Antwort Co se děje při pohybu litosférických desek? Weitere Antworten – Co způsobuje pohyb litosférických desek

Co se děje při pohybu litosférických desek?
Doprovodnými jevy pohybů desek je vznik zemětřesení, vulkanické činnosti, vznik horstev a hlubokomořských příkopů. Tektonické desky se mohou pohybovat proto, že zemská litosféra má vyšší pevnost a nižší hustotu než spodnější astenosféra. Jejich pohyb je způsobován výstupem teplejšího materiálu v plášti.Litosféra jako pevný obal Země je rozlámána na různě velké tektonické desky, které se vůči sobě neustále pohybují, díky driftu po plastické astenosféře.Pohyby litosférických desek mohou vyvolat další jevy, jako například zemětřesení, sopečnou činnost,tsunami či horotvorné procesy. Zároveň se díky nim mění klima na jednotlivých kontinentech, neboť se posouvají přes různé podnebné pásy.

Jak ovlivňuje pohyb litosférických desek povrch Evropy : Ani Evropě se procesy spojené s pohybem litosférických desek nevyhýbají. V důsledku podsouvání africké desky pod desku evropskou došlo v průběhu posledních 70 milionů let k vyzdvižení horských pásem od Pyrenejí přes Alpy až po Karpaty a balkánská pohoří (Dinaridy, Helenidy, Thrácko-makedonský masiv).

Jak se nazývá pohyb litosférických desek vedle sebe

transformní rozhraní – jedná se o pohyb dvou desek vedle sebe, čímž vzniká tzv. transformní zlom. Ani jedna se nezasouvá pod druhou, jenom o sebe třou rozhraním, což má za následek uvolňovaní obrovských hodnot energie v podobě zemětřesení. Příkladem je zlom San Andreas v Kalifornii v USA.

Jaké jsou pohyby litosférických desek : Pohyb desek:

Vzdalují se od sebe. Pohybují se proti sobě- kolize, podsouvání Pohybují se v protisměru vedle sebe.

Pohyb desek:

Vzdalují se od sebe. Pohybují se proti sobě- kolize, podsouvání Pohybují se v protisměru vedle sebe.

Bez existence astenosféry by se desky nemohly pohybovat, a tak by nebyla možná obnova zemské kůry. Někdy se hovoří o oslabené vrstvě Země. Astenosféra se nachází ve svrchním plášti pod litosférou mezi 80 a 220 kilometrem (jiné zdroje uvádí 100 až 200 kilometrů).

Jaké jsou charakteristiky Rozbíhavých litosférických desek

Jaké jsou charakteristiky rozbíhavých litosférických desek Jednotlivé desky se snaží dostat od sebe. Vznikají tak prohlubně a příkopy. Je zde patrná sopečná činnost.transformní rozhraní – jedná se o pohyb dvou desek vedle sebe, čímž vzniká tzv. transformní zlom. Ani jedna se nezasouvá pod druhou, jenom o sebe třou rozhraním, což má za následek uvolňovaní obrovských hodnot energie v podobě zemětřesení. Příkladem je zlom San Andreas v Kalifornii v USA.Základní informace o litosférických deskách, jejich druzích a také o jejich pohybu po takzvané astenosféře.

Svrchní vrstva zemského pláště – asi 100 km silná tuhá litosféra – se skládá z asi 15 desek, některé jsou oceánské a některé na sobě nesou oceánskou kůru i kontinent. Tyto litosférické desky se v důsledku plášťového proudění vůči sobě horizontálně pohybují.

Jak vzniká zlom : Zlomy vznikají tam, kde se horniny v zemské kůře dostávají pod mechanické napětí (tahové, tlakové nebo střižné), které překoná pevnost horniny. Ta potom praskne, čímž se napětí uvolní a vzniklé bloky se proti sobě posunou.

Co je to zlom : Zlom či dislokace je geologická porucha v litosférické desce, která může dosahovat od několika milimetrů až po tisíce kilometrů. Odborně je definován jako fraktura, podél které dochází k pozorovatelnému přemístění okolních částí.

Co je to kry

Kra je v geologii těleso zemské kůry ohraničené dislokacemi. Může být různých rozměrů, od malých desek v rámci tzv. blokové stavby (= blok) až po globální tektonické kry. Kry vznikají tektonickým a lokálním namáháním zemské kůry.

Naproti tomu vznik kontinentální kůry je mnohem složitější. V raných stadiích vývoje Země, zhruba před 4,6 miliardy let, byl povrch planety pokryt žhavým magmatem a plyny. Až postupem času se určité oblasti ochladily dostatečně na to, aby jejich povrch ztuhnul. Na Zemi se tak mohly zrodit prvotní „kry“ hornin.Nevznikly mrznutím mořské vody, ale odlamováním (telením) ledovců či šelfových ledovců. Ledovcový led vzniklý stlačením sněhu obsahuje bublinky vzduchu a má tedy nižší objemovou hmotnost než led vzniklý mrznutím kapalné vody. Icebergy mohou mít zpočátku též podobu ledových desek, ovšem tlouštěk desítek až stovek metrů.

Kolik ledovce je pod vodou : Asi 7/8 icebergu je pod hladinou vody. Pojmy iceberg a ledovec nejsou identické. Ledovec spočívá na horninovém podloží. Pokud na dolním konci nezaniká jen odtáváním, odlamují se z něj kusy až veliké bloky ledu – je-li to do moře, jde o icebergy.