Antwort Co škodí Hrušním? Weitere Antworten – Co způsobuje řez hrušní

Co škodí Hrušním?
Způsobuje ji houba Gymnosporangium sabinae. Jedná se o dvoubytnou rez. Choroba má v cyklu hostitele a mezihostitele. Hostitelem je jalovec, v našich podmínkách nejčastěji jalovec chvojka (Juniperus sabina) a jalovec čínský (Juniperus chinensis).Parazitická houba napadá listy hrušně. Tím je omezena fotosyntéza, stromy jsou oslabeny a náchylnější k dalším chorobám. Rez hrušňová v principu nenapadá plody, jde především o kosmetické onemocnění. Při silné infestaci však může dojít k omezení růstu letorostů, deformacím na větvičkách a snížení výnosů.Hrušeň patří společně s jabloněmi mezi ovocné stromy náročnější na výskyt dusíku. Mezi další živiny potřebné pro správný růst stromu, a které jsou potřeba doplňovat, patří fosfor a draslík. Mezi tradiční, běžně dostupná hnojiva, která nám zajistí dostatek živin, patří NPK, či Cererit (na jaře, a v první polovině léta).

Jak se starat o hrušeň : Hrušně jsou druh vhodný do teplých a středních poloh, mají vyšší nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé.

Kdy ořezávat hrušně

Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.

Kdy postřik proti rzi hrušňové : Postřik proti rzi se provádí vždy jako prevence, ještě před vypuknutím choroby. Stříká se nadvakrát: poprvé těsně před květem hrušně a podruhé 2 až 3 týdny po odkvětu.

Rez hrušňová je dvoubytná houba, která pro přezimování vyžaduje druhého hostitele – hostitelské druhy jalovce. Vývojový cyklus houby je značně komplikovaný. Patogen přezimuje jako mycelium ve dřevě jalovce, v době rašení a květu hrušní se na jalovci tvoří teliospory uspořádané do nápadných oranžově rzivých sloupců.

Hrušky oloupeme, rozkrojíme, vykrojíme jádřinec a nakrájíme na silnější klínky. Zakapeme citronovou šťávou, aby nehnědly. V silnostěnném kastrolu necháme pozvolna zkaramelizovat 90 g cukru. Opatrně vmícháme 200 ml vody a rozvaříme na hustší karamel.

Na čem rostou hrušky

Hrušeň obecná (Pyrus communis) je opadavý listnatý strom z čeledi růžovitých. Jde o hybridogenní druh se složitým vývojem. Strom je významný především ovocnářsky kvůli plodům zvaným hrušky, ceněné je však i dřevo a kvetení.Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.Co vysadit pod ovocný strom

  • Třezalka kalíškatá
  • Hlohyně šarlatová
  • Modřence.
  • Rozchodník.
  • Třapatka zářivá
  • Záplevák podzimní
  • Brusnice brusinka.
  • Abélie velkokvětá


Náš tip: První mohou na řadu přijít bobuloviny jako angrešt, rybíz, vinná réva apod., jádroviny (jabloně a hrušně) je nejlepší řezat v březnu nebo dubnu, když skončí mrazy. Peckoviny a skořápkoviny si nechte na chvíli, kdy už nehrozí mrazy, klidně na období květen až září.

Jaký postřik proti rzi hrušňové : Doporučujeme tyto fungicidy: Scala, Discus, PROTI Strupovitosti a padlí (Sercadis), Bellis, Dagonis, Belanty nebo souprava ZDRAVÉ JABLKO PLUS – PROTI strupovitosti a padlí (možné použít také i na hrušně).

Jak se zbavit rzi hrušňové největšího nepřítele hrušní : Možná je i chemická ochrana hrušní fungicidním postřikem (např. Horizon, Score a jiné) v době před začátkem kvetení. Za vlhkého počasí je pak třeba postřik rzi hrušňové po týdnu zopakovat a poté znova po odkvětu. Současně je dobré provádět i postřik jalovců.

Co proti rzi Hruškové

Postřiky proti rzi hrušňové

Lze též použít chemii, konkrétně fungicidy, které jsou účinné i proti strupovitosti. Například Horizon, Score, Dithane, DELAN 750 SC, TOPAS C 50 a Baycor 25 WP. První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu.

Postřik proti rzi se provádí vždy jako prevence, ještě před vypuknutím choroby. Stříká se nadvakrát: poprvé těsně před květem hrušně a podruhé 2 až 3 týdny po odkvětu.Sušit velké kusy

vykrajujeme, je zbytečné je pro teplovzdušné sušení krájet na malé kousky. Optimální jsou půlky, u jablek čtvrtky. U většiny hrušek není potřeba vykrajovat jaderníky. Budou chutnější, a když, tak to můžete udělat v zimě.

Kdy sklidit hrušky : Kdy sklízet Golden, Rubín, Bohemia a další odrůdy

Název odrůdy Plod Sklizňová zralost
'Konference' zelený s hnědým, střední až velký konec září až říjen
Zimní hrušně
'Bohemica' žlutý s růžovým, střední až velký polovina října
'Dicolor' žlutý a červenou, střední začátkem října