Antwort Co mezi Vyvysene záhony? Weitere Antworten – Jaké vrstvy do vyvýšeného záhonu

Co mezi Vyvysene záhony?
O vyvýšených záhonech mluvíme tehdy, přesahuje-li jejich výška cca 45 cm. V takovém systému se plní vrstvou kompostu a vrchního substrátu. U záhonů kolem 60 cm a výše se již používá 3vrstvý systém – tedy drenážní vrstva, dále kompost a navrch vrstva substrátu.Je ideální tedy například pro rajčata, papriky, cukety či dýně. Ve druhém roce, kdy už je záhon vyzrálý, můžete začít s pěstováním kořenové zeleniny, květáku, brokolice či kapusty. Vyvýšené záhony jsou však vhodné i na pěstování jahod, nejrůznějších bylinek či okrasných květin.Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Co dát do Vyvyseneho Truhliku : Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika.

Jakou zemina do vyvýšených záhonu

Použijte k tomuto účelu nejlépe speciální substrát pro vyvýšené záhony, substrát s humusem nebo hotovou kompostovanou zeminu. Příliš levný substrát může hrudkovatět a poškodit kořeny rostlin. Horní vrstva může být vysoká přibližně 30 cm.

Jakou fólií do vyvýšeného záhonu : Do vyvýšeného záhonu volte neperforovanou nopovou fólii, která se používá k hydroizolaci stavby. Perforované nopovky se využívají například ve skladbách zelených střech.

Vyvýšeného záhony zpravidla nemají dno (pokud jsou umístěné jinde než na volné půdy), aby rostliny v něm mohly svými kořeny čerpat vodu a živiny přímo z půdy. Z toho důvodu se na úplné dno umisťuje králičí pletivo, které znemožní prohrabávání nevítaným hlodavcům (hrabošům či myším) do záhonu.

V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku chystá k výsadku i česnek a cibule.

Co zasadit mezi túje

Mezi túje lze ale vysadit například stálezelené kaliny vrásčitolisté, žlutolistou tavolu, hlohyně či habr nebo ptačí zob.Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon : Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Kolik zeminy do vyvýšeného záhonu : Nejjednodušší je spočítat si, kolik litrů záhon pojme, tedy pronásobit délku, šířku a výšku a jako jednotky použít decimetry (10 cm). Tím získáte litry. Počítejte s určitou cca 10% rezervou, protože vrstvy se při plnění hutní vlastní vahou.

Jaké pletivo na dno vyvýšeného záhonu

Vyvýšeného záhony zpravidla nemají dno (pokud jsou umístěné jinde než na volné půdy), aby rostliny v něm mohly svými kořeny čerpat vodu a živiny přímo z půdy. Z toho důvodu se na úplné dno umisťuje králičí pletivo, které znemožní prohrabávání nevítaným hlodavcům (hrabošům či myším) do záhonu.

Počátkem září ještě můžeme vysít zeleninu pro letošní sklizeň. Vyrůst stihnou rané ředkvičky, raný hlávkový salát a salát k řezu listů, roketa, asijská listová zelenina. Další druhy se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík.Zahradu nám v březnu zpestřují nejen cibulnaté a hlíznaté květiny, ale také okrasné dřeviny. Z trávy se na nás smějí vedle sněženek krokusy, bledule, hlaváčky, kosatce, prvosenky a lomikameny a z výšky na nás shlížejí květy mandloní, dřínu a třeba i takové vrby jívy.

Co vysadit místo TUJI : Túje nejsou jediné jehličnany, které mohou tvořit živý plot. Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku. Hledáte-li rychlerostoucí a statný keř, zkuste cypřišovec leylandský (Cupressocyparis leylandii).