Antwort Co okusuje sazenice rajčat? Weitere Antworten – Co udělat aby se Netahly sazenice

Co okusuje sazenice rajčat?
Jak jsme již naznačovala, vytáhlé sazenice jsou mnohem zranitelnější na větrné poryvy, které se do nich více opírají. Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci.Shrnutí: Jak pěstovat silné sazenice

  1. Tři základní podmínky rychlení sadby: dostatek světla, dostatek tepla (přiměřeně), závlaha (přiměřeně)
  2. Vnitřní okenní parapety: zasklení zadržuje ultrafialové záření, méně denního světla než ve vytápěných sklenících.
  3. Umělé přisvícení: používat zdroje světla určené pro rostliny, např.

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Čím hnojit sazenice rajčat : Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Čím zalévat sazenice

Dešťová voda je nejlepší zálivkou. Píseň chvály, která se pěje na dešťovou vodu ohledně zalévání, má své opodstatnění. Rostliny ji nejlépe tolerují a má oproti vodě z vodovodního řádu několik výhod: Dešťová voda je měkká, obsahuje málo hydrogenuhličitanu vápenatého a rostliny ji mohou proto lépe absorbovat.

Co dělat aby se sazenice Nevytahovaly : Jak zachránit vytažené sazenice

V sadbovači se sazeničky docela dost perou o živiny i světlo, takže je co nejdřív přepikýrujte. V případě vytažených sazenic ani nečekejte na první pravé lístky a klidně je vyjednoťte dřív, každou sazenici do vlastního kelímku nebo květináčku, a utopte je v zemi až po spodní lístky.

Rajčata preferují půdu, která je dobře odvodněná, lehká a bohatá na živiny. Nejlepší je připravit půdu několik týdnů před výsadbou rajčat, aby se živiny dostaly do půdy. Půdu můžete obohatit kompostem, hnojem nebo jinými organickými hnojivy. Důležité je, aby půda měla pH kolem 6,5 až 7,5, aby byla dostatečně neutrální.

Pokud chcete dozrávání v krabici urychlit, přidejte k rajčatům jedno nebo dvě zralá jablka. Zralé ovoce totiž uvolňuje do vzduchu etylen, který nastartuje rychlé dozrávání u ostatních plodů. Proto se například nedoporučuje skladovat ve sklepě jablka společně s bramborami, protože tam je takový účinek nežádoucí.

Co léčí rajčata

Rajčata obsahují vitamín B1, B2, B6, C, E a provitamín A, z minerálních látek vápník, fosfor, železo, jód, měď a draslík. Jsou vynikajícím léčivem na zánět močových cest, čistí ledviny, pomáhají při bolestivém močení a nezhoubném zvětšení prostaty.Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.

  • Plíseň na listech.
  • Plíseň na plodech rajčat.
  • Mšice na listech.
  • Molice na listech.
  • Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.
  • Svilušky.
  • Trásněnky.
  • septorióza rajčat.

Kdy hnojit rajčata

Hnojení rajčat by mělo být prováděno pravidelně během celé sezóny růstu a plodnosti rostlin. Obecně platí, že rajčata by měla být hnojena alespoň jednou za 2-3 týdny. První dávku hnojiva aplikujte asi dva týdny po výsadbě.

Pokud nemáte hnůj k dispozici, využijte nadrobno rozsekanou trávu, která se při svém rozkladu silně zahřívá, a tím podporuje rychlý a zdravý růst. Ovšemže tráva rostlinám neposkytne žádnou výživu, proto rajčata pravidelně přihnojujte kapalným hnojivem v zálivce (Substral, Hoštické, Forestina).

Jak zalévat sazeničky rajčat : 8) Sazenice zalévejte 2 – 3 x týdně. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát v květináči částečně proschnout, pouze tak dosáhnete silné sazenice se zdravými kořeny. Trvalé provlhčení substrátu má často za následek odehnívání kořenů.

Jak často zalévat rajčata v květináči : Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby. Před kratší dovolenou zaleju tak, že rajče „plave“ ve vodě, vždy se obešlo bez problémů, nehnije. Hnojení – sázím do zahradnického substrátu, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů.

Jak zpomalit růst sazenic rajčat

Zredukovat vytahování lze buď rozsázením sazenic dál od sebe, případně jejich přemístěním do skleníku či pařeniště, kde je světla dost. Nebo snížením teploty směrem k 18°C. Doma můžeme přemístit sazenice do nejchladnější místnosti.

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.Za nezralá rajčata může nejen počasí

Tím mohou být nejen deště a zima, ale naopak i horka a přílišné sucho. Ideálními teplota pro zrání rajčat se pohybuje od dvaceti do pětadvaceti stupňů Celsia. Důležitá je také zálivka, která má být dostatečná.

Kdo nesmí rajčata : gastritidě a vředových onemocněních. Protože jsou rajčata bohatá na různé kyseliny, mohou způsobovat u citlivých lidí pálení žáhy nebo reflux žaludku. Pokud trpíte na zažívací problémy, je vhodné konzumaci rajčat omezit pouze na jednou týdně.