Antwort Co odradí vlaštovky? Weitere Antworten – Jak odradit vlaštovky

Co odradí vlaštovky?
Vlaštovky velmi často staví hnízda do horních rohů oken nebo fasád. Na tyto místa je pak vhodné pořídit železné hroty, které vlaštovce nedovolí hnízdo postavit. U oken je ještě možnost pořízení železné mříže přes celé okno. Toto je vysoce efektivní řešení, ale esteticky poněkud nešťastné.Hmyzožravci (např. sýkory, pěnice, vlaštovky, rehkové) – podáváme škrábané libové maso, nejlépe drůbeží (bez tuku!), zadní hovězí či koňské, hovězí či vepřové srdce, maso vždy syrové!, možné je použít i ve směsi se sušenými komáry apod.Naše vlaštovky nejčastěji zimují jižně od rovníku. S jarem se opět vydávají na sever zahnízdit a vychovat mláďata. Často se vrací každý rok na stejné místo. To mají za sebou až 10 000 km dlouhý let ze zimovišť v jižní a střední Africe.

Co dělá vlaštovka v zimě : Všichni ptáci neodlétají před zimou do teplých krajin. Ale vlaštovky by u nás v zimě umřely hlady. Chytají komáry a mouchy a komáři a mouchy v zimě nelétají. A tak se na podzim vlaštovky slétají na elektrické dráty za vesnicí a chystají se, že spolu odletí.

Jak vyčistit fasádu od vlaštovek

Čištění fasády pokryté plísněmi nebo mechem

Nejdříve zbavte fasádu od hrubých nečistot vodou, např. pomocí vysokotlakého čističe nebo kartáče, a nechte ji uschnout. Na postižená místa pak aplikujte vodou ředitelný sanační nátěr nebo odstraňovač řas, mechů a lišejníků a nechejte působit podle pokynů výrobce.

Jak přilákat vlaštovky : Poskytněte jim alternativní místa pro hnízdění Jedním z nejlepších způsobů, jak vlaštovky vyplašit, je poskytnout jim jiné místo pro hnízdění v blízkosti vašeho domu. Instalace umělých hnízd na stromech, pod okapy nebo pod přístřešky může přilákat vlaštovky na místa, která pro vás nejsou rušivá.

Co do krmítka (ne)patří

Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.

Přikrmování během teplého období roku spíše škodí. Ptáci si zvyknou na pravidelný přísun potravy a změní návyky umožňující jim přežít v přírodě. Výsledky některých studií například naznačují, že přikrmovaní ptáci omezují ranní zpěv, opožďují se a někdy zpěv zcela vynechají.

Proč odlétají vlaštovky

Vlaštovka je tažný pták, který se živí létajícím hmyzem a přes zimu by se u nás neuživil. Proto na podzim odlétá do teplých krajů. Na jaře však se opět vrací a to s opravdu velkou pravděpodobností právě tam, kde v loňském roce s úspěchem vyvedla svá mláďata.Vlaštovka obecná (Hirundo rustica) je nejrozšířenějším druhem vlaštovky. Hnízdí v severní Africe, Evropě, Asii a Severní Americe, na zimu většinově táhne do subsaharské Afriky, jižní a jihovýchodní Asie, Austrálie a Jižní Ameriky. Jedná se o nápadného ptáka velikosti vrabce.Vlaštovky odlétají o něco dříve, většina již v první polovině září. Jiřičky převážně v druhé polovině září a někdy se zdrží až do začátku října. To záleží na počasí a také na tom, kdy jejich hnízda opustí poslední mláďata.

Nejdříve zbavte fasádu od hrubých nečistot vodou, např. pomocí vysokotlakého čističe nebo kartáče, a nechte ji uschnout. Na postižená místa pak aplikujte vodou ředitelný sanační nátěr nebo odstraňovač řas, mechů a lišejníků a nechejte působit podle pokynů výrobce. Nanášet můžete postřikem, válečkem nebo štětkou.

Čím omýt fasádu : Umýt fasádu vodou.

Méně odolné skvrny zdoláte i sami namočeným kartáčem, na ty náročnější už použijte wapku, oficiálně vysokotlaký čistič. Můžete přidat i čisticí fasádní prostředek, např. od výrobců Weber, Biotec či Kärcher.

Proč vlaštovky sedí na drátech : Zamlouvá se jim parádní výhled (potravu či nebezpečí zahlédnou snadno zdálky, nic jim nebrání v rozhledu a jen tak nějaký predátor na ně nemůže) a jejich pařátky se na dráty snadno chytají. To platí i pro další ptáky.

Co mají nejradši sýkorky

Sýkora koňadra

Potrava na krmítku: Sýkory jsou všežravci, v zimě mají nejraději semena (hlavně slunečnicová), tučné krmné směsi – ty klidně celoročně (lojové koule a koláče), ale i ořechy (vlašské nebo arašídy).

Ptáky přikrmujeme od začátku listopadu do března. Množství krmiva na krmítku udržujeme podle počasí. V mrazech je třeba sypat více, v teplých dnech stačí méně. Krmítko pravidelně čistíme, aby v něm nezůstávaly zbytky slupek, skořápky a trus ptáků.Do krmítka v žádném případě nepatří pečivo. Sůl, kterou obsahuje, je i v malém množství pro drobné ptactvo smrtelně nebezpečná. Krmítko není ani odpadkový koš, nepatří do nej žádné zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, kořeněná jídla ani přepálený tuk.

Čím krmit jiřičky : Ke krmení použijeme pinzetu, kterou mu potravu strčíme hlouběji do zobáku, což by mělo ptáčka přimět potravu spolykat. Ptáče krmíme nejlépe každou půl hodinu, jíst by však měl minimálně každé tři hodiny a pravidelně. V noci ptáče nekrmíme, spí.