Antwort Co nás UCI asertivita? Weitere Antworten – Co nás učí asertivita

Co nás UCI asertivita?
Asertivita je především forma životního postoje. Při tomto postoji člověk přijímá rozhodování sám za sebe a je připraven nést za své činy zodpovědnost. Je připraven otevřeně vyjádřit své potřeby, jasně a srozumitelně o nich komunikovat s okolím a zároveň respektovat potřeby druhých osob.Opakem asertivity je pasivní nebo i agresivní jednání. Pasivní člověk nedokáže formulovat ani sdílet své požadavky. Příklad: Jana by šla ráda do kina se svým partnerem. Místo toho, aby svému partnerovi řekla, že chce jít do kina, ptá se oklikou.Základem efektivní komunikace je dát prostor druhé straně, být schopen dobře naslouchat a jednat s respektem. Vztah mezi dvěma lidmi je vždy unikátní, snažte se poznat druhého člověka a jeho pozici. Důležité jsou hranice obou aktérů a pozitivní vztah mezi nimi, poté lze komunikovat snadněji a efektivněji.

Jak vypadá asertivní chování : Asertivní člověk se nestresuje, nebojí se požádat o pomoc, konstruktivně kritizovat, ale také kritiku přijímat. Asertivita vás mimo jiné učí říkat NE, ale také dovednost naslouchat a vést dialog k dohodě. Zkrátka prosadit se, ale zdravě, ne na úkor druhého.

Jak prosadit svůj názor

3 kroky a 1 technika, které vám pomůžou prosadit svůj názor

  1. Naslouchejte svým vnitřním pochodům.
  2. Nerozlišujte a nehodnoťte.
  3. Definujte vlastní potřeby.

Kdy je asertivita dulezita : Asertivita je důležitá vlastnost, kterou uplatníte nejen v zaměstnání, ale i v běžných životních situacích. Asertivita je komunikační dovednost, díky které se dokážete prosadit, ale zároveň respektujete potřeby druhých. Smyslem asertivity není vaše vítězství, natož poražení kolegu/podřízeného.

Asertivita je komunikační dovednost, díky které se dokážete prosadit, ale zároveň respektujete potřeby druhých. Jde o otevřený, přímý a svobodný projev, při kterém si zachováváte sebeúctu, ale také úctu a respekt k ostatním. Smyslem asertivity není vaše vítězství, natož poražení kolegu/podřízeného.

Jak komunikovat

Buďte empatičtí, zkuste se vcítit do druhého. Nesoustřeďte se jen na to, co je důležité pro vás, ale zohledněte také perspektivu vašeho protějšku. Aktivně naslouchejte. Vyhýbejte se dlouhým monologům a dělejte pauzy mezi jednotlivými myšlenkami/tématy.

Co patří do komunikace

Podle komunikačního systému:

  • verbální komunikace – slovní komunikace, tedy komunikace slovem či písmem.
  • neverbální komunikace – dorozumívání beze slov (např. mimika, haptika, gestikulace atd.)
  • vizuální komunikace – komunikace prostřednictvím vizuálních sdělovacích systémů.

Negativní asertivita

Podstatou metody negativní aserce je vyjádření našeho práva dělat chyby, být nedokonalí v chování a za své nedostatky převzít plnou zodpovědnost. Negativní aserce nás učí přijímat své chyby prostřednictvím přijetí oprávněné kritiky.Naučte se říkat „Ne“

Možná se vám trochu uleví, když si uvědomíte, že ono obtížné „Ne“ nemusí vůbec zaznít. Komunikujte otevřeně a přímo, dejte najevo, že chápete druhou stranu, ale trvejte na svém. Můžete nabídnout alternativní řešení, ale neustupujte ze své pozice.

Asertivní techniky pro klidné pracoviště

  1. Buďte upřímní a otevření, ale nezpochybňujte názory ostatních.
  2. Nevyhýbejte se očnímu kontaktu.
  3. Nebojte se říkat ne.
  4. Nebojte se říkat ano, i když ostatní říkají ne.
  5. Mluvte srozumitelně.
  6. Snažte se hledat kompromisy.
  7. Vyslechněte si kritiku svého návrhu a chtějte více informací.

Co je cílem každé komunikace : Cílem každé komunikace je vyvolat zpětnou vazbu, dostat nějakou odpověď. Proto je komunikace velmi rozmanitým dějem, který zahrnuje všechny způsoby, kdy jedna osoba ovlivňuje druhou, nebo celou skupinu. Vždy má hlavní cíle: získat, předat nebo sdílet informace a ovlivnit ostatní.

Jak se zlepšit v komunikaci : V čem spočívá efektivní komunikace

  1. Požadujte jen to, na co máte nárok.
  2. Buďte schopní přijatelného kompromisu.
  3. Posuzujte jen své vlastní chování a jednání a neste si za něj zodpovědnost.
  4. Buďte empatičtí, neprosazujte vlastní zájmy na úkor druhých.
  5. Nenabízejte žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující vaše chování.

Co je selektivní ignorování

“ Selektivní ignorování • Pomáhá vyrovnat se s kritikou. Na kritiku příliš nereagujeme, ale dáváme najevo, že jsme ji slyšeli, ale k jádru věci se nevyjadřujeme. Příklad: „Všichni teď půjdou pracovat na havárii, Novák zůstane u telefonu v kanceláři.

Pro asertivní neverbální komunikaci udržujte klidný hlas, normální hlasitost, plynulé tempo, dobrý oční kontakt a pokuste se snížit fyzické napětí. Základní asertivita spočívá v jasném, vyjádření svých potřeb, tužeb, přesvědčení, názorů nebo pocitů. Můžeme ji použít v běžném životě, abychom dali najevo své potřeby.Proto, abychom byli asertivní ve správném slova smyslu, je důležité naučit se vyjadřovat svá stanoviska, nebát se oponovat, prosadit své oprávněné požadavky, říkat ne na nepřijatelné nároky, umět se vyrovnávat s kritikou (ať oprávněnou tak neoprávněnou) i s vlastními chybami.

Jak si získat respekt : Co dělat, když chcete mít větší respekt

  1. Dávejte více, než dostáváte.
  2. Respektujte sami sebe.
  3. Respektujte lidi okolo sebe.
  4. Udržujte si integritu.
  5. Dodržujte sliby.
  6. Vaše přidaná hodnota pro ostatní znamená i jejich respekt.
  7. Pamatujte na základní věc – milý přístup k lidem.
  8. Dodávejte ostatním odvahu.