Antwort Co Nejist po bile Plombe? Weitere Antworten – Co Nejist po Plombe

Co Nejist po bile Plombe?
U bílých fotokompozitních výplní, smíte jíst hned a jste bez omezení. V případě amalgámových výplní nesmíte jíst dvě hodiny.Strava by měla být kašovitá. Vyhněte se kouření a alkoholu. Od druhého dne již můžete ránu začít vyplachovat antiseptiky případně bylinkami. Pokud se objeví horečka, zimnice, nepřiměřeně vysoká bolest, otok nebo krvácení, navštivte stomatologa.U provizorních cementů a amalgámových výplní by se nemělo jíst dvě hodiny, aby se předešlo jejich poškození.

Jak Vybelit bílou plombu : děkujeme za Váš dotaz. Žádnou bělící metodou nelze dosáhnout změn v barvě bílých výplní (tzv. bílých zubních plomb), ani ovlivnit odstín zubních náhrad (korunek, můstků apod.). Okolí výplně může ztmavnout i pokud se pod výplnít objeví zubní kaz nebo netěsnost.

Jak se pozná kaz pod plombou

Zubní kaz tohoto typu lze odhalit na rentgenovém snímku, většinou se nicméně ohlásí sám prostřednictvím bolesti zubu. Způsob řešení této situace závisí na hloubce, do které již kaz dokázal proniknout. V lepším případě je možné po odstranění výplně zubní kaz klasicky odvrtat a prostor překrýt novou výplní.

Jak dlouho Nekousat na bílou plombu : Fotokompozitní (bílé) výplně můžete zatížit ihned po zhotovení. Amalgámové výplně mohou být náchylnější k tepelným změnám. Amalgámová výplň se nesmí zatěžovat 2 – 3 hodiny po zhotovení, tzn. 2 – 3 hodiny nekousat.

Po zhotovení nové výplně zubu může být zub citlivý na tepelné podněty (i 14 dní) a může být citlivý na skus. Tato citlivost by měla po několika dnech odeznít.

Na každou jednotlivou vrstvu aplikujeme tzv. „modré světlo“, díky kterému výplň ztuhne. To je vysvětlením časového rozdílu mezi zhotovením bílé výplně a amalgámu. Výhodou však je, že po zhotovení bílé výplně pacient může ihned kousat a zub používat.

Jak dlouho trvá bílá plomba

Při správné aplikaci a následné dostatečné zubní hygieně je bílá výplň stejně odolná jako amalgámová a může vám vydržet mnoho let. Velmi záleží na velikosti, velmi malá až 20 let, rozsáhlejší až 10 let. Pokud je výplň velmi rozsáhlá, doporučujeme keramickou výplň – cerec, která vydrží klidně 20let.Provizorní zubní cement, který bez míchání a bez odpadu vyplní místo vypadlé plomby, nebo přilepí uvolněnou korunku, a poskytne dočasnou úlevu od bolesti a nepohodlí. Obsah nádobky je na několikanásobné použití.Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:

  1. bolest zubu.
  2. zánět v daném místě
  3. citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
  4. zápach z úst.
  5. nepříjemná chuť v ústech.
  6. horečka.
  7. zduřelé lymfatické uzliny.


Do akutních projevů patří bolest zubu, pocit povystouplého zubu z lůžka a nemožnost na zub dokousnout. Při chronických obtížích nemusí být výrazná bolestivost, zub může být pouze citlivý na skus nebo vůbec, občas se u zubu vytvoří píštěl (kanálek, kterým z váčku vytéká hnis na povrch sliznice).

Co dělat po Plombě : Vyhněte se žvýkání dokud anestezie zcela neodezní. Je normální, že po plombování bude zub citlivý (třeba i několik týdnů) na teplé, studené i skus. Také dásně mohou pobolívat i několik dní. Nežvýkejte extrémně tvrdé jídlo na zub s novou výplní 24 hodin.

Kolik stojí bílá zubní plomba : Ceník nejčastějších výkonů

Fotokompozitní výplň („bílá plomba“) od 1650,-Kč
Korunka celokeramická, zirkonium-oxidová keramika 8700,-Kč
Korunka metalokeramická 9500,-Kč
Onlay keramická, lithium-disilikátová keramika 8450,-Kč
Onlay kompozitní 7100,-Kč

Čím vyplnit vypadlou plombu

Provizorní zubní cement, který bez míchání a bez odpadu vyplní místo vypadlé plomby, nebo přilepí uvolněnou korunku, a poskytne dočasnou úlevu od bolesti a nepohodlí.

Nejběžnější materiál pro bílé plomby je světlem tuhnoucí pryskyřice (fotokompozitní pryskyřice). Nejčastěji se používají při opravě menších a středních zubních kazů, při opravě krčků zubů, jako výměna předchozí nekvalitní zubní výplně, dále při opravě ulomených zubů a také jako dostavby po ošetření kořenových kanálků.Studené obklady, hřebíčkový olej, výplachy slanou vodou a volně prodejné léky – to vše může spolupracovat na dočasném boji proti bolesti a zánětu způsobené bolestí zubů.

Co vytahuje zánět : Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.