Antwort Co prokáže lumbální punkce? Weitere Antworten – Co delat po lumbální punkci

Co prokáže lumbální punkce?
Po provedení lumbální punkce budete ležet cca 4 hodiny na lůžku neurologického oddělení. Během této doby budou k dispozici předběžné základní výsledky vyšetření.netraumatické jehly (hrazené z grantových výzkumných prostředků), je vpich minimálně bolestivý. Vlastní odkapání mozkomíšního moku trvá obvykle 3-5 minut, celkem výkon netrvá déle než 10-20 minut. Po provedení lumbální punkce je potřeba ležet většinou 3-4 hodiny.Vyšetření MM mozku je nutné pro správné vyšetření některých onemocnění mozku. Vykonává se při podezření na encefalitidy a meningitidy (záněty mozku a jeho obalů – mening), krvácení pod mozkové pleny (subarachnoidální krvácení), demyelinisační onemocnění (roztroušená sklerosa) a další.

Jak dlouho trvá Postpunkční syndrom : Při vztyčené poloze je totiž v páteřním kanálu několikanásobně vyšší tlak než při poloze horizontální. Potíže trvají typicky dny (nejčastěji 4 dny), mohou ale přetrvávat i měsíce.

Co ukáže lumbální punkce

Lumbální punkce slouží především k potvrzení nebo vyloučení zánětlivých onemocnění centrálního nervového systému, mozkomíšních obalů a míchy. Používá se také v diagnostice krvácení při poranění hlavy a mozku. Odběr se provádí v bederní krajině, v místě, kam už mícha nedosahuje.

Jak bolí Lumbálka : Nejčastější obavy z tohoto vyšetření mají pacienti z bolesti a možnosti poškození míchy. Při zavádění jehly však můžete pociťovat nanejvýš tlak nebo krátkou bolest v některé části těla (nejčastěji nohách), pokud zavadí jehla o nervové zakončení. Není třeba se bát ani poškození míchy.

Nejčastěji se lumbální punkce provádí při podezření na:

meningitida, encefalitida apod. Autoimunitní zánětlivá onemocnění, např. roztroušená skleróza. Krvácení do likvorových cest – subarachnoidální krvácení.

“Atraumatická jehla” typu Sprotte je jehla se zaobleným hrotem. Otvor na jehle se z úzkého vnitřního průměru vně rozšiřuje. Tato jehla po vytažení zanechává velmi malý otvor v tvrdé pleně (obal míšních struktur), případný postpunkční syndrom se pozoruje jen u 2 % pacientů při použití jehly o průměru 24 G.

Co lze zjistit z likvoru

Indikace k odběru likvoru

Infekční onemocnění, jako je zánět mozkových blan (meningitis) a zánět mozku (encephalitis) – vyšetření pomáhá určit původ onemocnění – bakteriální,virový, tuberkulózní nebo způsobený kvasinkami. Onemocnění, která způsobují zánět neinfekční, tzv. autoimunitní onemocnění, např.Lumbální punkce slouží k průkazu nebo vyloučení zánětlivých nebo degenerativních onemocnění mozku, mozkomíšních obalů, míchy a nervových kořenů, k průkazu krvácení do páteřního kanálu a k průkazu nádorových nebo metastatických buněk v mozkomíšním moku.Tento syndrom se objevuje po úrazu hlavy (obvykle dostatečně těžkém‚ že způsobil ztrátuvědomí) a zahrnuje řadu různých symptomů‚ jako bolest hlavy‚ závratě‚ únava‚ podrážděnost‚obtížnou koncentraci a schopnost provádět duševní úkoly‚ poruchu paměti‚ nespavosta sníženou toleranci ke stresu‚ emočnímu vzrušení nebo …

Indikace k odběru likvoru

Infekční onemocnění, jako je zánět mozkových blan (meningitis) a zánět mozku (encephalitis) – vyšetření pomáhá určit původ onemocnění – bakteriální,virový, tuberkulózní nebo způsobený kvasinkami. Onemocnění, která způsobují zánět neinfekční, tzv. autoimunitní onemocnění, např.

Kolik stojí lumbální punkce : Nevýhody – jehlu nehradí zdravotní pojišťovna, pořizovací cena jehly je cca 280 Kč, na našem oddělení cenu jehly částečně dotujeme a od pacientů vybíráme poplatek 200 Kč. O několik desítek sekund je delší doba provedení (punktát teče vzhledem ke konstrukčnímu tvaru pomaleji).

Co obsahuje likvor : Mozkomíšní mok (latinsky liquor cerebrospinalis, CSF) či také likvor je čirá, bezbarvá tělní tekutina, která obklopuje, chrání proti infekci a vyživuje a zabezpečuje mozek a míchu všech obratlovců. Je přibližně izotonický, obsahuje na rozdíl od krve jen málo proteinů a téměř žádné buňky (téměř žádné červené krvinky).

Jaké jsou příznaky tzv komoce

Jako prvními příznaky může být změna tvaru zorniček, stále větší bolest hlavy, počínající ochrnutí končetin (jejich necitlivost), opakované bezvědomí s prohlubující se zmateností. Samotnou komplikací otřesu mozku je postkomoční syndrom, kterým trpí až polovina pacientů.

Symptomy a příznaky

Fyzické příznaky: bolest hlavy, závratě, nevolnost nebo zvracení, rozmazané vidění, citlivost na světlo a zvuk. Kognitivní příznaky: problémy s pamětí, zmatenost, pomalé myšlení, obtížná koncentrace. Emocionální příznaky: podrážděnost, náhlé změny nálad, úzkost nebo depresivní smýšlení.Punkce se provádí v subarachnoidálním prostoru (mezi arachnoideou a pia mater spinalis). Hlavní indikace: diagnosticky při podezření na meningitidu (v likvoru se naleznou bakterie a leukocyty); krvácení do mozku (v likvoru se naleznou erythrocyty);

Jak doplnit mozkomíšní mok : Lumbální punkce je výkon, při kterém speciální lumbální (punkční)jehlou pronikáme do prostoru páteřního kanálu v oblasti dolní bederní páteře a získáváme mozkomíšní mok. V této výši se mícha již nenachází, neboť končí v úrovni 1. až 2. bederního obratle.