Antwort Co na plže? Weitere Antworten – Jak se zbavit plžů

Co na plže?
Plži mají spoustu přirozených nepřátel. Nalákejte je do zahrady a máte napůl vyhráno. Stačí pár keřů, rostlin s plody a semeny, voda, koutek s hromádkou polen. K nejvýkonnějším predátorům patří ježci, žáby, rejsci, ale i ptáci, jako jsou drozdi a kosi, kteří sbírají i plží vajíčka.Mezi nejoblíbenější a zároveň nejúčinnější přípravky na hubení slimáků patří granule Ferramol a parazitické hlístice Nemaslug.Nejhumánnější způsob ochrany záhonů představují mechanické zábrany, které plzáci nepřelezou. Doporučují se piliny, rozdrcené vaječné skořápky a skořápky z ořechů nebo také popel z dřevěného uhlí.

Jak se zbavit slimáků doma : Jestliže na zasolování slimáků nemáte žaludek, můžete je v kbelíku zalít vodou. V té studené se utopí, i když mnozí se budou snažit vylézt ven. Spaříte-li je horkou vodu, zemřou za několik vteřin a netrápí se. Aby byl účinek rychlejší, můžete místo vody použít sodovku nebo přidat ocet, saponát či mýdlo.

Kdy Vylezaji slimáci

Začíná to v dubnu, potom vylézají po každém dešti a velkých rosách. První vylézají staří slimáci, pokud tedy nepodchytneme první slimáky, kteří se nám stěhují do zahrad, máme smůlu.

Co mají rádi slimáci : Slimáci si rádi pochutnají na zelenině i květinách, díky svému jazyku který je podobný struhadlu, nepohrdnou ani opravdu tvrdými částmi zeleniny. Jejich přirozeným nepřítelem je například střevlík, páteříček, rejsek, žáby (ropucha) anebo třeba ježek. Druhů slimáků a plzáků je opravdu mnoho.

Na kraje záhonů vysázejte rostliny, které jim nechutnají: česnek, kopr, pivoňky a okrasné traviny. Osvědčily se i bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pelyněk, petržel, kosatec. V obchodech se prodávají speciální granule, které je spolehlivě otráví, stačí je nasypat na místa, kde se nejčastěji vyskytují.

Slimák největší je všežravec, který se živí převážně houbami a hnijícími rostlinami, řasami, ale čerstvými listy a ovocem. Nepohrdne ani mršinami zvířat nebo výkaly.

Co zabírá na slimáky

Zástupcem přírodních prostředků na hubení slimáků je zahrádkářské veřejnosti již dobře známý přípravek NEUDORFF FERRAMOL. Jedná se o bezpečně účinkující přípravek proti slimákům a plžům, kteří se po pozření granulí stáhnou do svých podzemních úkrytů, kde uhynou.Jestli je zabíjet vyloženě nechcete, tak je musíte odnést hodně daleko od pozemku, vysypat za plot určitě nestačí. Pro rychlou a humánní likvidaci se doporučuje slimáka přeříznout nožem (příp. přeseknutí rýčem), nebo víc jedinců spařit horkou vodou v kýblu. Slimáky nikdy nesolíme, ničí se tím půda.Velmi se nám osvědčilo kombinovat sběr s kladením pastí z prken či velkých listů rostlin, jako je bohyška, rebarbora či křen. Prkna či listy se rozloží kolem záhonů a slimáci se pod ně začnou stahovat. Pak už jen čas od času prkna otočíte a slimáky máte pěkně pohromadě na jednom místě.

Střevlíci a jiní brouci

Jestli máte na zahradě přemnožené slimáky, tak vás asi ohromí, že takový střevlík dokáže pomocí svých kusadel slimáka usmrtit a naporcovat.

Co jí slimáky : Mezi predátory slimáků největších patří ježci, hadi, žáby, brouci (například střevlíci) a parazitické hlístice, čehož využívají zmíněné biologické přípravky proti slimákům.

Co chutná slimákům : Chutná jim obzvlášť krásnoočko, aksamitník (starší sazenice už jim tolik nejedou), bohyška, hortenzie latnatá, šalvěj.

Co smrdí slimákům

Aromatické rostliny v záhonech

Některé rostliny údajně slimákům nechutnají, nevoní, či je dokonce odpuzují. Mezi takové druhy patří například levandule, pryšec, kontryhel, řeřicha, rozchodníky, oměj a další.

Vysaďte rostliny, které slimáci nesnáší

Rostliny jako levandule, česnek, černý kořen a řebříček nejenže zlepšují biodiverzitu a vzhled zahrady, ale také fungují jako přirozené odpuzovače slimáků. Tyto rostliny můžete vysadit jako obvodovou obranu kolem záhonů nebo mezi náchylnější rostliny.kromě plzáka španělského mají ostatní druhy slimáků přirozené predátory ke kterým patří například ježek, ještěrka, nebo i slepice, kachny a prasata. další metodou pro likvidaci slimáků je jejich sběr do kbelíků a následné solení či spaření horkou vodou, které slimáky usmrtí.

Co Zerou slimáci : Například tymián, šalvěj, fenykl, česnek nebo pažitka, ale také již vzrostlé afrikány, měsíčky či petržel jsou rostliny, které svou vůní slimáky odpuzují. Je tedy vhodné pěstovat je na záhonech mezi ostatními rostlinami, kde působí jako přírodní odpuzovače.