Antwort Co patří mezi preventivní opatření proti úrazu elektrickým proudem? Weitere Antworten – Jaké je základní pravidlo ochrany před úrazem elektrickým proudem

Co patří mezi preventivní opatření proti úrazu elektrickým proudem?
Základní pravidlo ochrany před úrazem elektrickým proudem spočívá v tom, že: nebezpečné živé části nesmějí být volně přístupné a přístupné vodivé části se nesmějí stát nebezpečnými živými částmi.Nejdříve odpojte přívod proudu (ideálně hlavní jistič). Pokud se to stane v místě, kde elektrické vedení nemůžete odpojit, vezměte nevodivý předmět (např. suchý klacek, násadu od smetáku) a odsuňte zraněného mimo elektrické vedení. Jakmile zraněný není v dosahu el.Jsou to tyto:

  • přídavná izolace;
  • ochranné pospojování;
  • stínění;
  • automatické odpojení od zdroje;
  • jednoduché oddělení;
  • nevodivé okolí;
  • řízení potenciálu;
  • ochranné vodiče, zemnění a pospojování.

Jak se chranit před elektrickým proudem : Druhy ochran před úrazem elektrickým proudem

  1. ochrana automatickým (samočinným) odpojením od zdroje,
  2. ochrana dvojitou nebo zesílenou izolací,
  3. ochrana pospojováním,
  4. ochrana elektrickým oddělením,
  5. ochrana nevodivým okolím (pro nízké napětí),
  6. ochrana SELV a PELV a.
  7. ochrana omezením ustáleného dotykového proudu a náboje.

Co je to zakladni ochrana

základní ochrana je zajištěna základní izolací živých částí nebo přepážkami nebo kryty, ochrana při poruše je zajištěna ochranným pospojováním a automatickým odpojením v případě poruchy během předepsané krátké doby.

Co je to základní ochrana : Prostředky základní ochrany (dříve označována jako – ochrana před dotykem živých částí) Základní ochrana je tvořena pomocí jednoho nebo několika prostředků, které za normálních podmínek brání tomu, aby se člověk mohl dotknout nebezpečných živých částí.

Dojde-li ke zkratu, je třeba co nejrychleji přerušit elektrický obvod. K ochraně elektrického obvodu proti zkratu slouží pojistky a jističe. U tavné pojistky se vlivem tepla roztaví tenký drátek, u elektromagnetického jističe silné magnetické pole přitáhne kotvu a vypne obvod.

Základní pravidla

  1. neposkytujte první pomoc, pokud by mohlo dojít k ohrožení Vašeho života.
  2. nejdříve se zabývejte těmi, kteří mají nejvážnější zranění
  3. nehýbejte s postiženým, pokud to není zcela nutné, jinak může dojít k podstatnému zhoršení zranění

Jak je specifikována doplňková ochrana

Doplňková ochrana je specifikována jako součást ochranných opatření za určitých podmínek vnějších vlivů, na určitých zvláštních místech a ve zvláštních objektech (viz odpovídající část ČSN 33 2000 (IEC 60364-7)). POZNÁMKA : Příkladem zvýšené ochrany je zesílená izolace.Prostředky zvýšené ochrany (zajišťují jak základní ochranu, tak ochranu při poruše):

  • zesílená izolace,
  • ochranné oddělení obvodů,
  • zdroj omezeného proudu,
  • ochranná impedance.

ochrana při poruše je zajištěna jednoduchým oddělením odděleného obvodu od ostatních obvodů a od země. Jestliže je z neuzemněného zdroje s jednoduchým oddělením napájen více než jeden spotřebič, musí být splněn požadavek, že provoz instalace musí být řízen osobou znalou nebo pod jejím dozorem.

Z definice jednoznačně vyplývá, že ochrany zábranou a polohou se mohou používat pouze v případě, kdy jsou přítomny osoby s lektrotechnickou kvalifikací (poučené a znalé). Tuto ochranu tedy nemohou samostatně používat osoby bez kvalifikace (laici a osoby eznámené).

Co zabraňuje elektrickému zkratu : K ochraně elektrického obvodu proti zkratu slouží pojistky a jističe. U tavné pojistky se vlivem tepla roztaví tenký drátek, u elektromagnetického jističe silné magnetické pole přitáhne kotvu a vypne obvod.

Co to je zkratový proud : Krajní hodnota nadproudu se nazývá zkratový proud. Zkrat je vodivé spojení dvou nebo více fází. Je buď bezodporový, (fáze jsou spojeny nulovým odporem), nebo obloukový (fáze jsou spojeny přes určitou impedanci). Při zkratu klesá napětí, klesá impedance postiženého obvodu a vzrůstá proud.

Jaké jsou zásady první pomoci

Obecné zásady laické první pomoci

  • zachránit život.
  • zabránit zhoršení zdravotního stavu a dalšímu poranění
  • zajistit odbornou pomoc a eventuálně i transport.


Zdravotnická první pomoc:

  • předlékařská – svépomoc, vzájemná pomoc, základní PP, vyšší PP;
  • lékařská – zástava většího krvácení, zajištění dýchacích cest a žilního přístupu, KPR, protišoková opatření, ošetření PNO, aseptické krytí ran, imobilizace, polohování a transport.

Doplňková ochrana je na rozdíl od azylu udělována na dobu určitou a po této době je přezkoumáváno, zda trvají důvody, pro které byla udělena. V případě, že důvody trvají, je její platnost prodloužena. O její prodloužení je třeba požádat nejpozději 30 dnů před uplynutím doby, na niž je doplňková ochrana udělena.

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči : V síti AC musí být doplňková ochrana citlivými proudovými chrániči s 30mA (pro připomenutí je princip znázorněn na obrázku) provedena u: zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky a. mobilních zařízení určených pro venkovní použití, jejichž jmenovitý proud nepřesahuje 32A.