Antwort Co obsahuje bazalka? Weitere Antworten – Na co je zdravá bazalka

Co obsahuje bazalka?
Bazalka příznivě ovlivňuje dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání. Také dobře působí na činnost ledvin, tlumí křeče, zklidňuje psychiku a přináší dobrou náladu. Údajně působí i afrodiziakálně. Je vhodná při nespavosti a migréně.Bazalka pravá podporuje vylučování žaludečních šťáv a chuť k jídlu. Dále pomůže při nespavosti, migrénách nebo závratích. Má totiž uklidňující účinky a látky v ní obsažené vám pomohou navodit dobrou náladu. I díky tomu se bazalka dříve označovala za afrodiziakum.Bazalkový čaj má blahodárné účinky na choroby dutiny břišní. Zlepšuje trávení, podporuje chuť k jídlu, uvolňuje křeče žaludku nebo střev a působí proti nadýmání. Dále také desinfikuje močové cesty a podporuje zdravé odvodňování organismu.

Na co se hodí bazalka : Bazalka je hlavní přísadou tradiční italské omáčky pesto, do které patří také česnek, parmezán a piniové oříšky. Je vynikající v kombinaci s rajčaty, mozzarellou nebo česnekem. Vhodná je také na kuře, k rybě, do karbanátků a bylinkového másla. Bazalka se běžně používá také v indonéské, thajské a vietnamské kuchyni.

Jak konzumovat bazalku

Bazalka se užívá v čerstvém i sušeném stavu. Bazalku nikdy nevařte, přidávejte ji až do hotových pokrmů. Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa.

Jak jíst bazalku : Využití bazalky v kuchyni

Hodí se k přípravě jídel s vejci, bramborami, těstovinami, čerstvým sýrem, mozarellou a na pizzu. Bazalku přidáváme také k rybám, mořským plodům, ale i k pečenému telecímu či jehněčímu masu. Z ovoce se skvěle hodí k malinám.

Bazalku nahraďte jinými čerstvými bylinkami, např. oreganem, saturejkou apod. Česnekový olej vyměňte za rozmarýnový nebo neochucený.

Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.

Které byliny se nesmí kombinovat

Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.Bazalka se užívá v čerstvém i sušeném stavu. Bazalku nikdy nevařte, přidávejte ji až do hotových pokrmů. Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa.Aby bazalka správně rostla a košatěla, vyžaduje určitý způsob zastřihování. Je to jednoduché, zastřihujeme hlavní stonky, a to vždy asi 1 cm nad místy, kde jí narůstají malé lístečky. Bazalka se nám díky tomu krásně rozroste a brzy vytvoří keřík. Spodní velké listy rostlině ponecháme.

Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.

Proč jíst bazalku : Bazalka je zdrojem vlákniny a blahodárných silic, které příznivě působí na trávení, podporují množení prospěšných bakterií a tvoří správnou střevní mikroflóru. Normalizujte hladiny cukru. Pravidelná konzumace bazalky má příznivý vliv na metabolismus sacharidů v těle.

Jak správně trhat bazalku : Jakmile je rostlina dostatečně veliká, je možno sklízet. Obvykle vytvoří bazalka několik pater. V místě, kde se patro rozvětvuje, jsou vidět jak postranní listy, tak i malé zárodečné lístečky. Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto).

Co je podobne bazalce

Bazalka řecká je v mnoha ohledech podobná bazalce pravé, je však kompaktnějsí a velmi krásně vypadá. Je významným zdrojem vitaminu C a antioxidantů, pro svou peprnější chuť je vhodná do pikantních pokrmů.

Pažitka, petrželka, libeček, bazalka, tymián, oregano, koriandr, máta, meduňka a šalvěj. Bylinky, bez kterých se v kuchyni nechceme obejít. A nemusíme! Všechny tyto voňavé druhy můžeme pěstovat doma po celý rok.Zklidnit nutkání ke kašlání pomáhá i přírodní síla bylinek v podobě sirupů, pastilek a čajů. Jsou chutné, zároveň zvlhčují hrdlo a tím zklidňují podráždění. Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě (šalvěj, heřmánek). Čaje zvyšují pitný režim, který je u kašle a podpory imunity obzvlášť důležitý.

Co rozpouští hleny v krku : na podporu odkašlání a ztekucení hlenu se užívají léky ze skupiny expektorancia. Neúčinnější jsou léky s účinnou látkou erdostein (Erdomed) či acetylcystein (ACC). Dále můžete sáhnout po lécích s účinnou látkou ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene) či bromhexidin (Bromhexin).