Antwort Co nejíst při kojení seznam? Weitere Antworten – Které potraviny se nesmí při kojení

Co nejíst při kojení seznam?
Pozor dejte také na příliš kořeněná a pálivá jídla a na perlivé nápoje. Mezi ostatní potraviny, na které byste si v období kojení měla dát pozor a minimálně měla sledovat reakci miminka po kojení, patří květák, brokolice, kukuřice, pórek a ředkvičky, z ovoce pak pozor také na hrušky a meruňky.Existují potraviny, které dokážou laktaci spolehlivě probudit a jsou vhodné ke každodenní konzumaci: ovesné a ječné vločky, hnědá rýže, kysané mléčné produkty a v každém případě fenyklový čaj (a jiné kojící čaje).Co nejíst Kvůli nadýmání nekonzumujte čočku, fazole, kedlubny, květák, brokolici, zelí, pórek a cibuli. Naopak mezi vhodné čerstvé potraviny patří hrušky, loupaná rajčata a banány. Tato omezení se vztahují na první dny po porodu.

Co vařit pro kojící matky : Ukázkový jídelníček při kojení:

  • Kvalitní krajíc chleba s lučinou/máslem, zelený salát a jarní cibulka.
  • Ovesné vločky uvařené ve vodě s medem, jablkem a rozinkami.
  • Celozrnný chléb s máslem a šunkou, okurka nebo paprika.
  • Chléb s tuňákovou pomazánkou a zeleninou.
  • Zdravé cereálie s banánem a jogurtem.

Co může kojící žena

Měla by obsahovat dostatek přírodních vitaminů a vlákniny. Matka by měla jíst dostatečné množství ovoce a zeleniny, libové maso, vejce, ryby a mléčné výrobky, včetně výrobků kysaných. Nemusí se omezovat v konzumaci ovoce a zeleniny, s klidným svědomím si může dopřát denně i 5 porcí.

Co nedělat při kojení : Níže je seznam potravim, co nejíst při kojení:

Tepelně neupravené výrobky, jako jsou majonézové saláty, syrová vejce a maso, uzené ryby, nepasterizované mléčné výrobky, či zrající nebo plesnivé sýry. Příliš kořeněné, mastné, nebo sladké pokrmy. Nápoje obsahující alkohol, kofein, nebo chinin.

Důvody pro nedostatečnou tvorbu mléka

Anamnéza syndromu polycystických ovárií, cukrovky, štítné žlázy nebo jiných hormonálních poruch. Maminky s těmito symptomy někdy opravdu nemají dostatek mléka. Vzácný stav mléčné hypoplazie, při které není v prsech dostatek žlázové tkáně produkující mléko.

Nabídka funguje na základě poptávky, to je základní pravidlo pro dostatečnou tvorbu mléka. A čím je větší stimulace, tím je i větší produkce. Hladového kojence proto v prvních týdnech přikládejte vždy, když si sám řekne a nechte ho u prsu tak dlouho, jak bude potřebovat.

Na co si dát pozor v šestinedělí

V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.Vyhněte se nadýmavým potravinám, tedy některé čerstvé zelenině, cibuli, květáku, zelí, luštěninám, ale také čerstvému pečivu. Některým miminkům může vadit i čokoláda, káva nebo džusy z citrusů.V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.

Slabé mléko neexistuje. Mateřské mléko se v průběhu růstu dítěte mění ve složení kvůli potřebám dítěte, nicméně při kvalitním stravováním matky není jediný důvod se obávat, že mléko není dostatečně výživné. Pokud miminko nepřibírá na váze, jak by mělo, je třeba navštívit dětského lékaře.

Jak poznám že mám slabé mléko : Známky toho, že vaše dítě nemá dostatek mléka

  • Dítě nenabírá na váze. Je běžné, když novorozenec v několika prvních dnech po narození ztratí 5 až 7 % své porodní hmotnosti – někteří dokonce až 10 %.
  • Nedostatečně počůrané a pokakané plenky.
  • Dehydratace.

Jak poznat že kojení nestačí : MOŽNÁ TO ZNÁTE

  1. miminko pláče a pláče.
  2. nejradši by bylo u prsu pořád.
  3. chce se kojit, ale hned se zase odtahuje.
  4. nebo se kojit vůbec nechce.
  5. prsa se Vám nenalévají
  6. a HLAVNĚ miminko nepřibírá

Kdy končí šestinedělí

Šestinedělí (puerperium) je období bezprostředně po porodu dítěte. Trvá přibližně šest týdnů. Je to období sžívání s miminkem a zvykání si na roli rodičů, pro miminko je to období zvykání si na svět.

Vložky (porodnické bez fólie) mají být měněny často, ne až když jsou prosáklé. V prvních dnech po porodu se doporučuje si měnit vložky minimálně 1x za dvě hodiny. Genitál by měl co nejvíce „větrat“. Spodní prádlo má být především vzdušné (síťované kalhotky).Kojícím maminkám se doporučuje pravidelně pít fenyklový čaj, který se následně přes mateřské mléko dostane do střev dítěte. Pokud podáváte dítěti mléko lahvičkou, můžete mu zkusit stejným způsobem nabídnout vlažný fenyklový čaj napřímo. Koupíte ho v lékárnách nebo drogeriích.

Jak poznat že má miminko prdíky : Při kolice miminko pláče až křičí, napíná se jako luk, kroutí se, přitahuje nožičky k bříšku a je opravdu obtížné ho utišit. Kolika je také spojená s prdíky u miminka či obtížným vyprazdňováním. Přichází hlavně odpoledne, ve večerních a nočních hodinách, proto je pro rodiče tak vyčerpávající.