Antwort Co patří do krmítka? Weitere Antworten – Co dávat Sykorkam

Co patří do krmítka?
Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule. Tam, kde jsou nejčastějšími hosty krmítka vrabci polní a vrabci domácí, jim můžete přilepšit strouhankou z bílého pečiva.TOP 20 ptáků na krmítku

  • Sýkora koňadra.
  • Vrabec polní
  • Vrabec domácí
  • Sýkora modřinka.
  • Zvonek zelený
  • Stehlík obecný
  • Hrdlička zahradní
  • Kos černý

Co nám létá do krmítka : Nejhojnějšími návštěvníky krmítek (převážně ve městě) jsou nepochybně sýkory. Nejčastěji můžeme pozorovat sýkory modřinky, koňadry, babky (či sýkory lužní), parukářky a sýkorkám příbuzné mlynaříky. Rovněž sýkora uhelníček, která vypadá jako menší a poněkud „sepraná“ verze koňadry, může uniknout naší pozornosti.

Co dávat Sýkorkám v zimě

To může být podložené zkušeností ‒ když najde sýkorka v zimě pro ni zajímavé krmení v určitém prostoru, je vysoká pravděpodobnost, že ho tam bude hledat i v teplém období. Kromě klasických lojových koulí můžeme sýkorkám „servírovat“ semínka, zejména olejnatá ‒ například mák, slunečnicová semínka nebo ořechy.

Co jí sýkorky v zimě : V zimě pak konzumuje hlavně semena a plody rostlin.

Na krmítku ji nejlépe pohostíme semeny slunečnice, různými ořechy, občas kouskem jablka, v oblibě má také lojové koule.

Miluje žížaly, v létě se může přiživovat i na zralém ovoci – např. na jahodách, v zimě vezme za vděk zapomenutým jablkem, nebo suchými jeřabinami. S příchodem teplých jarních dní můžeme navečer poslouchat pěvecké recitály jednotlivých samečků.

Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule.

Co delaji ptáci v zime

Přes zimu zde zůstávají především druhy, které se živí semeny nebo rostlinnou potravou, která je více dostupná. I přesto je někdy složité v tuhých mrazem najít pod kůrou nebo v zamrzlé krajině potravu. Pokud se tedy rozhodneme ptákům pomoci, stačí na parapet okna, balkon či zahradu umístit krmítko.TOP 10 ptáků na krmítku

  • Sýkora koňadra. Sýkora koňadra, foto: pixabay.com.
  • Vrabec polní a domácí Vrabec domácí, foto: pixabay.com.
  • Sýkora modřinka. Sýkora modřinka, foto: pixabay.com.
  • Hrdlička zahradní Hrdlička zahradní, foto: pixabay.com.
  • Stehlík obecný
  • Zvonek zelený
  • Straka obecná
  • Brhlík lesní

Přes zimu zde zůstávají především druhy, které se živí semeny nebo rostlinnou potravou, která je více dostupná. I přesto je někdy složité v tuhých mrazem najít pod kůrou nebo v zamrzlé krajině potravu. Pokud se tedy rozhodneme ptákům pomoci, stačí na parapet okna, balkon či zahradu umístit krmítko.

Alternativou k našim planým rostlinám jako krmení pro stehlíky je niger, tedy semínka mastňáku habešského. Pokud ho chceme ptákům nasypat, potřebujeme ale speciální krmítko s malými otvory, protože drobná lehká semínka nigeru by na jiném krmítku rychle odvál vítr.

Co mají rádi sýkorky : Sýkorky, brhlíky a strakapoudy spolehlivě přiláká zavěšený hovězí lůj. Někteří ptáci, jako například pěnkavy, jikavci a chocholouši, nejraději sbírají semena na zemi pod krmítkem a tak vůbec nevadí, když nějaká semena z krmítka vypadnou.

Kdy sypat do krmítka : Krmíme hlavně v zimním období při nízké teplotě a sněhové pokrývce, kdy je pro druhy nejtěžší najít dost potravy. Mimo zimní období hrozí vyšší riziko přenosu chorob, ptáci mají jiné potravní nároky a přikrmovat tak, abychom omylem neublížili, je mnohem obtížnější.

Kde spí v zimě v sýkorky

Sýkorky, mlynaříci, brhlíci a šoupálci rádi obývají zahrady se stále plným krmítkem i v zimě. V noci se však musí chránit před silným mrazem. Když se přestanou pohybovat, ani husté peří malá tělíčka proti promrznutí neochrání. Spí proto pohromadě, v početných shlucích těsně přitisknutí jeden k druhému.

Třeba krmení – ptáčata potřebují potravu každých patnáct minut od rána do večera. Savčí mláďata se sice krmí po dvou až čtyřhodinových intervalech, ale musí se k nim – podobně jako k lidským miminkám – vstávat i v noci. Navíc každý druh vyžaduje trochu jinou potravu, která se často ani nedá běžně sehnat.Rodiče je krmí nejprve drobným měkkým hmyzem, později i žížalami, slimáčky a dalšími bezobratlými tvory, starším mláďatům občas přidají i kousek sladkého ovoce. Ve věku 5 – 6 dnů se mláďatům otevřou oči a postupně jim začne rašit peří. Hnízdo opouštějí v pouhých 15 dnech.

Co jí Malý kos : Potravou přes léto jsou hlavně různí bezobratlí – žížaly, hmyz a podobně, na konci léta v potravě převládají bobule a jiné plody. Ptáčata opouštějí hnízdo ještě dříve než umí létat a zůstávají v keřích nebo na zemi pod nimi, později vyletují i na větve stromů a žebrají na rodičích potravu.