Antwort Co s Urodou Maty? Weitere Antworten – Co s úrodou máty

Co s Urodou Maty?
Máta je známá léčivka, která vám uleví od problémů s trávením nebo bolesti hlavy, uvolní ucpaný nos, pomůže posílit imunitu, zlepšit dech nebo vyčistit pleť. Stačí žvýkat její lístky, popíjet mátový čaj nebo si mátu dopřát v mnoha dalších chutných podobách.Máta – kontraindikace

I když mátový nálev blahodárně působí na naše zdraví a pohodu, ne každý může těžit z jeho jedinečných léčivých účinků. Máta se nedoporučuje lidem s gastroezofageálním refluxem a těm, kteří trpí pálením žáhy, protože mentol v ní obsažený může potíže ještě zhoršit.Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Co se sušenou mátou : Křížením máty klasnaté s mátou vodní vzniká máta peprná. Použití v kuchyni: K dochucení salátů, pečeného a grilované masové pokrmy, ryby a plody moře, do dresinků, omáček, bylinkového másla, k ochucení rýže nebo kuskusu, čaje, bonbóny, sladké likéry.

Kdy přesazovat mátu

Nejvhodnější dobou, kdy můžete mátu zasadit je během jarních měsíců, poté co pomine hrozba mrazů. V tuto dobu bude máta navíc těžit z jarních srážek. Při výsadbě máty přímo do země vyberte místo, kde se může volně šířit, aniž by způsobila jakékoliv další problémy.

Co udělat z čerstvé máty : Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Máta peprná je známá především pro své pozitivní účinky na trávení. Běžně se tak přidává do žaludečních čajů. Výrazně zlepšuje žaludeční potíže, jelikož podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči. Navíc její užívání prospívá i při problémech s nadýmáním nebo nechutenstvím.

Obsahují kofein, v průměru sice pouze třetinové množství oproti šálku espressa, k tomu je však třeba podotknout, že čaj často pijeme v mnohem větším množství. Další látkou, obsaženou v čaji, je teobromin, alkaloid, který má povzbuzující účinky a podobně jako kávy zvyšuje srdeční tep.

Kolik lístků máty na čaj

Na litrovou konvičku čaje budete potřebovat jeden svazek čerstvé máty, kterou operte, otrhejte a následně vložte do konvice. Mátu zalijte vařící vodou a nechte přibližně pět minut louhovat ve vroucí vodě. Kromě máty si do konvice můžete připravit ještě také citronovou kůru, kterou vložte do louhovacího sítka konvice.Kdy sbírat mátu

Listy máty by se měly sbírat v období od poloviny do konce léta – od července do září, avšak pozor, mělo by se tak činit ještě před samotným kvetením. Můžeme je využít čerstvé nebo sušené. Správný postup při sušení je však nesmírně důležitý. Neztratí se tak všechny její léčivé účinky.Vnitřní i zevní použití máty

Mátový čaj si můžete připravit tak, že čerstvé či sušené listy zalijete vařící vodou, přikryjete a necháte 15 minut louhovat.

Máta se rychle zapařuje, proto ji dáme sušit co nejdříve. Mátu můžeme sušit umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Přirozeným teplem ji sušíme v tmavé a vzdušné místnosti na sušících platech v jedné vrstvě ideálně při teplotě 20 – 30°C.

Kdy je máta jedovatá : V případě máty polejové je nebezpečný jedovatý pulegon, jemuž se připisují smrtelné účinky při použití většího množství rostliny. Odlišuje se od máty rolní tím, že polej roste zřídkakdy vzpřímeně, není chlupatá a má celokrajové listy. Jako stanoviště má máta polejová ráda břehy vod a mokré louky.

Jak sbírat mátu : Nať – sklízí se ještě před květem (nejdéle na počátku květu), kdy je narostlá do 20 – 30 cm výšky. Většinou ji sklízíme srpem, v menším množství odřezáváme nožem, vždy alespoň 10 cm nad zemí. Nať máty sklízíme za slunečného počasí, kdy rostlina obsahuje nejvyšší procento silic.

Jak udělat čaj z čerstvé Maty

Postup. Mátu operte, pak otrhejte lístky a vložte je do oblíbené konvice nebo džbánu. Zalijte vroucí vodou a nechte pět minut louhovat.

Jak uchovat mátu Omyté lístky máty zalijeme vodou ve tvořítku na led a zamrazíme. Tím si máta zanechá chuť i vůni. Zároveň si díky tomu můžeme připravit skvělé mátové osvěžení.Nálev z mateřídoušky obecné je lékem na nadýmání nebo koliky. Zvyšuje vylučování žaludečních šťáv. Čaj z mateřídoušky se používá při nemocích horních cest dýchacích jako je kašel, zánět průdušek nebo chřipka. Mateřídouškový čaj je také účinným prostředkem pro klidnější spánek, navozuje klid a zmírňuje bolesti hlavy.

Proč nepít zelený čaj večer : Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer. Pití zeleného čaje na noc by mohlo způsobit problémy s usínáním a nespavost. Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein.