Antwort Co na kazivost zubů? Weitere Antworten – Po čem se nejvíc kazí zuby

Co na kazivost zubů?
Zubní sklovinu, a obecně zuby, ovlivňuje strava. Velice škodlivé je působení cukru,protože cukr je vlastně lepkavý sacharid. Z tohoto důvodu zubům škodí umělé slazené nápoje. Nejhorší jsou nápoje typu cola, energetické nápoje a ovocné šťávy.Proč mám tolik kazů, když si čistím zuby dvakrát za den JP.: Kazivost zubů všeobecně způsobuje přítomnost plaku v dutině ústní. Ostatní faktory – jako dědičnost, léky, závažná onemocnění, oslabená či jinak porušená sklovina způsobuje kazivost jen v malém procentu.Nejčastější formou ošetření středně až velmi závažných zubních kazů jsou výplně. Zubní lékař postižený zub nejdříve vyvrtá, odstraní zasažené tkáně a nakonec do vyvrtaného otvoru vloží výplň z vhodného materiálu tak, aby byla obnovena pevnost struktury zubu.

Jak zlepšit kvalitu zubů : Musíme si zuby častěji čistit, více chrup namáhat a především se zbavovat zubního plaku, v němž bují bakterie, které chemicky narušují sklovinu. Důležité je také zvýšit příjem vlákniny, kterou najdeme především v ovoci a zelenině. Zubům prospěšný je vitamín D, který pomáhá ukládání vápníku (nejen) do zubů.

Co je nejhorší na zuby

Mezi nejhorší sladkosti pro zuby tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti. Tyto měkké bonbony se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech hodovat na dodaném cukru.

Co zubům prospívá : Vápník, hořčík, fluorid

Přítomný je v sardinkách, sójové mouce, máku, mandlích, vlašských a lískových ořeších. Vápník je také součástí mléčných výrobků jako jogurt, sýry a mléko, které obohacují zdraví zubní skloviny. Jogurt vytváří v ústní dutině prospěšné prostředí se zdravými bakteriemi.

Hlavní prevencí zubního kazu je vždy důsledná každodenní ústní hygiena. Zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, aby se dostal i k obtížně dostupným místům a k zadním zubům. Zubní pasta proti zubnímu kazu by měla vždy obsahovat fluoridy, které pomáhají posilovat zubní sklovinu.

Kaz však nevzniká přes noc. Jde o proces, který trvá poměrně dlouho, obvykle v řádu několika měsíců. Začnete-li se o své zuby zajímat až v momentě, kdy vás něco bolí, musíte počítat s tím, že léčba bude ve všech ohledech náročnější než prevence.

Jak obnovit sklovinu na zubech

Bohužel ztrátu skloviny již plnohodnotně nahradit nelze. Pro domácí péči lze v lékárně pořídit přípravek Elmex Gelee, který díky zvýšenému obsahu fluoridů povrch zubu remineralizuje a zároveň pomáhá snížit citlivost. Tento přípravek je na doporučení zubnho lékaře.Pokud se kývá jenom jeden zub, navlékne se na něj speciální ochranná destička nebo ortodontický korektor. Při onemocnění dásní lékař také doporučí vhodný hygienický prostředek — mast, zubní pastu.Z našeho pohledu je důležitější žloutnutí zubů v povrchové vrstvě skloviny, tu mohou barvit pigmenty nejrůznějších potravin a nápojů. Mezi ty, které jsou z tohoto pohledu nejagresivnější, patří káva, červené víno, čaj a některé výrazně kořeněné či dobarvované potraviny.

Vápník, hořčík, fluorid

Přítomný je v sardinkách, sójové mouce, máku, mandlích, vlašských a lískových ořeších. Vápník je také součástí mléčných výrobků jako jogurt, sýry a mléko, které obohacují zdraví zubní skloviny. Jogurt vytváří v ústní dutině prospěšné prostředí se zdravými bakteriemi.

Co proti kazivosti zubů : Hlavní prevencí zubního kazu je vždy důsledná každodenní ústní hygiena. Zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, aby se dostal i k obtížně dostupným místům a k zadním zubům. Zubní pasta proti zubnímu kazu by měla vždy obsahovat fluoridy, které pomáhají posilovat zubní sklovinu.

Co opravdu funguje na bělení zubů : Díky silným bělícím vlastnostem se pro bělení zubů se používá peroxid vodíku nebo karbamid peroxid, obě látky mají stejné účinky. Jejich koncentrace jsou ze zákona omezeny – u domácího bělení je to v případě peroxidu vodíku 6 % a v případě karbamid peroxidu 10 nebo 16 %.

Co je černá tečka na zubu

Poškození zubní skloviny se zpočátku projeví křídově bílou skvrnou. Na zubu postupně vzniká viditelná hnědá nebo černá tečka označující místo vznikající dutinky. Jeho povrch je měkký a ztrácí odolnost. K dalším obvyklým projevům zubního kazu patří nevábně zapáchající dech a nepříjemná chuť v ústech.

Léčba zubního kazu spočívá v odborném ošetření zubním lékařem, který kaz odvrtá a následně zub vyplní vhodnou zubní výplní. Počínající zubní kaz je možné ošetřit gely s fluoridy, které obnovují zubní sklovinu, čímž zpomalují či úplně zastavují rozvoj zubního kazu.Když nezabezpečíme její remineralizaci (ideálně čištěním zubů a dostatečným časovým odstupem mezi jídly), pokračuje její rozpouštění stále víc a víc, až se bakterie dostanou do skloviny. Přes sklovinu se dostanou do dentinu. V tomto stádiu kaz vůbec necítíme a tím je také zrádný – máme kaz, ale nevíme o něm.

Co na špatnou sklovinu : pro zpevnění skloviny můžete sáhnout po přípravku Elmex gelée s vysokým obsahem fluoridů, které remineralizují dekalcifikovanou zubní sklovinu. Přípravek užívejte jednou týdně. Tento úkon nenahrazuje pravidelné čištění zubů. Při přetrvávajících potížích kontaktujte zubního lékaře.