Antwort Co má být v prezentaci? Weitere Antworten – Co nesmí chybět v prezentaci

Co má být v prezentaci?
Na začátku nesmí chybět představení tématu, nastínění osnovy vystoupení, na konci pak rekapitulace nejdůležitějších informací a závěr. Každá část prezentace by měla být od ostatních oddělena nějakým odlehčením, humornou vsuvkou atd.Prezentace je sdělování informací s využitím slovních i obrazových prostředků. Cílem prezentace je předání informací posluchačům tak, aby si z ní posluchači zapamatovali co nejvíce. otázky. Na konci prezentace je vhodné ji krátce shrnout a uvést zdroje, odkud se čerpalo.Jasná struktura

Inspirovat se můžete radou Barbary Minto. Ta ve své knize Pyramid Principle navrhuje strukturovat prezentaci jako pyramidu – s hlavním bodem na vrcholu a podpůrnými body pod ním. Díky tomu bude vaše vystoupení organizované a lépe udržíte pozornost svých posluchačů.

Jak nejlépe ukončit prezentaci : V závěru shrňte ta nejdůležitější sdělení. Na úplném konci nemusíte vkládat snímek s nápisem "Děkuji za pozornost", působí to jako klišé. Posluchačům stačí poděkovat ústně. Pokud jste nečerpali znalosti pouze z vlastní zásoby, je vhodnější ukončit prezentaci snímkem s použitými zdroji.

Co má být na konci prezentace

otázky. Na konci prezentace je vhodné ji krátce shrnout a uvést zdroje, odkud se čerpalo. Prezentace má být přiměřeně dlouhá, je třeba vybrat podstatné informace. Prezentaci je dobré si předem nanečisto vyzkoušet.

Co se píše na konec prezentace : Celou „trasu“ prezentace a všechny důležité body a myšlenky doveďte do konce. Na závěr nezapomeňte na shrnutí nejdůležitějších bodů. Zrekapitulujte především to, co chcete, aby si účastníci zapamatovali. Zvláště závěrečná část by měla být motivující k nějaké akci, kterou chcete prezentací vyvolat.

Jak připravit prezentaci k obhajobě

  • Titulní snímek: Měl by obsahovat název vaší práce a otázku, kterou vaše prezentace zodpovídá.
  • Úvodní snímek: Měl by představit váš výzkumný problém, cíle a motivaci.
  • Snímek s literárním přehledem: Měl by shrnout hlavní teorie a studie související s vaším tématem.


Celou „trasu“ prezentace a všechny důležité body a myšlenky doveďte do konce. Na závěr nezapomeňte na shrnutí nejdůležitějších bodů. Zrekapitulujte především to, co chcete, aby si účastníci zapamatovali. Zvláště závěrečná část by měla být motivující k nějaké akci, kterou chcete prezentací vyvolat.

Co je pravidlo 5×5

Někdy se pracuje s pravidlem 5×5 – maximálně pět odrážek na slide po pěti slovech. Pro zdůraznění je možné užít tučné písmo.Úvod by měl obsahovat SILNÉ SDĚLENÍ, z něhož posluchači pochopí, proč by vám měli věnovat pozornost a co jim hodláte předat. Úvod by měl být SVŮDNÝ a nikdy ne nudný, čehož můžete dosáhnout provokativní otázkou, šokující statistikou, citátem hrajícím na city nebo osobním příběhem.

  1. Shrnutí Stručně shrňte hlavní myšlenku své řeči. Snažte se nemluvit příliš nudně, neopakovat stejnými slovy.
  2. Výzva k akci. Cílem výzvy k akci je přimět posluchače k tomu, aby něco udělali – jednu konkrétní věc teď, nebo nikdy.
  3. Zajímavý tip. Nabízet konkrétní produkty můžete v rámci výzvy k akci.


Na závěr stručně celou bakalářskou práci shrňte, k jakým cílům jste došli a zda jste Vámi zvoleného cíle dosáhli. Uveďte, zda zvolené hypotézy byly vyvráceny nebo naopak potvrzeny. Okomentujte doporučení pro budoucí praxi, čím je Vaše práce přínosem. Můžete také naznačit směry dalšího výzkumu.

Jak pozdravit u obhajoby : Až budete stát v té místnosti, začněte pozdravem adresovaným komisi např. vážená paní předsedkyně, vážení členové komise. Uklidníte se. Občas studenti použijí oslovení vážená předsedkyně (a to mě brní trochu uši, ale nervozita dělá své).

Co si obléct na obhajobu : Sukně, šaty, kostýmek nebo společenské kalhoty, dovoleno je v zásadě vše, samozřejmě s ohledem na důležitost události. Obecně pak platí, že ať už se rozhodnete pro sukni nebo kalhoty, oblečení by mělo být společenské, ale také pohodlné, měly byste se v něm cítit dobře a samozřejmě by Vám mělo slušet :).

Co říct na začátku prezentace

V počátku představte sebe i dané téma, které jim přinášíte. Pokud je to potřeba, tak vysvětlete, proč jste ten pravý člověk, který jim ho prezentuje. Připravte si několik důvodů, proč zrovna vaše je prezentace je pro vaše posluchače klíčová. Co zásadního se mohou dozvědět a v čem jim bude prospěšná.

Deset pravidel pro správné prezentování

  1. Natočte se nebo alespoň před zrcadlem zhodnoťte svá gesta a mluvený projev.
  2. Dorazte na místo prezentace včas a sžijte se s technikou.
  3. Zapomeňte na panáka na kuráž!
  4. Před prezentací se rozmluvte a rozdýchejte.
  5. Pohybujte se.

Neexistuje žádné jednoznačné pravidlo, které by říkalo, jak mají být slidy dlouhé nebo kolik slidů má mít prezentace. Obecně je dobré se vyvarovat příliš dlouhým prezentacím, ve kterých čtenář či posluchač obtížně najde to, co potřebuje, jsou náročné na datový tok a zbytečně pomalé.

Jak nejlépe začít prezentaci : Úvod by měl obsahovat SILNÉ SDĚLENÍ, z něhož posluchači pochopí, proč by vám měli věnovat pozornost a co jim hodláte předat. Úvod by měl být SVŮDNÝ a nikdy ne nudný, čehož můžete dosáhnout provokativní otázkou, šokující statistikou, citátem hrajícím na city nebo osobním příběhem.