Antwort Co na sebe po porodu? Weitere Antworten – Jak se starat o sebe po porodu

Co na sebe po porodu?
Dotáhněte péči o poporodní poranění

„Jestliže jste si z porodu odnesla poranění, pokračujte v péči, kterou jste nastartovala v porodnici. Nechte si i prodyšné síťované kalhotky a poporodní vložky. Obyčejné menstruační jsou často napuštěné spoustou chemie, která by vám, zvlášť s poraněním, nemusela prospět.Pohodlné kalhoty, tepláky nebo letní šaty, tričko a mikina. Záleží, v čem se budete cítit nejlépe a opravdu pohodlně. Přibalit můžete samozřejmě i extra záložní oblečení, pro případ, že vám praskne voda až cestou do porodnice nebo se oblečení ušpiní. Rodit můžete i ve své vlastní košili.Jak urychlit hojení po porodu Při poranění rodidel udržujte celou oblast šití v maximální čistotě a suchu, ránu pravidelně sprchujte a vždy důkladně osušte. Pravidelně vyměňujte hygienické vložky a používejte jemný vícevrstvý toaletní papír. Také ránu po císařském řezu udržujte v čistotě a suchu.

Jak dlouho se hojí poporodní poranění : Trvá přibližně 6 až 8 týdnů. V ranním obodobí šestinedělí (prvních 10 dní) se hojí rány po porodu. Během dalších týdnů probíhají v těle ženy fyziologické a anatomické změny, které vedou k navrácení těla do stavu jako před těhotenstvím: zmenšuje se děloha, pochva.

Jak často měnit vložky po porodu

Vložky (porodnické bez fólie) mají být měněny často, ne až když jsou prosáklé. V prvních dnech po porodu se doporučuje si měnit vložky minimálně 1x za dvě hodiny. Genitál by měl co nejvíce „větrat“. Spodní prádlo má být především vzdušné (síťované kalhotky).

Co se nesmí v šestinedělí : V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.

Do porodnice při první návštěvě tak můžete přinést například dětské pleny, vlhčené ubrousky, oblečení či kosmetiku pro miminko. Mamince po porodu přijde zase nejvíce vhod kvalitní jídlo, balená voda a něco dobrého na zub. Vzít jí s sebou můžete i kvalitní kosmetiku, kterou v porodnici skutečně využije.

Do porodnice si zabalte alespoň 40 ks porodnických vložek. Při velmi silném krvácení může být spotřeba 20 až 30 ks za den, proto si raději zabalte více kusů, které vám případně poslouží v období šestinedělí.

Kdy si lehnout na břicho po porodu

U žen po vaginálním porodu se doporučuje lehat na břicho už za 24 hodin. Ženy, které rodily císařským řezem, by s tím měly počkat až do 4. dne po porodu.Pochva se po porodu během několika dní postupně zmenšuje, otok vymizí, obnovuje se napětí svalového dna pánevního. Sutura po nástřihu či poranění se hojí 7 – 14 dnů, po dobu 6 – 8 týdnů přetrvává zvýšeně citlivé zduření v místě šití.Jeden krok před volnou menstruací může být i výměna vložek a tamponů za menstruační kalíšek. Ten vydrží roky a ženy si na něm pochvalují hlavně praktičnost, jelikož ho stačí vylít jen jednou denně.

Co nejíst Kvůli nadýmání nekonzumujte čočku, fazole, kedlubny, květák, brokolici, zelí, pórek a cibuli. Naopak mezi vhodné čerstvé potraviny patří hrušky, loupaná rajčata a banány. Tato omezení se vztahují na první dny po porodu.

Kdy jít ven po porodu : S miminkem můžete chodit ven ihned po návratu z porodnice, pokud není teplota nižší než –5 °C. Před první procházkou se ovšem doporučuje nejdříve miminko na venkovní teploty připravit např. častějším větráním (miminko samozřejmě vždy pořádně oblečte a přikryjte dekou).

Co si vzít na sebe k porodu : Co si vzít na porodní sál

  1. 2× noční košile nebo delší tričko – ideálně s rozepínáním na.
  2. 2× ručník – větší a menší (ideálně tmavé barvy)
  3. balzám na rty.
  4. omyvatelné pantofle a teplé ponožky – v určité fázi porodu.
  5. hygienické potřeby (jemný gel na mytí, zubní kartáček a pasta,
  6. neperlivá voda, zdroj energie – např.

Kolik kilo se zhubne po porodu

Průměrně necháte v porodnici přibližně 7 kg. Pro některé je to hodně, pro některé málo – záleží na tom, kolik kilogramů jste během těhotenství nabraly. Lépe se bude hubnout těm, které během těhotenství kladly důraz na kvalitní zdravou stravu.

Očista je nezbytná Po porodu je nutné, aby nejen miminko bylo stále v čisté plence, ale i maminky musí věnovat zvýšenou pozornost péči o své intimní partie. Ihned po porodu se dostaví tzv. očistky, které mohou trvat až šest týdnů, tedy období celého šestinedělí.Pochva se po vaginálním porodu vrací do původního stavu zhruba za tři týdny, kdy se postupně vrací i její pružnost a ustupuje otok. Z důvodu poklesu hladin estrogenů ženy po porodu někdy trápí pocit suchosti v pochvě. Poševní sliznice a prostředí by mělo být zcela regenerováno do konce šestinedělí.

Jak dlouho ležet po porodu : U žen po vaginálním porodu je leh na břiše doporučován již za 24 hodin. U žen po císařském řezu (suprapubický řez) je vhodné lehat si na břicho až od 4. dne po porodu.