Antwort Co musí být vzájemné spojeno do takzvaného ochranného pospojování při automatickém odpojení od zdroje? Weitere Antworten – Co musí být vzájemné spojeno do takzvaného ochranného Pospojení při automatickém odpojení od zdroje ČSN 33 2000 4 41 ED 3 2018 CL 411.3 12

Co musí být vzájemné spojeno do takzvaného ochranného pospojování při automatickém odpojení od zdroje?
Ochranné uzemnění a ochranné pospojování

Neživé části musí být spojeny s ochranným vodičem a toto spojení musí splňovat přesně stanovené podmínky odpovídající způsobu uzemnění sítě, jak je určeno v čl. 411.4 až 411.6 normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 3.Automatické odpojení je použití ochranného přístroje, který v případě poruchy izolace mezi živou a neživou částí nebo mezi živou částí a ochranným vodičem samočinně odpojí elektrické zařízení od zdroje.Ochrana automatickým odpojením od zdroje nadproudovými ochrannými přístroji v distribučních sítích se považuje za ochranu při poruše. Nadproudové ochranné přístroje (pojistky, jističe) musí splňovat podmínky pro použití ochrany pro sítě TN a pro sítě TT a dále musí odpovídat ČSN 33 2000-4-43 a ČSN 33 2000-4-473.

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči ve střídavé šití s ochranným opatřením automatickým odpojením od zdroje : Doplňková ochrana: proudové chrániče (RCD)

Použití proudových chráničů (RCD), jejichž jmenovitý vybavovací reziduální proud nepřekračuje 30 mA, se v AC sítích považuje za doplňkovou ochranu v případě selhání opatření základní ochrany a/nebo ochrany při poruše nebo při neopatrnosti uživatelů.

Jaké podmínky musí splňovat připojovací místo ochranného vodiče

Vnitřní místo připojení ochranného vodiče (vnitřní ochranná svorka) musí být umístěno v blízkosti hlavních (přívodních) svorek, a to buď přímo na hlavní neživé části (na kostře, neodnímatelné části apod.), nebo na izolační části nesoucí svorky (na svorkovnici).

Co musí zahrnovat systém Ochranneho Pospojeni : Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.

Neživé části, které jsou současně přístupné dotyku, musí být spojeny se stejnou uzemňovací soustavou, a to buď jednotlivě, po skupinách nebo společně. Vodiče ochranného uzemnění musí vyhovovat HD 60364-5-54. Každý obvod musí obsahovat ochranný vodič spojený k příslušné uzemňovací svorce.

základní ochrana je zajištěna základní izolací živých částí nebo přepážkami nebo kryty, ochrana při poruše je zajištěna ochranným pospojováním a automatickým odpojením v případě poruchy během předepsané krátké doby.

Co musí zahrnovat systém ochranného pospojování

Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.proudové chrániče.

Proudový chránič nesmí být používán v sítích TN-C. Jestliže je proudový chránič používán v síti TN-C-S, nesmí být vodič PEN použit za chráničem na straně zátěže. Spojení ochranného vodiče s vodičem PEN musí být provedeno před chráničem, tj. na straně zdroje.Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.

V rámci přenosové soustavy se uzemňují například uzly generátorů, transformátorů. Dále se uzemňují kovové pláště a části elektrických strojů a spotřebičů (např. elektromotorů), kovové konstrukce staveb, kovové rozvody a hromosvody.

Co je potřeba uzemnit : Části uzemnění Každé uzemnění se skládá ze dvou částí – zemnicí elektrody (zemniče) a zemního svodu. Zemnič zajišťuje dobrý elektrický kontakt s půdou a zemní svod propojuje zemnič se zemněným zařízením.

Jak musí být provedena vnitřní ochranná svorka neživých části zařízení : Vnitřní místo připojení ochranného vodiče (vnitřní ochranná svorka) musí být umístěno v blízkosti hlavních (přívodních) svorek, a to buď přímo na hlavní neživé části (na kostře, neodnímatelné části apod.), nebo na izolační části nesoucí svorky (na svorkovnici).

Čím je zajištěno ochranné opatření pomocí ochrany SELV

Zdroje obvodů SELV musí být v bezpečném provedení, aby do chráněné sítě nemohlo proniknout vyšší napětí. Tyto zdroje musí být od jiných obvodů elektricky odděleny. Zdrojem pro sítě SELV a PELV může být baterie, bezpečnostní transformátor (s dvojitou nebo zvýšenou izolací), nebo také dynamo na jízdním kole.

Kryty nebo přepážky musí být pevně zajištěny a mít dostatečnou stabilitu a trvanlivost, aby v daných podmínkách poskytovaly potřebnou ochranu. Jestliže je nutné kryty nebo přepážky odstranit, musí to být možné jen s použitím klíče nebo nástroje.Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.

Kolik okruhu na jeden chránič : Z uvedených norem vyplývá obecně povinné použití chráničů se jmenovitým reziduálním proudem 30 mA pro všechny jednofázové zásuvkové okruhy do 20 A a všechny třífázové zásuvkové okruhy do 32 A. Zmíněná ČSN 33 2130 ed.