Antwort Co se dá udělat z černého bezu? Weitere Antworten – Co se dá dělat z černého bezu

Co se dá udělat z černého bezu?
Z květů černého bezu připravíte opravdu ledasco:

  1. vynikající svěží sirup vhodný do letních nápojů,
  2. bezovou limonádu, léčivý čaj na nachlazení,
  3. náplň do voňavých bylinkových pytlíčků, které si nahřejete a přiložíte na místa, kde vás trápí revma,
  4. nebo blahodárnou bylinkovou koupel.

Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.„Ze střapců bobulky očesávám vidličkou, lze také borůvkovým hřebenem,“ radí Alena Hamplová. Dají se zpracovat různě. V domácích podmínkách lze vyrobit marmeládu, džem, sirup, šťávu, likér nebo víno, ale je možné plody nasušit také na čaj.

Co z květů černého bezu : Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).

Co léčí černý bez

Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.

Na co je dobrý čaj z černého bezu : Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Bezinky nasypeme do zavařovacích 0,7 l sklenic, přidáme 2-4 lžíce cukru (jak je kdo zvyklý), zalijeme vodou, zavíčkujeme a zavaříme (80-85°C/20-25 minut). Občas se vyskytující tenoučká, kratičká stopička, která na kuličce drží, v kompotu nepřekáží.

Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.

Na co je dobrý černý bez

Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.Léčivé účinky mají všechny části této výjimečné rostliny – květy, plody, listy, kůra i kořeny. Čaj z květů černého bezu by se měl však užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu.Nálev z bezového květu se používá při nachlazení a horečnatém onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce. Pije se horký, oslazený medem. Bez zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak.

Rozvar je výborný sám o sobě, ale také jako doplněk kaší (např. krupicové nebo jáhlové kaše), tofu tvarohu, rostlinných jogurtů, pohárů a pudinků, můžete ho použít jako náplň do palačinek, dezertů, koláčů nebo buchet. Plody bezinek očistěte a rozvařte se špetkou soli a troškou vody.

Jak stříhat černý bez : Černý bez plodí na jednoletých výhonech, proto se řezem každoročně obnovuje plodné dřevo. Po sklizni se odstraňují odplozené, dvouleté větve. V intervalu 3–5 let se provádí zmlazení nejčastěji řezem na „hlavu“ nebo na „pařez“ (díky výborné regenerační schopnosti obroste poměrně rychle plodnými výhony).

Na co je dobrý černý bez květ : Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Na co je dobrý čaj z květů černého bezu

KAŠEL A PRŮDUŠKY

Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho nijak doslazovat – černý bez má sám o sobě velice sladkou příchuť. Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin. Nálev z květů černého bezu (připravujeme stejně jako čaj) použijte k čištění a omývání citlivé pokožky.

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.

Co léčí bezinkový čaj : Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.