Antwort Co jsou vyprávěcí postupy? Weitere Antworten – Co je to vyprávěcí postup

Co jsou vyprávěcí postupy?
Slohový postup vyprávěcí podává dynamickým způsobem průběh nějakého jedinečného (reálného nebo fiktivního) děje. Oproti předchozím slohovým postupům je postup vyprávěcí postaven hlavně na slovesech (a dalších výrazech vyjadřujících dynamičnost), která projev dynamizují a situují na časové ose.Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.Slohový postup je výběr konkrétních jazykových prostředků a jejich uspořádání s ohledem na jeho funkci. Kompozice textu je jednoduchá a přehledná, slovní zásoba převládá neutrální, spisovná i nespisovná, fakta se konstatují, jednoduše interpretují.

Co nesmi chybet ve vypravování : Chybět nesmí ani závěr, kde se vypravěč opět vrací do přítomnosti a glosuje celé dění s větším nadhledem. Hlavním kritériem pro hodnocení vypravování je již zmíněná přítomnost napětí a gradace. Pokud tyto dvě věci Váš text postrádá, nejedná se o vypravování, ale o pouhý popis děje!

Co to jsou vyprávěcí způsoby

Podle počtu mluvčích rozlišujeme: monolog (samomluva) – promlouvá jen jedna postava, buď nahlas nebo pro sebe v duchu (pak je to "vnitřní monolog") dialog (rozhovor) – postupně promlouvá několik různých postav a vzájemně na sebe reagují

Jaké jsou typy vypravěče : Existují i jiné typologie vypravěče, např. vševědoucí (autorský), osobní, přímý a „oko kamery“; nadosobní, osobní a neosobní; subjektivní, objektivní.

Nejjednodušší způsob je rozdělit si text do třech základních částí, které můžete dále členit. V úvodu byste měli nastínit, o čem vlastně celé vypravování bude, představit postavy, uvést místo a čas děje. Ve stati by se měl už celý příběh odehrávat. Určitě nezapomeňte na zápletku, zvrat a vyvrcholení.

Jak na osnovu vyprávění

Případně je možné příběh rozdělit do pěti fází, kterými jsou: expozice (úvodní situace), kolize (zápletka), krize (vyvrcholení konfliktu), peripetie (zvraty a komplikace) a nakonec rozuzlení.

Kolik je slohových postupu

Všeobecně rozeznáváme tyto slohové postupy: popisný, vyprávěcí, výkladový (zahrnující i úvahový) a informační.Mezi těmi nejčastějšími slohovými útvary, které se objevují u písemné zkoušky z češtiny, jsou vypravování, odborný popis, líčení, charakteristika, článek, zpráva, rozhovor, recenze, úřední dopis, úvaha či referát.V úvodu byste měli nastínit, o čem vlastně celé vypravování bude, představit postavy, uvést místo a čas děje. Ve stati by se měl už celý příběh odehrávat. Určitě nezapomeňte na zápletku, zvrat a vyvrcholení. Zápletka, nebo také kolize, je část příběhu, kdy se začne něco dít.

Vypravování má pět částí Aby vyprávění samotné mělo hlavu a patu, musí obsahovat pět částí stejně jako antické drama – pokud jste tedy v době, kdy jste se těch 5 částí dramatu museli učit, kroutili očima a nadávali, že tohle v životě rozhodně potřebovat nebudete, teď zjistíte, že jste byli na omylu.

Jak poznat vypravěče : Zatímco vypravěč v ich-formě je více autentický, zato ví jen to, co postava vidí, slyší nebo si to domýšlí, vypravěč v er-formě může znát a popisovat téměř vše, co hlavní postava nevidí. Další výhodou, která z toho vyplývá, je potom to, že autora příběhu tolik nemusí trápit styl promluvy jednotlivých postav.

Jaké jsou formy díla : Literární umělecká díla se dělí na tři základní druhy: lyriku, epiku a drama. Toto členění vychází z obecných, zpravidla estetických principů a používá se proto nadčasových kategorií. Nověji je možné díla dělit také na poezii, prózu a drama.

Jaký je rozdíl mezi zprávou a reportáží

Důležitý rozdíl na začátek je: zprávu píšeme v minulém čase, oznámení v budoucím, reportáž v přítomném.

V úvaze je nutné zaujmout vlastní (subjektivní) postoj k určitému problému, jevu či události, vysvětlit ho a své názory podpořit argumentací. Vhodné je používání výrazů: Domnívám se, myslím si, podle mého názoru, uvažuji, přemýšlím, zajímám se o aj. Myšlenky jsou řazeny volně po sobě, dle úvahového postupu.Text můžeme popsat pomocí osnovy, která má tři části: úvod, stať a závěr.

Jaké jsou slohové styly : Podle toho, jakou komunikační funkci plní jazykový projev, rozlišujeme tyto funkční styly:

  • Prostě sdělovací;
  • Administrativní;
  • Odborný;
  • Publicistický;
  • Umělecký;
  • Řečnický.