Antwort Co pomáhá žlučníku? Weitere Antworten – Jak uklidnit žlučník

Co pomáhá žlučníku?
Při rozhozeném trávení pomohou i žaludeční kapky, které zlidní zažívání. Léčbu vhodně doplní i bylinky na žlučník. Patří mezi ně například máta, měsíček, řepík, ostropestřec či smetanka lékařská. Vhodný je také artyčok, který je spolu se šťávou zčerné ředkve tradiční přírodní očistou žlučníku.Vhodný je čaj, suchary, vařené ovoce, další dny pak rýže, těstoviny, uhlovodanová (cukerná) dieta. Bílkoviny podáváme nejprve v pečivu, bramborách a rostlinné stravě, až později pak odtučněné mléko, jogurty, tvarohy, libové maso. Dlouhodobě vylučujeme volné tuky, např. máslo.Základem léčby zaníceného žlučníku bývá standardně klid na lůžku, léky proti bolesti a kontrolování stavu. V případě bakteriální infekce se nasazují antibiotika, horečka se zase tlumí antipyretiky. Dieta při zánětu žlučníku spočívá zejména ve vyřazení věcí, které by jej zatěžovaly.

Jak se projevuje špatná funkce žlučníku : Příznaky onemocnění žlučníku

žlučníkovou koliku, která se projevuje prudkou bolestí v pravé horní části břicha a může vystřelovat do zad nebo pravého ramene. Výskyt bolesti je typický pro večerní hodiny. Podobné symptomy jako u žlučníkové koliky jsou u akutního zánětu, kdy je navíc přítomná také zvýšená teplota.

Co na bolest žlučníku babské rady

Tip lékárníka – při žlučníkových potížích vyzkoušejte bylinné čaje. Mezi bylinky, které napomáhají normálnímu trávení, normální funkci jater nebo žlučníku patří smetánka lékařská, ostropestřec mariánský, smil písečný, máta peprná, jablečník obecný, oregáno (dobromysl), artyčok, měsíček lékařský nebo řepík lékařský.

Co ničí žlučník : Smažený řízek plných přepálených tuků, bramborový salát s majonézou, tučné dortíčky nebo cukroví, na to vaječný koňak, případně destiláty. To jsou ty správné bomby na žlučník. Řešením je maso nesmažit, ale péct nebo dusit, případně usmažený řízek vložit na chvíli do horké vody.

  • tučná masa a ryby.
  • smažené a grilované potraviny.
  • majonéza, krémy.
  • vejce (žloutek)
  • ořechy, semínka.
  • káva, kakao, čokoláda.
  • čerstvé kynuté pečivo.
  • volné tuky (máslo, rostlinné oleje)


Stejně tak zelenině, jako je zelí, kedlubny, luštěniny, ale i cibule a česnek. Sbohem dejte i sladkostem – především čokoládě, různým sušenkám, dortíkům, a dokonce i kakau. Velké bolesti vám může způsobit tučné maso a uzeniny, smažená jídla, různé dresinky a majonézy.

Co na uklidnění žlučníku

Mezi bylinky, které napomáhají normálnímu trávení, normální funkci jater nebo žlučníku patří smetánka lékařská, ostropestřec mariánský, smil písečný, máta peprná, jablečník obecný, oregáno (dobromysl), artyčok, měsíček lékařský nebo řepík lékařský.Mezi rizikové faktory žlučníkového záchvatu patří přítomnost již vzniklých žlučníkových kamenů, tučná jídla, alkohol, sedavý životní styl nebo hormon estrogen. Proto jsou ke žlučníkovým kolikám náchylnější ženy.Příznaky onemocnění žlučníku

  1. píchání, napětí či pocit plnosti břicha,
  2. nadýmání,
  3. říhání,
  4. nevolnost,
  5. zvracení,
  6. poruchy stolice,
  7. zažloutlé oční bělmo.


Jedná se nejčastěji o porušenou souhru vyprazdňování žlučníku a relaxace vyústění žlučovodu do dvanáctníku. Projevuje se špatným trávením, pachem v ústech, nadýmáním, říháním a plynatostí. Dostavuje se zácpa, nesnášenlivost některých jídel, zvýšená únava a poruchy spánkového rytmu.

Kde bolí břicho při žlučníku : Akutní zánět žlučníku se projeví nejčastěji 15-20 minut po jídle, jako ostrá bolest břicha na pravé straně pod žebry, břicho je v těchto místech tuhé. Dále se může objevit zvracení, nevolnost, nechutenství, horečka, zimnice.

Jaký čaj je dobrý na žlučník : Mezi ty hlavní patří zeměžluč, řepík, čekanku, sporýš, lnice, jablečník, svízel, smil, pelyněk, pampeliška nebo například ostropestřec. Užívat je můžete právě ve formě čajů nebo kapek. Ostropestřec podporuje normální trávení a mimo jiné také příznivě ovlivňuje funkci žlučníku, ale i jater.

Jaký prášek na žlučník

Léky na játra a žlučník

  • ESSENTIALE 300 mg 100 tvrdých tobolek. Léčivý přípravek.
  • ISOCHOL 400 mg 30 obalených tablet.
  • ESSENTIALE Forte 600 mg 30 tobolek.
  • FEBICHOL 100 mg 50 tobolek.
  • MEGAFYT Žlučníková čajová směs 20 x 1,5 g.
  • FLAVOBION 70 mg 50 tablet.
  • MAGNESII lactici Medicamenta 0,5 g x 100 tablet.
  • SILYMARIN AL 50 mg 100 tablet.


Při podráždění žlučníku sáhněte po lécích, které zvyšují tvorbu žluči (tzv. choleretika). Nejezte (dokud bolest neustane) a pijte pouze hořký čaj. Až bolesti přejdou, začněte pomalu jíst rohlíky (lépe, když jsou starší) nebo suchary.Potraviny nevhodné pro žlučník

Smažení a těžká jídla: Mohou zatěžovat trávicí systém a žlučník. Alkohol: Nadměrná konzumace alkoholu vede k poškození jater a žlučníku. Káva: V některých případech může nadměrná konzumace kávy ovlivnit funkci žlučníku a žlučových cest.

Jak poznat prasklý žlučník : Přítomný může být i pocit plnosti, nafouklého břicha, škytání, říhání a pocit žluče v ústech. Pokud dojde k propuknutí záchvatu, zvláštní pocit pod žebrem se mění v krutou intenzivní bolest, která směřuje do pravého podžebří, někdy vystřeluje pod pravou lopatku a do oblasti páteře.