Antwort Co jsou karamelky? Weitere Antworten – Jak se vyrábí karamelky

Co jsou karamelky?
Karamel se vyrábí karamelizací cukru nebo melasy. Cukr pouze nasypete do hrnce a necháte ho rozpouštět tak dlouho, až začne karamelizovat. K tomu je třeba ho zahřát na určitou teplotu. Pro přípravu měkkých karamelek stačí teplota jen v rozmezí 125-130 °C, na tvrdé karamely je potřeba vyšší, 135-140 °C.Karamel je potravina sladké chuti a oranžovohnědé až černé barvy. Může mít kapalnou či pevnou strukturu. Surovinou k jeho výrobě jsou různé druhy cukru – řepný, třtinový nebo i cukr, který vzniká štěpením škrobů. Vyrábí se karamelizací/zahříváním krystalového cukru.Trvanlivost karamelek je 2 měsíce od doby doručení. Přesné datum trvanlivosti je uvedeno na obalu každé objednávky. Karamelky postupně krystalizují a tedy tvrdnou. Pokud nejsou skladovány v suchu a chladu, pak se tento proces zrychluje.

Jak se Karamelizuje cukr : Oxidace probíhá při zahřátí cukru na teplotu vyšší než 110 °C (závisí na druhu cukru). Tento proces se často používá v gastronomii pro svou typickou karamelově sladkou chuť. Hnědá barva je výsledkem tří skupin polymerů: tj. karamelany (C24H36O18), karameleny (C36H50O25) a karameliny (C125H188O80).

Z jakého cukru se dělá karamel

Karamel je zkaramelizovaný cukr na teplotu zhruba 180C. Častým cukrem, který se používá na karamel je sacharóza neboli lidově řečeno cukr bílý. Mezi známe bílé cukry patří krupice a krystal.

Jak vznikl karamel : Karamel se z cukru vyrábí zahřátím na asi 170 °C (konkrétní teplota závisí na druhu cukru). Během tání, ke kterému dochází u krystalů cukru, když se jejich teplota přibližuje této teplotě, se molekuly cukru rozkládají na jiné, nestálé sloučeniny, které pak dávají karamelu charakteristickou barvu a chuť.

Používá se k barvení cola nápojů, čokolád, džemů, bonbónů, sirupů, cukrovinek, sójové omáčky, piva, červeného vína, rumu, brandy, whisky, jako přísada v některých pekařských výrobcích, celozrnného pečiva, sušenkách, instantních polévkách.

Cukr se zahřeje v hrnci, až se rozpustí na karamel. Přilije se smetana (nebo se přidá máslo a smetana) a mícháním se v ní rozpustí zkaramelizovaný cukr. Po rozpuštění cukru je omáčka hotová; lze ji přes cedník slít do skleničky a nechat vychladnout.

Jak uchovat karamel

Vychladlé dáme do ledničky. Pokud dodržíte čistotu skleniček a nebudete ochutnávat špinavou lžičkou, tak vydrží v lednici i rok. Skleničku ozdobíme, popíšeme a dodáme papírek s popisem, na co všechno lze karamel využít.Co je to karamel a jak se z něj dělá karamelová omáčka

Karamel je teplem rozpuštěný a přeměněný cukr. Vstupní surovina vypadá jako bílé krystalky cukru, výstupní surovina se tváří jako velmi horká hustá tekutina průhledné zlatavé barvy. Když ji necháte vychladnout, ztvrdne jako bonbon nebo lízátko.Karamelizace je jednak štěpení – disociace (resp. hydrolytické štěpení), jednak oxidace cukru. Oxidace probíhá při zahřátí cukru na teplotu vyšší než 110 °C (závisí na druhu cukru). Tento proces se často používá v gastronomii pro svou typickou karamelově sladkou chuť.

Cukr se zahřeje v hrnci, až se rozpustí na karamel. Přilije se smetana (nebo se přidá máslo a smetana) a mícháním se v ní rozpustí zkaramelizovaný cukr. Po rozpuštění cukru je omáčka hotová; lze ji přes cedník slít do skleničky a nechat vychladnout.

Jak udělat průhledný karamel : Pokud potřebujete tvrdý, průsvitný karamel stačí vám cukr a trochu vody. Je však nutná velká opatrnost, abyste nespálili cukr i hrnec a nepopálili si ruce když budete přidávat vodu. Do koláčů a nádivek se přidává tekutý karamel, do kterého se místo vody přidává mléko, máslo nebo jako v receptu níže smetana ke šlehání.

Kdo vymyslel karamel : Z historie slaného karamelu

Dokonalou kombinaci sladkého a slaného vymyslel údajně čokolatiér Henri Le Roux. To mě ostatně mohlo hned napadnout, že za tím vším stojí Francouz! Henri pocházel z cukrářské rodiny, ale slaný karamel ukázal světu až později v rámci podniku Brittany, který založil v roce 1977 se svou ženou.

Kde vznikl karamel

Jedna teorie tvrdí, že karamel vynalezli v arabském světě někdy kolem roku 1000 n.l. Šlo o tvrdou formu karamelu, na kterou přišli tak, že rozpustili cukr ve vroucí vodě. Další historické prameny uvádějí, že tvrdé kusy karamelu jako sladkosti vařili první američtí osadníci až kolem roku 1650.

Cukr nasypte do rendlíku a pomalu rozpouštějte na nízkém plameni. Vždy míchejte jemně tam, kde se začne tvořit karamel. Nerozpuštěný cukr pak opatrně přimíchávejte ze stran. Karamel nalijte například na plech a nechte pár minut zatuhnout.Použití Používá se k barvení cola nápojů, čokolád, džemů, bonbónů, sirupů, cukrovinek, sójové omáčky, piva, červeného vína, rumu, brandy, whisky, jako přísada v některých pekařských výrobcích, celozrnného pečiva, sušenkách, instantních polévkách. Dále se využívá v kosmetice, zubních pastách, krmivech pro zvířata.

Čím plnit dort : Máslový, bílkový, mascarpone, ganache – se všemi těmito pevnými krémy obmažete dort krásně do hladka. Podívejte se na videa Kulinářské akademie Lidlu jak si tyto krémy správně připravit.