Antwort Co platí pro dráhu rovnoměrného pohybů? Weitere Antworten – Co platí pro rovnoměrný pohyb

Co platí pro dráhu rovnoměrného pohybů?
Z názvu vyplývá, že to musí být takový pohyb, pro který platí, že velikost okamžité rychlosti tělesa se nemění.

  1. Souvislost rychlosti, dráhy a času. Známe-li průměrnou rychlost v a celkový čas t, můžeme vypočítat dráhu s takto:
  2. dráha = rychlost . čas. s = v . t.
  3. rychlost = dráha : časem. v = s : t. Známe-li průměrnou rychlost v a celkovou dráhu s, můžeme vypočítat čas t takto:
  4. s. s=v.t. m, km. čas.
  5. t. t=s:v. s, h. rychlost.

Kinematika pohybu

kde v0 určuje velikost počáteční rychlosti (tedy rychlosti v čase t = 0) a y0 určuje počáteční polohu (resp. výšku). V takto zvolené soustavě souřadnic tedy těleso padá proti směru osy y.

Kdy je pohyb rovnoměrný : Je-li velikost vektoru rychlosti s časem konstantní, nazýváme pohyb rovnoměrným . V opačném případě, tj. když velikost rychlosti se mění s časem, nazýváme pohyb nerovnoměrným .

Co platí pro dráhu rovnoměrného pohybu hmotného bodu

Při rovnoměrném pohybu hmotný bod urazí za libovolné, ale stejné, časové intervaly stejné úseky dráhy (závislost na přesnosti měření). Rychlost tedy zůstává konstantní. Pokud je rovnoměrný pohyb přímočarý, tak má rychlost i stejný směr (rychlost má směr přímky, po které se bod pohybuje).

Co platí pro rychlost rovnoměrného pohybu : Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb, jehož trajektorií je přímka a jehož rychlost se nemění. Na libovolném úseku trajektorie naměříme vždy tutéž průměrnou rychlost, která je rovna okamžité rychlosti.

Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráhu nerovnoměrného pohybu nemůžeme určit jednoduchým výpočtem. U některých speciálních nerovnoměrných pohybů ji můžeme vypočítat pomocí složitějších vzorců. Potřebujeme však znát další fyzikální veličinu: zrychlení (popisuje časové změny rychlosti).

Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb, jehož trajektorií je přímka a jehož rychlost se nemění. Na libovolném úseku trajektorie naměříme vždy tutéž průměrnou rychlost, která je rovna okamžité rychlosti.

Jak se značí délka

Základní pojmy, veličiny a jednotky

Veličina Značka veličiny Značka jednotky
délka l (length) m
teplota T (temperature) °C
napětí U (Unterschied der Potentiale) V

Okamžitá velikost rychlosti je velikost rychlosti tělesa v určitém časovém okamžiku. Pokud k té velikosti rychlosti přidáte směr, dostanete okamžitou rychlost.Délka trajektorie, kterou hmotný bod opíše za určitý čas t, se nazývá dráha. Značí se s a její základní jednotkou je metr, což lze zapsat takto . Dráha hmotného bodu závisí na čase, po který se hmotný bod pohyboval.

Při rovnoměrném pohybu po kružnici se tedy nemění velikost rychlosti hmotného bodu, ale mění se její směr. Z toho vyplývá, že tečné zrychlení hmotného bodu při pohybu po kružnici je nulové, zatímco normálové zrychlení nulové není (mění se směr rychlosti).

Co platí pro dráhu rovnoměrného pohybu hmotného bodů : Při rovnoměrném pohybu hmotný bod urazí za libovolné, ale stejné, časové intervaly stejné úseky dráhy (závislost na přesnosti měření). Rychlost tedy zůstává konstantní. Pokud je rovnoměrný pohyb přímočarý, tak má rychlost i stejný směr (rychlost má směr přímky, po které se bod pohybuje).

Jak vypočítat dráhu rovnoměrného pohybu : Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráhu nerovnoměrného pohybu nemůžeme určit jednoduchým výpočtem. U některých speciálních nerovnoměrných pohybů ji můžeme vypočítat pomocí složitějších vzorců. Potřebujeme však znát další fyzikální veličinu: zrychlení (popisuje časové změny rychlosti).

Kolik je 100 mm

Jeden decimetr [dm] má deset centimetrů nebo sto milimetrů. Do jednoho metru se vleze decimetr desetkrát.

Decimetr je jednotkou délky a dílčí jednotkou metru. Velikost jednoho decimetru odpovídá desetině metru.Usain Bolt je nejrychlejším člověkem zaznamenané historie, neboť mu byla přímo změřena maximální rychlost 44,72 km/h (při světovém rekordu na 100 metrů v roce 2009 zaběhl letmý 20 metrů dlouhý úsek za 1,61 sekundy).

Jak převést kilometry za hodinu na metry za sekundu : Převádíme-li m/s na km/h, násobíme rychlost v m/s číslem 3,6. Převádíme-li km/h na m/s, dělíme rychlost v km/h číslem 3,6.