Antwort Co s Diviznou po odkvětu? Weitere Antworten – Co z divizny

Co s Diviznou po odkvětu?
Divizna je známá bylinka na podporu hojení dýchacích cest. Protože obsahuje slizy a saponiny, působí také na hojení sliznic (žaludek, slezina, játra). Přidává se i do sušených bylinkových směsí při nachlazení. Kombinuje se se slézem, podbělem, dobromyslem, jitrocelem, mateřídouškou a dalšími.Divizna je dvouletka, kvete až ve druhém roce a pak zahyne. Pokud vykvete již v prvním roce, jde jen o slabý květ, v druhém roce na dobrém místě přináší přímo fantastické množství květů. Neznám jinou rostlinu podobné velikosti, která má tolik květů a kvete tak dlouho.Semena divizny se vysévají od dubna do června do sponu 60 x 60 cm. Semena se nezakrývají, potřebují ke klíčení dostatek světla. Přibližně po 3 týdnech sazeničky vyjednoťte a pak už jim nemusíte věnovat přílišnou péči. Vyhovuje jim slunečné stanoviště s propustnou půdou, chudou na živiny.

Jak se suší divizna : Nasbírané květy je nutné usušit co nejrychleji během jednoho dne. Nejlepší je sušení za horkého počasí na přímém slunci. Pro urychlení sušení je dobré květy rozprostřít na tmavý papír či plech. Pokud se použije umělé teplo, suší se při teplotě do 60 °C.

Jak udělat čaj z divizny

Diviznu zalijte vodou o teplotě 100 °C v poměru 1 čajové lžičky na 250 ml. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1-2 lžičky navíc. Doba vyluhování je 15 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.

Na co je dobrý květ divizny : Květy obsahují flavonoidy a saponiny, jež pomáhají rozpouštět hleny, přispívají k normální funkci dýchacího systému a pomáhají upravit sliznice. Proto je divizna velkokvětá často užívaná při onemocnění horních cest dýchacích (pomáhá vykašlávat hlen).

Příprava nálevu

1 vrchovatou lžičku zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 min luhovat v přikryté nádobě. Přecedíme a pijeme 2-3 šálky denně. Diviznový čaj je zážitek pít: je voňavý, chutný a má nádherně zlatavou barvu.

Rostlina patří k opadavým trvalkám , které řadíme do čeledi Scrophulariaceae – krtičníkovité . Domovem rostliny je Evropa a západní Asie, kde roste na slunných, travnatých nebo skalnatých svazích a na okrajích lesů. Divizna phoeniceum dorůstá do výšky 80 cm a vytváří nízké, přízemní růžice listů.

Jak se množí divizna

Dospělé rostliny jsou poměrně odolné vůči suchu a přežijí i delší období bez zalévání. Mulčování: Mulčování kolem rostliny pomáhá udržovat vlhkost půdy a zabraňuje růstu plevele. Rozmnožování: Divizna velkokvětá se množí semeny, která mohou být vysévána na jaře nebo na podzim. Může také být rozmnožována dělením trsů.Hvězdnice se množí dělením na jaře nebo na podzim, nebo také jarním výsevem.Postup přípravy

  1. Nasbíráme květy z divizny a dáme je do nádoby, posypeme cukrem (nešetříme). Každý den uděláme to samé a až změní barvu a bude takový tmavě hnědý (=až vypustí nektar), tak si vezmeme druhou sklenici, vysteleme jí gazou a scedíme.
  2. Sirup necháme rozlejeme do lahviček a necháme na zimu.


Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.

Která divizna je léčiva : Divizna velkokvětá – letní léčivá bylina. Na květy divizny velkokvěté si musíte dva roky počkat, ale stojí to za to. Je vynikající do čaje i jako diviznový sirup.

Na co se používá květ divizny : Divizna je známá léčivka. Pro léčebné účely se využívá hlavně květ divizny, případně listy, a to při průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení. Léčí kašel a má protizánětlivé účinky. Čaj z květů divizny prospívá činnosti jater, sleziny a brzlíku, působí močopudně.

Kdy množit šeřík

Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Zelenými řízky lze dobře množit japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky a mnoho dalších keřů.

Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.Měsíček má mnoho odrůd a všechny jsou léčivé. Využívá se také hodně v kosmetice, obzvlášť do krémů, mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů, protože dokáže zvláčnit, zjemnit, léčit a posilovat pokožku. Je mnoho možností jak měsíček využít. Květy můžete využít k dozdobení salátů či pomazánek.

Jak často pít Řepík : Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička se zalije 250 ml vařící vody, nechá se 15 minut vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Řepíkový čaj se pije teplý, 2 – 3 krát denně.