Antwort Co obsahují hydroxidy? Weitere Antworten – Co to je hydroxid

Co obsahují hydroxidy?
Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny, které obsahují aniontovou skupinu OH-. Podobně jako oxidy, vznikají odtržením 1 atomu vodíku z molekuly vody (H2O). Proto mají hydroxidy ve svých sloučeninách oxidační číslo I-. Maximální oxidační číslo atomu třetího prvku, nejčastěji kovu, je v těchto sloučeninách IV+.Hydroxid sodný se nejčastěji rozpouští ve vodě, používá se k úpravě pH, ulehčuje loupání zeleniny. Přidává se do oliv, tuků, margarínů nebo slaného pečiva. Hydroxid sodný může být v bílých pecičkách, šupinkách nebo ve vodném roztoku.Správné názvy hydroxidů:

  1. NaOH – hydroxid sodný
  2. LiOH – hydroxid lithný
  3. KOH – hydroxid draselný
  4. RbOH – hydroxid rubidný
  5. CsOH – hydroxid cesný
  6. Be(OH)2 – hydroxid beryllnatý
  7. Mg(OH)2 – hydroxid hořečnatý
  8. Ca(OH)2 – hydroxid vápenatý

Na co se používá hydroxid draselný : Je to důležitá chemikálie pro průmysl, používaná k výrobě řady průmyslového zboží a produktů; např. se používá při výrobě čokolády a kakaa, slazených nápojů a při barvení textilu. Roztok hydroxidu draselného se používá jako elektrolyt do různých druhů baterií – galvanických článků.

Jaké pH mají hydroxidy

Společné vlastnosti hydroxidů

Mají hodnoty pH větší než 7. 3. Roztoky koncentrovaných hydroxidů jsou žíraviny.

Proč je hydroxid sodný silnou zásadou : Hydroxid sodný

Místo toho existují vyhrazené polyetylenové nádoby. Je velmi rozpustný ve vodě (proces je silně exotermický), a proto je klasifikován jako silná báze. Při práci s NaOH bychom měli být zvláště opatrní pro jeho dráždivé vlastnosti.

Příprava

  1. Hydroxid sodný (NaOH) vzniká bouřlivou exotermní reakcí kovového sodíku s vodou za vzniku plynného vodíku; za přítomnosti vzdušného kyslíku vytvářející se vodík vzplane.
  2. Vzniká také rozpouštěním oxidu sodného ve vodě


Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích. Kyslík má v oxidech oxidační číslo −II.

Jak se dělá názvosloví soli

Název soli se skládá z podstatného jména, které je odvozeno od názvu kyseliny, a přídavného jména označujícího kationt. Podstatné jméno v názvu soli bezkyslíkatých kyselin má zakončení –id (chlorid, sulfid…) a kyslíkatých kyselin –an (síran, uhličitan…)Hydroxid vápenatý slouží k úpravě pH, prodloužení trvanlivosti vajec nebo ke zpevňování potravin při jejich konzervování. Bílé nebo skoro bílé pecičky, vločky, roubíky, odlitky a podobně.Ze vzduchu pohlcuje oxid uhličitý. Snadno se rozpouští ve vodě a etanolu. Při rozpouštění se uvolňuje velké množství tepla. Roztok reaguje silně alkalicky.

Nejsilnější zásada má pH 14. Neutrální látka má pH 7.

Co způsobuje vysoké pH vody : Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).

Jak získat hydroxid sodný : V současné době se veškerý hydroxid sodný vyrábí elektrolytickým rozkladem roztoku chloridu sodného (solanky), přičemž vedlejším produktem elektrolýzy je plynný chlor.

Co patří do oxidu

Oxidy podle oxidačních čísel

  • Oxid měďný (Cu2O)
  • Oxid chlorný (Cl2O)
  • Oxid lithný (Li2O)
  • Oxid dusný (N2O)
  • Oxid draselný (K2O)
  • Oxid rubidný (Rb2O)
  • Oxid stříbrný (Ag2O)
  • Oxid thallný (Tl2O)


Oxidy obsahují ve své molekule oxidový anion O2-. Oxidy vznikají odtržením 2 atomů vodíku z vody (H2O). Proto má kyslík ve všech oxidech oxidační číslo II-. Oxidační číslo prvku, který je vázán na kyslík, může nabývat hodnot od I+ až do VIII+.Chlorid sodný (NaCl) je chemická sloučenina běžně známá pod označeními kuchyňská sůl, jedlá sůl nebo ještě častěji jen jako sůl. V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná.

Jak vyrobit hydroxid vápenatý : Smícháním vápna s vodou a pískem vzniká malta. Když vápno zahřejeme spolu s křemičitým pískem a uhličitanem sodným, vznikne roztok, který po zchlazení nekrystalizuje. Ztuhne do amorfní čiré látky zvané sklo. Chemickou reakcí oxidu vápenatého a vody vzniká hydroxid vápenatý.