Antwort Co proti rzi Hruškové? Weitere Antworten – Jak se zbavit rzi hrušňové

Co proti rzi Hruškové?
V praxi zabírají na rez hrušňovou postřiky proti strupovitosti. Aplikují se před rozkvětem, po odkvětu a následně se opakují každé dva týdny během jarního období, kdy je možné infikování stromu houbou rzi hrušňové.Možná je i chemická ochrana hrušní fungicidním postřikem (např. Horizon, Score a jiné) v době před začátkem kvetení. Za vlhkého počasí je pak třeba postřik rzi hrušňové po týdnu zopakovat a poté znova po odkvětu. Současně je dobré provádět i postřik jalovců.Postřik proti rzi se provádí vždy jako prevence, ještě před vypuknutím choroby. Stříká se nadvakrát: poprvé těsně před květem hrušně a podruhé 2 až 3 týdny po odkvětu.

Čím ošetřit hrušeň : Například Horizon, Score, Dithane, DELAN 750 SC, TOPAS C 50 a Baycor 25 WP. První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu. Další tip na postřik je využití prostředků Tilt nebo Rombus Trio v koncentraci 1 ml/2, postřik 3× po odkvětu s rozestupem caca 2 týdnů.

Co škodí Hrušním

Rez hrušňová potřebuje k životu dva druhy hostitelů – hrušně a jalovce, na které se stěhuje na zimu. Schová se do dřeva jejich větví a čeká na jaro. Na přelomu dubna a května, když kvetou hrušně, se z jalovců „vyklube“. Podhoubí vytvoří kupky rezavých zimních výtrusů, které se s větrem šíří do okolí.

Co dělat proti rzi : Zabere soda, ocet, citronová šťáva, Coca-cola nebo syrová brambora. Další způsob, jak v tomto případě odstranit rez, nabízejí prostředky na ošetření kovu proti korozi, třeba odstraňovač rzi WD-40, což je mazivo odstraňující rez z kovových nástrojů.

Hrušně do malých zahrádek, sklizeň ze země, bez žebříku, na podnoži S1, sadíme na vzdálenost min. 1,8m až 2m (při letním udržovacím řezu se chovají jako sloupovité), lépe 2,5-3m. Hrušně na vzrůstnější podnoži Semenáč do středních a velkých zahrad sadíme na vzdálenost min. 6m, lépe 8-10m od sebe.

Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez (případně jen zakrátíme nadbytečné větévky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstranit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji až v zimě. Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu.

Na čem rostou hrušky

Hrušeň obecná (Pyrus communis) je opadavý listnatý strom z čeledi růžovitých. Jde o hybridogenní druh se složitým vývojem. Strom je významný především ovocnářsky kvůli plodům zvaným hrušky, ceněné je však i dřevo a kvetení.Hrušeň patří společně s jabloněmi mezi ovocné stromy náročnější na výskyt dusíku. Mezi další živiny potřebné pro správný růst stromu, a které jsou potřeba doplňovat, patří fosfor a draslík. Mezi tradiční, běžně dostupná hnojiva, která nám zajistí dostatek živin, patří NPK, či Cererit (na jaře, a v první polovině léta).Bez obav můžete pěstovat druhy, které mezi přenašeče nepatří: jalovec obecný (Juniperus communis), jalovec šupinatý (Juniperus squamata), jalovec polehlý (Juniperus horizontalis), jalovec poléhavý (Juniperus procumbens) a jalovec pobřežní (Juniperus conferta).

Pokud chceme odstranit rez zejména z kovového nádobí, namočte jej do vody s octem, nebo do nádoby ocet nalijte a pak uvolněnou rez setřete hadříkem nebo kartáčem. Větší nádoby potírejte octovou vodou pomocí štětce. Místo octa můžete použít i kyselinu citronovou nebo citronovou či limetkovou šťávu se solí.

Co je nejlepší na rez : Rez můžete odstranit z kovů mechanicky pomocí ocelového kartáče, ocelové vlny nebo smirkového papíru. Druhou možností je rezavou vrstvu rozpustit přírodními nebo chemickými rozpouštědly. Doporučuje se kovový předmět naložit do jablečného octa nebo Coca-Coly.

Kdy Prorezat hrušeň : Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez (případně jen zakrátíme nadbytečné větévky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstranit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji až v zimě. Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu.

Kdy se sází hrušně

Když jste si pořídili hrušeň na správné podnoži, musíte ji také správně zasadit. Vhodná výsadba je na jaře nebo na podzim. Nejprve vyberte vhodné stanoviště. Hrušně potřebují jasné a světlé stanoviště s orientací na jižní nebo jihozápadní stranu, výživnou a středně těžkou půdu.

U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst. Zimní řez hrušně se nesmí provádět při teplotě nižší než -8 °C, mráz by mohl poškodit obnažené pletivo.Půda by měla být středně těžká, dobře propustná – hrušně nesnáší vysoké hladiny podzemních vod. Ta by neměla dosahovat výšky cca 1,8m pro pěstování na semenáčích a 1,2m pro pěstování na kdouloňových podnožích.

Co vadí Hruškám : Rez hrušňová potřebuje k životu dva druhy hostitelů – hrušně a jalovce, na které se stěhuje na zimu. Schová se do dřeva jejich větví a čeká na jaro.