Antwort Co jsou perlorodky? Weitere Antworten – Jak vypadaji perlorodky

Co jsou perlorodky?
Lastury k sobě zcela nepřiléhají a vyčnívá z nich okraj pláště, přijímací a vyvrhovací otvor od sebe nejsou zřetelně odděleny. Mladí jedinci jsou žlutohnědí, v dospělosti mají černou barvu, přírůstové vruby jsou husté a málo zřetelné, perlorodky rostou velmi pomalu.Perlorodka (Margaritifera) je rod sladkovodních mlžů z čeledi perlorodkovití. Obývají chladné potoky s nízkým obsahem živin.Mezi nejdražší proto patří šperky z tahitských perel, vysoce ceněny jsou také krásně lesklé japonské perly Akoya a v neposlední řadě krásné zlaté perly jižních moří. V žebříčku pak následují sladkovodní bílé perly vysoké kvality.

Proč se tvoří perly : Přírodní perly vznikají, pokud do schránky mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla.

Jak se pozná pravá perla

Ve stručnosti:

  1. pravé perly dosahují velikosti maximálně cca 1,5 cm.
  2. tvar a povrch pravé perly není dokonalý
  3. falešné perly bývají dokonale kulaté a hladké
  4. u falešných perel často dochází k odlupování barevného povrchu (zejména u dírky)
  5. pravé perly mají vysoký lesk a působí živě, pod lampičkou výrazně odrážejí světlo.

Kde se vyskytují perlorodky : „Perlorodka říční je sladkovodní druh mlže, který se v České republice vyskytuje hlavně v Blanici, Malši, nebo sporadicky v Teplé Vltavě na Šumavě.

Naopak, perla vznikne jen tehdy, když mezi stěnu lastury a plášť vnikne např. zrnko písku nebo kamínek. Aby měkkýš zabránil dráždění, postupně obaluje zrnko písku perleťovými vrstvami a tím vlastně vzniká perla. Mlž, ve kterém se „rodí" perla se nazývá perlorodka.

Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel na trhu. Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii.

Jak dlouho trva než se udela perla

Proces tvorby perly pak trvá v závislosti na podmínkách, teplotě vody a množství živin, od 2 do 6 let. Poté se perla z perlorodky vyjme a celý postup může začít nanovo. Jakmile je perlorodka takovýmto tvořením perel vyčerpána, je nahrazena novou perlorodkou.Vrstva perleti se postupem času nabaluje na tento cizí předmět a vzniká perla. Čas vzniku perly závisí na druhu měkkýše, který ji produkuje a pohybuje se zpravidla od 6 měsíců do několika let.Perly mívají bílou, stříbrnou, vodově modrou, krémovou, šampaňskou, žlutou až sytou, medově zlatou barvu a měkký lesk. Ve srovnání se všemi kultivovanými perlami je tvoří nejtlustší vrstva perleti.

Perlorodka říční vyžaduje totiž čistou měkkou vodu (bez vápníku) menších toků s písčitým nebo kamenitým dnem. Lastury perlorodky říční jsou protáhle ledvinové, tmavé, ve stáří až černé, s hustými nepravidelnými přírůstkovými čarami. Je to měkkýš dlouhověký, může žít až devadesát let.

Kde se dají najit perly : Nejjednodušší dělení perel je na mořské a sladkovodní. Mořské, jak již název napovídá, pochází z moře a oceánů, kde buď do ústřice vnikne cizorodé tělísko (nejčastěji zrnko písku), nebo v rámci chovu je do ní cizí prvek vložen úmyslně. Ústřice se brání produkcí perleťové hmoty, která se na tělísku usazuje.

Jaké perly jsou vzácné : Tahitské perly

Jsou vzácné, luxusní a exotické a tvoří je ústřice Pinctada margaritifera, jejímž přirozeným prostředím jsou ostrovy ve Francouzské Polynésii a samozřejmě Tahiti. Velcí měkkýši produkují perly od 8 do 18 mm v celém barevném spektru (od bílých a krémových, po šedé, zelené a černé).

Kolik stojí jedna pravá perla

Přírodní mořské perly, které nejsou uměle vytvořené, jsou velmi vzácné a jejich cena se může pohybovat od několika tisíc až desítek tisíc korun a cenu určuje kvalita perly, u které se posuzuje velikost, dokonalost tvaru, barva perly, celková kvalita povrchu a také brilance neboli lesk perly.

Do lastury živočicha vnikne malé cizorodé tělísko, například zrnko písku a živočich ho potom obalí vlastní perletí. Vlastně se tím brání. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční (dnes již silně ohrožené kvůli znečištění vod) či velevruba. V moři je vytváří hlavně tichomořské perlotvorky mořské.Jemným třením dvou perel o sebe bezpečně poznáte, zda se jedná o perlu pravou, či o skleněnou, případně plastovou imitaci. Pokud po sobě perly snadno kloužou, nejedná se o přírodní perly. Naopak pokud cítíte jemné drhnutí a mezi perlami vznikne viditelný abrazivní prášek, jedná se o pravé přírodní perly.

Kde se dají najít perlorodky : Jen průzračně čisté řeky mohou být domovem perlorodek

Potřebuje ke svému životu totiž nejen přírodní řeky s čistým okolím ale i vodu čistější než je pitná. Poslední takovou řekou u nás je Teplá Vltava v Národním parku Šumava.