Antwort Co se dá vyrobit ze šalvěje? Weitere Antworten – Co se dá udělat z šalvěje

Co se dá vyrobit ze šalvěje?
Ze šalvěje můžeme připravit nálev, udělat tinkturu nebo si ji přidat do koupele. Šalvěj se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Neměly bychom překročit spotřebu 3 šálků denně. Látky obsažené v šalvěji mohou snižovat tvorbu mateřského mléka, a proto se tato bylinka nedoporučuje kojícím ženám.Šalvěj je totiž skvělý parťák především k tučným masům – hodí se k vepřovému, telecímu i k tučnějším rybám. Velmi často se také využívá při výrobě paštik. Tato výtečná bylinka si také skvěle rozumí s dýní, použijte ji například do italského risotta nebo k dýňovým gnocchi či raviolám.Šalvěj můžeme využívat ve formě odvaru (listy zalité vroucí vodou) nebo lihového extraktu. Extrakt ze šalvěje se pro její protipotivé a deodorační vlastnosti využívá v řadě přírodních deodorantů. Šlavějový výluh najdeme také v řadě přírodních vlasových šampónů, vlasových sér či masek.

Jak vyrobit šalvějový sirup : Lístky čerstvé šalvěje nasekáme nadrobno a namočíme do převařené, horké vody, v níž jsme si rozpustili cukr. Necháme obsah 24 hodin louhovat, potom jej přecedíme přes plátno do hrnce, přidáme citronovou šťávu a zahříváme na mírném plamenu. Povaříme cca 5 minut a slijeme do sklenice.

Proč děti nesmí šalvěj

Šalvěj lékařská je ženská bylina pro stimulaci děložní činnosti, proto není vhodná pro těhotné ženy (může způsobit potrat) a protože funguje jako hormonální bylina, není vhodná pro děti a mládež do dvanácti let věku.

Jak dlouho se může pít šalvěj : Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.

Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně. Pije se při trávicích potížích, pálení žáhy a nadýmání. Šalvějový čaj se popíjí také ke zmírnění nadměrného pocení – této vlastnosti si cení zejména ženy v přechodu. Kojící maminky by měly vědět, že šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.

Pro přípravu čaje použijte jednu až tři lžičky sušené šalvěje a ty zalijte vroucí vodou (asi čtvrt litru). Šalvěj nechte vylouhovat zhruba 10-15 minut. Pokud čaj pijete kvůli pocení, pijte čaj po lžičkách v průběhu celého dne.

Jak se vaří čaj ze šalvěje

Pro přípravu čaje použijte jednu až tři lžičky sušené šalvěje a ty zalijte vroucí vodou (asi čtvrt litru). Šalvěj nechte vylouhovat zhruba 10-15 minut. Pokud čaj pijete kvůli pocení, pijte čaj po lžičkách v průběhu celého dne.Příprava čaje z čerstvé šalvěje je také jednoduchá a stačí jednu čajovou lžičku sušené šalvěje nahradit 4-5 lístky čerstvé. Zázvorový čaj je jedním z nejpopulárnějších čajů vůbec.Jak vařit šalvějový čaj

  1. Do hrnečku (250 ml) nasypejte 1 až 2 lžičky čaje.
  2. Lístky zalijte vroucí vodou (100ºC)
  3. Louhujte 5 až 10 minut. Myslete na to, že čím déle budete čaj louhovat, o to víc hořký bude váš nápoj.
  4. Podle chuti můžeme přidat sladidlo, med, citron apod.


Výroba hřebíčkové ani šalvějové tinktury není nic složitého. Bylinkami naplníme skleničku asi do jedné pětiny a zalijeme bílým alkoholem. Necháme luhovat na chladném a tmavém místě asi měsíc až 6 týdnů. Skleničku denně protřepeme.

Jak často se může pít šalvějový čaj : Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně. Kojící maminky by měly být na pozoru, jelikož šalvěj snižuje produkci mateřského mléka, stejně tak není vhodná při těhotenství.

Na co je tinktura ze šalvěje : Výhody produktu

  • stimuluje paměť
  • pomáhá zvyšovat koncentraci a pozornost.
  • podporuje přirozenou obranyschopnost.
  • snižuje pocení
  • pro normální stav kloubů a kostí
  • pro normální trávení a hormonální rovnováhu.

Jak udělat Šalvějovou tinkturu

Výroba hřebíčkové ani šalvějové tinktury není nic složitého. Bylinkami naplníme skleničku asi do jedné pětiny a zalijeme bílým alkoholem. Necháme luhovat na chladném a tmavém místě asi měsíc až 6 týdnů. Skleničku denně protřepeme.

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.Pro přípravu konopných tinktur se hodí alespoň 40% alkohol. Použít můžeme konzumní líh, klasickou vodku nebo jinou pálenku.

Jak udělat tinkturu z šalvěje : Nakrájené listy šalvěje dáme do nádoby a zalijeme alkoholem, tak aby byly kompletně ponořené. Uzavřenou sklenici necháme na teplém a suchém místě po dobu alespoň 14 dnů. Občas ji můžeme protřepat. Po uplynutí doporučované lhůty tinkturu přecedíme do předpřipravené uzavíratelné nádoby.