružnost a ustupuje otok. Z důvodu poklesu hladin estrogenů ženy po porodu někdy trápí pocit suchosti v pochvě. Poševní sliznice a prostředí by mělo být zcela regenerováno do konce šestinedělí.

Kdy se muze Namocit pupík : V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu.

Pupík ošetřujte asi dvakrát denně. Používejte gázové čtverce nebo vatové tyčinky. Vždy si pečlivě umyjte ruce, poté pupík rozevřete a s pomocí vatové tyčinky místo ošetřete. Poté si vezměte druhou tyčinku a tou ošetřetí okolí pupíku.

K odpadnutí dochází za různě dlouhou dobu, obvykle mezi 6. a 14. dnem po porodu. Po odpadnutí pupečního pahýlu se objeví pupík, který je potřeba ošetřovat.

Co znamená nechat Dotepat pupečník

dotepání pupečníků, čili než většina krve přejde z placenty do plodu. Zvýšený příliv pupečníkové krve má pozitivní vliv například na zásoby železa během prvního půl roku dítěte nebo snižuje nutnost podání krevní transfúze, vyjmenovává MUDr. Špaček důvody, proč s podvazem počkat.Většina se pozvolna vrací k pohlavnímu životu 6–8 týdnů po porodu, některé však potřebují čas i několik měsíců. Často se potýkají s pocity vaginální suchosti, která může být způsobena hormonálními změnami během kojení.Zotavení pochvy po porodu trvá několik týdnů a funkce pánevního dna se obvykle vrátí k normálu během prvních dvou až tří měsíců. Zotavování však pokračuje po porodu ještě nejméně rok. Po císařském řezu se musí děloha, břišní stěna a kůže zahojit.

Od této chvíle pupeční pahýl začíná sesychat. K odpadnutí dochází za různě dlouhou dobu, obvykle mezi 6. a 14. dnem po porodu.

Co dělat po odpadnutí Pupečního pahýlu : Po odpadnutí pupečního pahýlu (6. – 14. den po narození) není nutná zvláštní péče ani omezení. Miminko se může koupat, jizvu lze po koupání jednorázově otřít dezinfekcí (60% líh).

Jak dlouho se hoji pupeční Pahyl : Druhá část pupečníku odchází z organismu matky spolu s placentou během třetí doby porodní. Od této chvíle pupeční pahýl začíná sesychat. K odpadnutí dochází za různě dlouhou dobu, obvykle mezi 6. a 14.

Jak poznat Dotepany pupečník

Placenta se po dotepání pupečníku lépe odlučuje. Dotepání trvá tak dlouho, dokud není celý bílý a není v něm žádná krev pohmatem lze zjistit, že už nepulzuje. Darování pupečníkové krve se vylučuje s dotepáním pupečníku. Dítě by tak přišlo o cca 100ml krve, což se podobá náhlé krevní ztrátě asi 1,5l u dospělého.

Běžným jevem po porodu je také poporodní krvácení, které může trvat několik až týdnů. Mezi komplikace patří i infekce, která může narušit normální procesy v reprodukčním systému a mít tak vliv na návrat menstruace.Pochva po porodu zůstává méně pružná, stěny pochvy se mírně sníží a povrch sliznice je vyhlazenější. Velkou roli v tom, nakolik jsou změny trvalé nebo zásadní, hraje genetika, jinými slovy, co nám bylo dáno do vínku, s tím musíme pracovat (nikoli se s tím smířit!!).

Co se nesmí dělat v šestinedělí : V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.