Antwort Co má obsahovat Ivp? Weitere Antworten – Co musí obsahovat IVP

Co má obsahovat Ivp?
Povinnou součástí jsou údaje o obsahu, rozsahu, průběhu a způsobu poskytování individuální speciálněpedagogické nebo psychologické péče včetně zdůvodnění. IVP také zahrnuje cíle vzdělávání žáka, časové a obsahové rozvržení učiva, pedagogické postupy, způsob zadávání a plnění úkolů i způsob hodnocení žáka.Jaký je postup při zřizování IVP Pokud má žák IVP přiznán v rámci podpůrných opatření, je k jeho vytvoření a realizaci školou kromě doporučení školského poradenského zařízení nutná žádost zákonného zástupce žáka.Školy seznámí s individuálním vzdělávacím plánem všechny vyučující a také žáka a jeho zákonného zástupce. Naplňování individuálního vzdělávacího plánu vyhodnocuje školské poradenské zařízení ve spolupráci se školou nejméně jednou ročně.

Jak funguje individuální vzdělávací plán : IVP je definován jako jedno z podpůrných opatření poskytovaných žákovi se speciálními vzdělávacími potřebami či žákovi nadanému. Stává se závazným dokumentem sloužícím všem, kdo se podílejí na výchovně-vzdělávacím procesu daného žáka a jako takový je součástí jeho školní dokumentace.

Co musí být v ŠVP

V ŠVP PV je třeba popsat systém evaluace a hodnocení v rámci mateřské školy, který by měl obsahovat předměty evaluace (co se bude sledovat), prostředky (metody a techniky), časový plán, odpovědnost pedagogů, popř. další pravidla. V ŠVP je třeba popsat systém evaluace a hodnocení v rámci mateřské školy.

Kdo se podílí na tvorbě IVP : Za vypracování IVP zodpovídá ředitel školy. Jeho zpracováním bývají zpravidla pověřeni pedagogové, např. třídní učitel, který zapojí ostatní pedagogické pracovníky podílející se na vzdělávání žáka. Optimálním postupem je IVP konzultovat s odpovědným pracovníkem ŠPZ a do tvorby zapojit také zákonné zástupce žáka.

června. IVP pokrývá celou dobu školního roku – tj. včetně prázdnin.

V Doporučení ŠPZ je rozepsané konkrétní doporučení pro práci se žákem a jednotlivá podpůrná opatření. Na základě Doporučení ŠPZ škola vypracovává IVP nebo zřizuje pozici AP (pokud je to doporučeno).

Jaké typy postižení jsou diagnostikovány u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

1 Žák se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP)

Mohou to být například žáci s mentálním nebo zdravotním postižením např. zrakové, sluchové, tělesné, s vadou řeči, s více vadami, s autismem nebo se specifickými poruchami učení nebo poruchami chování.​Individuální vzdělávací plán Vám může (ale také nemusí) povolit ředitel školy. Vy však k tomu musíte mít patřičné uznatelné důvody. Doporučujeme nejdříve konzultovat s ředitelem školy, případně třídním učitelem nebo výchovným poradcem. ​Za zpracování individuálního vzdělávacího plánu odpovídá ředitel školy.Školní vzdělávací program má obsahovat informace z těchto okruhů:

  • identifikační údaje o mateřské škole.
  • obecná charakteristika školy.
  • podmínky vzdělávání
  • organizace vzdělávání
  • charakteristika vzdělávacího programu.
  • vzdělávací obsah.
  • evaluační systém a pedagogická diagnostika.


Vzdělávací obsah je v RVP PV uspořádán do pěti vzdělávacích oblastí: biologické, psychologické, interpersonální, sociálně-kulturní a environmentální. Tyto oblasti jsou nazvány: Dítě a jeho tělo. Dítě a jeho psychika.

Kdo je žák se speciálními vzdělávacími potřebami : Pojmem děti a žáci se speciálními vzdělávacími potřebami označujeme v souladu se školským zákonem vzdělávající se jedince, kteří k naplnění svých vzdělávacích možností nebo k uplatnění a užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebují poskytnutí podpůrných opatření.

Kolik je podpůrných opatření : Podpůrná opatření jsou členěna do pěti stupňů a lze je mezi sebou kombinovat. Kromě organizace vzdělávání obsahují jednotlivé stupně podpůrných opatření také speciální učebnice a různé kompenzační pomůcky.

Co je předmět speciálně pedagogické péče

Pod pojmem „speciálně pedagogická intervence“ se rozumí zajištění předmětů speciálně pedagogické péče pro žáky s přiznanými podpůrnými opatřeními, které jsou zaměřeny na oblast logopedických obtíží, řečové výchovy, nácviku sociální komunikace, zrakové stimulace apod.

Pro účely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách se zdravotním postižením rozumí „tělesné, mentální, duševní, smyslové nebo kombinované postižení, jehož dopady činí nebo mohou činit osobu závislou na pomoci jiné osoby“.Zásady výuky žáka se ZP

Žák se ZP potřebuje vhodně uzpůsobené prostředí, aby mohl optimálně pracovat. Konkrétně může jít o zajištění vhodných světelných podmínek, dodání materiálů upravených pro potřeby daného žáka (např. zvětšený text), zajištění optimálního pracovního místa atd.

Co má obsahovat individuální plán : Individuální plán – záznam o procesu individuálního plánování. Typicky obsahuje „cíl spolupráce, kroky a revizi“. Osobně se mi osvědčuje, pokud plán obsahuje a výchází z popisu nepříznivé sociální situace klienta.